Adım adım LGS'de doğru tercih nasıl yapılır?

Ortaöğretim kurumları için tercih işlemleri 2-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Ancak ilk günlerde hem velilerin hem de öğrencilerin kafası oldukça karışık. Peki LGS tercih döneminde hataya düşmemek için neler yapılması gerekir? İşte madde madde yapılması gerekenler

Son Güncelleme:
A A
Adım adım LGS'de doğru tercih nasıl yapılır?

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz doğru tercih sürecini madde madde sıraladı:

TERCİH HATASINA DÜŞMEMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER:

• Öncelikle bu yıl sınavla öğrenci alacak okul türlerine göre geçen yılki yüzdelik dilimini gösterir listeler hazırlayın. Sınavla öğrenci alacak okul sayı ve kontenjanları önemli ölçüde azaltılarak 8. sınıfı bitiren öğrencilerin yüzde 10'unu alacak sayıya düşürüldü. Bu nedenle sınavla öğrenci alacak okulların geçen yılki yüzdelik dilimini aynı şekilde kullanarak tercih yapmak yanlış olur. 

• Mümkün olursa sınavla öğrenci alan okulları tek listede birleştirerek geçen yılki okulların yüzdelik dilimine göre sıralayın. 

• Geçen yıl ilk yüzde 3'lük dilimden öğrenci alan okullar, bu yılda aynı dilimden öğrenci alacaklardır. Bu grupta tercih yapacak öğrencilerin, kendi yüzdelik dilimine denk gelen okulu üçüncü sıraya yazıp üste daha çok istedikleri iki okulu, dördüncü ve beşinci sıraya kendilerini garantiye almak için daha alt sıralardaki okullardan seçmeleri gerekir. 

• Yeni sistem gereği; Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler Liseleri ile Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayan Anadolu ve İmam Hatip Liseleri yüzde 10'luk dilim içinden öğrenci alacaklardır. Bu nedenle yüzde 5'lik dilimde olan öğrencilerin geçen yıl yüzde 6-8 aralığında öğrenci almış okullardan, yüzde 7'lik dilimde olan öğrenciler geçen yıl yüzde 8-10 aralığındaki okullardan, yüzde 9 ve daha geri yüzdelik dilimde olan öğrenciler geçen yıl yüzde 12 ve daha geri yüzdelik dilimlerindeki okullardan tercih yaparlarsa daha doğru tercih yapmış olurlar. 

• Tercih işlemine başlamadan önce Talim ve Terbiye Kurulu'nun sayfasında tercih edeceğiniz okulların haftalık ders dağılım çizelgesini inceleyerek seçtiğiniz okulda hangi dersleri göreceğinizi inceleyin.

TERCİH İŞLEMLERİ YAPARKEN DİKKAT!

• Yerel yerleştirme tercihlerinizi tamamlamadan merkezi tercih işlemi yapamazsınız.

• Yerel yerleştirmede aynı okul türünden en fazla üç okul olmak kaydıyla 5 okul tercih edebilirsiniz.

• Sistem size açıldığında yeşil renkli okullar kendi kayıt bölgenizi, mavi renkte okullar bölgenize komşu bölgenizi, kırmızı renkteki okullar diğer kayıt alanındaki okulları gösterir.Yerleşme şansınızın en çok olduğu okullar 'yeşil' bölgedeki okullardır. Bu gruptan en az bir okul olmak kaydıyla tercih yapmanız gerekmektedir. 5 okul tercih etmek zorunda değilsiniz.

• Tercih listenizde en çok 5 okula yer verebilirsiniz.

• Tercihte okul türü sınırlaması yok.

• İlk yerleştirme sonuçları 30 Temmuz'da açıklandıktan sonra 13-19 Ağustos ve 3-8 Eylül tarihlerinde olmak üzere dört defa daha nakil başvuruları için tercih yapma şansınız olacak. 

• Tercihler meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden ve okul müdürlüklerinde tercih yapılabilecek. Birinci tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler için 3 kez tercih dönemi açılacak.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dişi Indiana Jones lavlara meydan okudu!