Adeta damsız girilemeyen sosyal medya: Clubhouse nedir?

Eğer elimizde bir akıllı telefon varsa hem Instagram, hem Twitter, hem mesajlaşma uygulamaları... Ne varsa kullanmaya çalışıyoruz. Öyle ki, geçtiğimiz ay anneanneler ve dedelere kadar herkes Telegram'a girdi. Uzun zamandır sosyal medya sahnesine yeni bir oyuncu girmiyordu. Son yıldız Clubhouse oldu. Peki Clubhouse nedir? Öncelikle en öne çıkan özelliği, uygulamada hali hazırda bulunan birinden davetiye almadan giriş yapamamanız. Bunun için üstüne para verenler bile var. Devamını anlatalım...

28 Ocak 2021, Perşembe 11:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Clubhouse nedir?: Öncelikli bilmeniz gerekenleri söyleyelim

Clubhouse nedir?: Öncelikli bilmeniz gerekenleri söyleyelim

Yazı yazmadığınız, fotoğraf ve video yüklemediğiniz bir sosyal medya platformu düşünün. Eğer podcast'lere aşinaysanız, yabancılık çekmezsiniz. Çünkü burada da başrolde kişinin kendi sesi var. Sohbet odalarındaki konuşmalara kendi sesinizle dahil oluyorsunuz. Ancak podcast'ten bir farkı, bu konuşmalar kayıtlı kalmadan uçup gidiyor. Bir barda tanıştığınız arkadaş grubuyla sohbet edip sonra da evlere dağıldığınız bir ortam gibi diyebiliriz. Ancak bunun için şimdilik sadece IOS kullanıcısı olmanız gerekiyor. Ah! Unutmadan, bir şart daha. Uygulamayı indirebilmek için bir Clubhouse kullanıcısı tarafından davet edilmeniz gerekiyor.

Sohbet odaları nasıl işliyor?

Sohbet odaları nasıl işliyor?

  • Profiliniz dahilinde herkesin katılabileceği bir ‘Open Room’ açabilirsiniz. 
  • Ya da sadece takip ettikleriniz ile iletişimde olmak isterseniz Social Room’u seçiyorsunuz. 
  • Dışarıdan kimsenin katılamayacağı özel durumlar için ‘Closed Room’ tasarlanmış. 

90'ların sonundaki chat odaları geri mi geliyor?

90'ların sonundaki chat odaları geri mi geliyor?

  • 1990’ların sonlarındaki chat odalarının bir nevi güncellenmiş versiyonu. Tahmin edersiniz ki çok farklı konularda tam da istediğiniz alanda muhabbet edecek birilerini bulmanız o zaman da mümkündü. Şimdi ses tabanlı aplikasyon ile tekrar mümkün. 
  • Odalar arasında dolanırken ilgi alanlarınızı bulmak ve belki de ‘kafanızı şişirecek’ konuşmalara maruz kalmak muhtemel, ama teknik olarak kayıt ortamındaki ses kirliliğini temizlemesi aplikasyonun teknik olarak ‘kullanıcı dostu’ tarafının iyi düşünüldüğünü gösteriyor. 

 Clubhouse nasıl kullanılır?

Clubhouse nasıl kullanılır?

  • Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle bir davetiyeye sahip olmanız gerekiyor. Bir telefon numarası aracılığıyla SMS doğrulaması yapıp sisteme ilk girişinizi yapıyor ve kullanıcı adınızı belirliyorsunuz.
  • Ardından gerçek isminizi ve soy isminizi yazmanızı isteyen bir ekran sizi karşılıyor. Ekranda takma isim kullanmamanız gerektiğini çünkü Clubhouse’da herkesin gerçek adını kullandığını yazıyor.
  • İsim bilgilerinden sonra ilgi alanlarınıza göre kategori seçimi yapıyorsunuz. Sonrasında ise profil fotoğrafınızı da seçip ana ekrana geliyorsunuz.
  • Şimdi kendinize uygun bir oda bulup hemen girebilir veya bir oda kurabilirsiniz.

 Clubhouse'ta ne yapabilirsiniz?

Clubhouse'ta ne yapabilirsiniz?

Eğer yabancı diliniz varsa yurt dışındaki yeni insanlarla tanışmanız çok kolay. İlgi alanlarınıza göre alanında önemli isimlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde çok yeni bir sosyal ağ, eğer zamanınız varsa farklı içeriklerle dinleyici kitlesi yaratmanız da mümkün.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER WhatsApp sözleşme krizi sürecinde ne kadar kullanıcı kaybetti?