Afgan'a kan parası: 50 bin dolar

Afgan'a kan parası: 50 bin dolar

Amerikan askerlerinin, 17 sivili uykularında katletmesinin ardından ABD, öldürülen kişi başına 50 bin dolar tazminat ödedi

26 Mart 2012, Pazartesi 13:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afganistan’ın Kandahar vilayetinde bir Amerikan askerinin düzenlediği saldırıda ölen her bir sivil Afgan için ABD’nin 50 bin dolar ödediği bildirildi. Kandahar Vilayet Konseyi Üyesi Ağa Lalai, ölen kişilerin ailelerinin tazminat parasını bugün Valilik ofisinde aldıklarını duyurdu.

Saldırıda yaralanan her bir sivil için de 11 bin dolar tazminat ödendiğini belirten Lalai, kendilerine bu paranın ABD Başkanı Barack Obama’dan geldiğinin söylendiğini kaydetti. Toplum lideri Can Ağa da Lalai’nin açıkladığı rakamları doğrularken, ABD’li yetkililer, konu hakkında henüz bir açıklamada bulunmadı.

Afganistan’ın Kandahar vilayetinde 11 Mart’ta meydana gelen olayda Amerikan askeri Robert Bales, görev yaptığı üssün yakınlarındaki köye sabah erken saatlerde baskın düzenleyerek sivillerin üzerine ateş açmıştı.

Hayat ‘pahalandı’

Saldırı sonucu 9’u çocuk, 3’ü kadın 17 kişi hayatını kaybetmiş 6 kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından Bales’in bazı cesetleri yakmaya çalıştığı belirlenmişti.

ABD, 2009’da bir çatışma sırasındra öldürdüğü 15 kişi için adam başı 2 bin 500 dolar ödemişti. Yaralılar içinse 500’er dolar vermişti.

VATAN

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Irak'ta onlarca ton baslık telef oldu