Affetmeye hazır mısın?

Affetmeye hazır mısın?

05 Temmuz 2015, Pazar 00:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AŞK DOKTORU MEHMET COŞKUNDENİZ mehmet.coskundeinz@posta.com.tr Aldatılmak bir insanın hayatta başına gelebilecek en kötü olaylardan biri. Hiç kimsenin yaşamasını dilemem ama gerçekler farklı. Türkiye'de her 3 boşanmadan biri aldatma nedeniyle gerçekleşiyor. Oran bu kadar yüksekken bu olguyu görmezden gelmek, devekuşu gibi insanın başını kuma gömmesinden farksız. Aldatılan kadınların yüzde 78'inin, kendisini aldatan erkeğe bir şans daha vermesinden yana olduğunu ortaya koyan bir araştırma var. Tabii bu bir niyet. Yani kadınlar affetmeyi düşünüyor ama bunu hayata geçirenlerin sayısı daha az. Yine de şans verenlerin olduğunu biliyoruz.

Affetmeyi düşünenler için soruyorum, buna gerçekten hazır mısınız? önce bazı acımasız gerçekleri yazayım. Aldatmanın hiçbir sebebi ve mazereti olamaz. “Şu nedenle aldattım” demenin anlamı yok. Aldatmanın hafifletici sebebi de olamaz. “Nefsime yenildim” demek de aldatan kişiyi kurtarmaz. Aldatmayı hiçbir argümanla, hiçbir olguyla izah etmek mümkün değildir. Aldatan kişinin içinde bulunduğu ortam, durum, birlikte olunan kişiler, yaşanan an, olayın özrü olamaz. Aldatmaya ortak olan kişi için “Beni baştan çıkardı” demek de durumu kurtarmaz.

Siz affetmeye meyilli olduğunuz için bir bahaneye, bir sebebe sarılmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatayı kendinizde de arayabilirsiniz. Bu bahanelere güvenip affettiğinizde yaşamınızın zehir olacağının garantisini verebilirim. Böyle bir durumda ilişkiniz ancak bir zombi gibi devam edecektir. ölmüş ama zorla hortlatılmış bir ilişki. çünkü siz, hevesinizin, inancınızın, güveninizin, aşkınızın, duygularınızın, zamanınızın, tüm fedakarlıklarınızın ırzına geçildiği düşüncesinden kurtulamazsınız. Bu bir işkencedir, yaşanılası şey değildir. Yani, böyle bir affetme çözüm değildir. üstelik sizi her an yeniden aldatma ihtimalini aklınızdan hiç çıkaramadığınız için, her tartışmada konu dönüp dolaşıp yine aldatmaya geleceği için çektiğiniz işkence daha da artacaktır.

Gerçekten affedebilmenin bir tek yolu vardır. Aldatmayla ilgili her şeyi bir tek sefer konuşmak, akıldaki her soruyu açık açık sormak ve bir daha bu konuyu asla açmamak. Bahaneleri, sebepleri dinlemek ama hiçbirine kanmamak. İşin aslı sevgili okur, ille affedeceksen, bu durumu sindirmekten başka çare yoktur. Yok sindiremiyorsan affetmeye hiç kalkışma. Evet bittiğinde acı çekersin ama bu şekilde devam edersen çok daha fazla acı çekersin. Bana gelince... Herkes ikinci bir şansı hak eder. Ama ben o şansı kime vereceğimi kendim seçerim...

AYRILIKLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER İlişki sadece sevgiye dayanan bir kavram değildir. İlişkide temelin sağlam olması gerekir. Tek başına sevgi ilişkiyi yürütmeye yetmiyor. Eğer ilişkide saygı yoksa ilişkinin temeli çok zayıf demektir. Peki başka hangi sebepler var? 1- PAYLAŞIM AZLIĞI Beraber kaliteli vakit geçirememe ayrılıkların en önemli sebeplerinden biridir. çiftlerin birbirlerine olan ilgileri azalır.

2- AŞIRI KISKANçLIK Kıskançlık da ilişkileri olumsuz yönde etkiler. İlişkinin başında kıskançlık hoşa gitse bile bir süre sonra baskı unsuru haline gelir. 3- UYUMSUZLUK Uyumsuzluk ayrılık sebeplerinden biridir. Mesela çiftlerden biri ilkokul mezunu diğeri üniversite mezunu, biri müzeye gitmekten, kitap okumaktan, klasik müzik dinlemekten hoşlanıyor diğeriyse tam tersi bunlardan hoşlanmıyorsa o ilişkinin yürümesi pek mümkün değildir. 4- MADDİ SORUNLAR Maddi sorunlar birçok çiftin ayrılmasına sebep olabiliyor. Kimi zaman 'bu durumu birlikte aşabiliriz' diye düşünülse bile her zaman işe yaramayabilir. Her durumda parasal sorunlar genellikle çatışmaya ve ayrılığa yol açabilir.

5- SADAKATSİZLİK En önemli ve en geçerli sebeptir sadakatsizlik, aldatılan birçok kişi asla bağışlamaz ve unutamaz. Bu kişiler için ayrılmak tek çözümdür.

KADINLAR İçİN AYRILIK SEBEPLERİ Şiddet Kadınların terk etme sebeplerinin başında şiddet gelir. Fiziki ya da sözlü hiç fark etmez. Böyle bir durumla karşılaştığında kadın çok sevse de terk eder. İhanet Kadınlar ihanete uğradığında, aldatıldıklarında, bazen affetseler de ihanet tekrar edince, kadın kendi kendini daha fazla kandıramaz, avutamaz ve terk eder.

Kıskançlık Kadın, kıskanç erkeğin kendisine güvensiz olduğunu düşünür ve ayrılmaya karar verir.

ERKEKLER İçİN AYRILIK SEBEPLERİ Bağlanma korkusu Erkekler bazen çok sevdikleri için bile bir kadını terk edebilirler, bunun sebebi bağlanma korkusudur. Sürekli dırdır Sürekli dırdır eden, eleştiren ve hiçbir şeyi beğenmeyen kadınlar erkeği uzaklaştırır. Anlayışsızlık Erkeği sıkboğaz etmek, çevresinden koparmaya çalışmak, anlayışsız davranmak.

AYRILIK çEŞİTLERİ 1- GİT-GELLİ AYRILIK Sevgiliniz ve siz gün aşırı önce ayrılıp sonra tekrar barışıyorsanız, buna 'git-gelli ayrılık' denilir. önce, balayındaymış gibi her şey yolunda gider ve sonra bir şeyler ters gidince kavga ve ayrılık gelir. çiftler önce her şeyin bittiğini söyler, ardından barışırlar. Eninde sonunda bu çiftlerin ilişkisi ayrılıkla sonuçlanır ve bu gerçekleştikten sonra çiftlerden birinde şok etkisi yapar. çünkü bir taraf tekrar barışacaklarını düşünürken, diğer taraf bu dengesiz ilişkiden sıkılmıştır ve hayatına devam etmeye karar vermiştir. Bu tip bir ayrılıktan geri dönmek son derece kolaydır ama tarafların liseli gençler gibi sürekli kavga edip ayrılmaya bir son vermeleri şartıyla.

3- ŞİDDETLİ AYRILIK Fiziksel ayrılıklar kadınların dayak yediği ya da erkeklere vurdukları ayrılıklardır. Bu tip bir dramaya hayatınızda yer olmamalı. Fiziksel ayrılıkta sebebin erkek olduğunu düşünmek de yanlıştır. çünkü bazı ilişkilerde şiddet gören taraf erkek olabilmektedir.

4- 'TAKILMA' AYRILIKLARI Bu ilişkide, iki taraf birbiriyle birlikte olur, vakit geçirir ama resmi olarak sevgili olmazlar. İkili bir süre takılır, sonra kavga eder ve konuşmamaya başlarlar. Sürdürmek isteyen taraf tekrar arar ve bir süre daha birlikte olurlar. Bu ilişkide genellikle bir taraf diğerine aşıktır ve o, diğeri gel diyince gelir, git deyince gider. Bu ilişkide aşık olan taraf bunu itiraf etmese de, kullanılmaktadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaz geliyor farkında mısın? Peki, yaza hazır mısın?