Afganistan'ın başkenti Kabil kana bulandı!

Afganistan'ın başkenti Kabil kana bulandı!

Kabil'deki Almanya Büyükelçiliği'nin yakınlarında bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 80 kişi öldü, 350 kişi de yaralandı. Ölenler arasında Alman büyükelçiliği çalışanlarının olup olmadığını bilinmiyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Türk Büyükelçiliği binası da zarar gördü. Personelde sıkıntı yok' denildi. Saldırıyı DEAŞ üstlendi  

31 Mayıs 2017, Çarşamba 09:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Afganistan'ın başkenti Kabil'in Vezir Akbar Han bölgesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlama Almanya Büyükelçiliği'nin yakınlarında meydana geldi.

Patlamanın olduğu bölgede İran ve İngiltere'nin de büyükeliçilikleri bulunuyor.Reuters'a göre saldırıda, en az 80 kişi öldü, 350 kişi de yaralandı. Alman yetkililer, ölenler arasında Almanya Büyükelçiliği personelinin olup olmadığını bilmediklerini belirtti.Bölgeye giden yolların trafiğe kapatıldığı da kaydedildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.BBC'den Harun Nazafijada, olay yerinde kanlar içinde çok sayıda insan bulunduğunu ve polisin meydanı giriş çıkışlara kapattığını bildiriyor.Al Jazeera muhabiri Kais Azimi ise, saldırının gerçekleştiği noktanın çok önemli ve Kabil'in en kalabalık yerlerinden biri olduğu bilgisini verdi.Başkent Kabil'deki son büyük saldırı, ülkenin en büyük askeri hastanesine Mart ayında düzenlenmişti. Doktor kıyafeti giyen teröristler içeride katliam yapmış, helikopterlerin katıldığı operasyondaki çatışma saatlerce sürmüştü. Resmi açıklamaya göre, onlarca kişi saldırıda can vermişti.


(DEHŞETİN YÜZÜ: Afganistan'daki patlama sonrası yaşanan dehşetin boyutu adeta genç kadının yüzünde kendisini ortaya koyuyor)

SALDIRI SU TANKERİNE YERLEŞTİRİLEN BOMBAYLA DÜZENLENDİ


Saldırının bir su tankerine yerleştirilen bombayla düzenlendiği kaydedildi.  Polis, patlama yerini güvenlik çemberine alırken, bölgeye giden yollar trafiğe kapatıldı. 
 

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ TAHLİYE EDİLECEK
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıda Türk büyükelçilik binasının da hasar gördüğünü belirtirken, herhangi bir büyükelçilik personelinin yara almadığını belirtti. Çavuşoğlu, büyükelçilik çalışanlarının tahliye edileceğini belirtti. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise "Afganistan’ın başkenti Kabil’de bugün gerçekleştirilen terör saldırısı sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralı bulunduğu büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırı birçok resmi kuruluş ve yabancı te ifadesi yer aldı.
 

TALİBAN İDDİALARI REDDETTİ


Terör örgütü Taliban, saldırıyı düzenlediği iddialarını reddetti. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, örgüte ait militanların saldırıya karışmadığını savundu, sivillerin hedef alınmasını kınadı. 
 

SALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİ


Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya genelinde corona virüs bilançosu ağırlaşıyor