Adet kanamasında parça gelmesi nedir?

Bazı âdet dönemlerinde kadınlarda kanın vajinadan pıhtı şeklinde boşaltılması durumu söz konusu olabilir. Yumru şeklinde, parça parça şeklinde olan kanamalar kadınlarda endişeye yol açabilir. Aşırı âdet kanaması nedeniyle veya düşük vb. sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek âdet kanamasında parça gelmesi nedir, ne gibi durumlarda kadınlarda âdet miktarında artış olur, haberimizden öğrenebilirsiniz.

23 Eylül 2021, Perşembe 11:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kimi vajinal kanamalarda veya âdet kanamalarında kanamanın pıhtı olarak gelmesi, kanın pıhtılaşması anlamına gelir. Kan içeride birikir, hemen boşalmaz, biriken kan pıhtılaşır ve o şekilde atılabilir. Bu da bir âdet kanamasıdır. Regl kanamalarında kan kimi zaman taze kırmızı kan şeklinde olurken kimi zaman koyu kırmızıdır ama akışkandır, kimi zaman da birikme sonucu pıhtı şeklinde atılabilir.


Âdet kanamalarında kanın pıhtı şeklinde gelmesi, kanamanın bol olduğuna işaret eder.

 • Kişi hamileyse bu türde kanamalar düşükten kaynaklanıyor da olabilir. Kadın, düşük yaptığının farkında değildir ancak düşük gerçekleşiyordur. Kanda gebeliğe dair kalıntılar da olduğundan kan pıhtı şeklinde görülür.
 • Kişide miyom gibi bir sorun varsa, aşırı âdet kanaması olabilir. Kan hemen boşalmaz, vajinada birikir ve pıhtılaşır. Bu nedenle kanama pıhtı şeklinde dışarı atılır.


Pıhtı şeklinde olan kanamalar genelde kadında endişe oluşturur. Bu türde kanamaları kadınlar şu şekillerde ifade edebilir:

 • Yumru şeklinde pıhtı düştü.
 • Parça parça kanama oldu.
 • Et parçası şeklinde pıhtı düştü.
 • Düşen pıhtı karaciğere benziyordu.


Ancak kanama, pıhtı şeklinde birikerek de atılsa, taze kırmızı kan şeklinde de olsa, bu kanamaların tümü jinekolojide kanama olarak geçer ve kadın doğum uzmanları değerlendirmeyi aynı şekilde yapar. Ancak kadın sağlığı bakımından bir sorun olup olmadığı ancak yapılan jinekolojik muayene, laboratuvar incelemesi ve ultrasonografi ile bulunabilir. 

Aşırı âdet kanaması nedenleri

Aşırı âdet kanaması nedenleri

 • Aşırı âdet kanaması ilk defa ortaya çıkıyorsa, öncelikle kişide gebelik olup olmadığına bakılması gerekir. Ardından kanamanın aşırı olmasına neden olabilecek kadın hastalıkları konusunda değerlendirme yapılır. 
 • Miyomlar aşırı âdet kanamasına yol açabilir.
 • Üreme çağındaki kadınlarda hormonlu olmayan bakırlı spiraller âdet miktarında artışa yol açabilir.
 • Kullanılan ilaçlar âdet kanaması miktarını artılabilir. Asprin gibi ilaçların kullanımı âdette kanama miktarını artırabilir.
 • Pıhtılaşma geciktirici tabletler, iğneler de âdet miktarında artışa yol açabilir. 


Unutulmamalıdır ki, normal düzenden farklı olarak âdet miktarında artış gerçekleştiyse, mutlaka bir jinekolojik muayene yaptırılması gerekir.  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, neden olur? Boyun kireçlenmesi nasıl düzelir, nasıl geçer?