Adres soranlardan bıkınca kendi maketini yaptı

İzmir'in Çeşme İlçesi Alaçatı’da market işletmecisi Cafer Sönmez, kendisine sürekli yol tarifi sorulmasından bıktığını söyleyerek işyerinin önüne maketini koydu

28 Temmuz 2017, Cuma 19:45
A A

Sönmez, birebir ölçülerde yaptırdığı iki maketten birine Alaçatı Port yönüne giden yolun tarifini, diğerine de Alaçatı merkezine giden yolun tarifini yazarak marketin önüne koydu.Sönmez "İnsanlar, hayırlı işler bile demeden yol tarifini alıp gitmek istiyor. Hatta dükkanımdan içeri girmeden, aracının kornasını çalarak beni yanına çağırıyorlar. Yani işi gücü bırakıp, yanına giderek yol tarif etmek durumunda kalıyorum" dedi.

Çok sorulan iki yönü, yaptırdığı maketine yazdığını anlatan Cafer Sönmez, "Bunlardan biri 'Alaçatı merkeze nasıl giderim?’ diğeri de 'Sahil yönüne nasıl giderim?’ sorusu.

Maketlerimi yaptırarak çözüm üretmeye çalıştım. İnsanlar maketime baksın. Maketin yanındaki yol tarifini okuyarak hızlı bir şekilde yoluna devam etsin, dedik. Böylece ben de dükkanımda rahatça işimi yaparım diye düşündüm. İnsanların tepkileri de oldukça güzel" diye konuştu. 

'MİZAH OLMAZSA OLMAZIMIZ'

'MİZAH OLMAZSA OLMAZIMIZ'

Marketin içerisinde küçük notlarla bazı mesajlar verdiğini de anlatan Cafer Sönmez, "Örneğin insanlar çakmağı oyuncak yapıyorlar. Hemen çakmaklara küçük bir not yazdım; ’Çakmağı üçüncü kez yakan sahibi olur.’ İnsanlar bir iki denedikten sonra notu görünce, ’Üçüncüyü yakarsam bakkal bana bunu satacak’ deyip bırakıyor. Mizah ve espriyle mesaj vermeye çalışıyorum. Mizah, bizim olmazsa olmazımız" dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.