Adıyaman'da ortaçağ dönemine ait kale bulundu

Adıyaman'da ortaçağ dönemine ait kale bulundu

Adıyaman’da Ortaçağ dönemine ait olduğu tespit edilen savunma amaçlı kale bulundu

06 Haziran 2018, Çarşamba 16:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adıyaman merkeze bağlı Olgunlar (Harun) Köyü sakinleri, Adıyaman Müze Müdürlüğü yetkililerine köyün üst kısmında kaleye benzer bir yapı olduğu ihbarında bulundu. Köylülerin verdiği bilgiler doğrultusunda Adıyaman Müze Müdürlüğünden yetkililer, kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan tepe üzerindeki kale kalıntılarını inceledi. Savunma amaçlı ve ovaya hakim olan kalenin üst örtülerinin yıkıldığı odaları olduğu görüldü. Söz konusu odaların moloz taşlar ve harç kullanılarak yapıldığı belirlendi. İklim şartlarından dolayı yıpranan kalenin alt kısmında tünel benzeri bir yapı olduğu ancak toprak yığını nedeniyle buraya ulaşılamadığı ifade edildi. 

TANGLANG KALESİ OLARAK BİLİNİYOR

Müze Müdürlüğü yetkilileri, yapının Ortaçağ tarihinde yapıldığını ve köylüler arasında ‘Tanglang Kalesi’ olarak adlandırıldığını bildirdi. 

Müze Müdürlüğü yetkililerinin incelemesinin ardından kalenin tescil edilmesi için Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvuru yapıldı. Kurul üyelerinin önümüzdeki günlerde Adıyaman’a gelerek inceleme yapması bekleniyor. 

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı