Afyon patlamasında binbaşı tutuklandı

Afyon patlamasında binbaşı tutuklandı

25 askerimizin şehit olduğu Afyon'daki mühimmat deposu patlamasıyla ilgili olarak bir binbaşı tutuklandı

14 Eylül 2012, Cuma 09:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afyonkarahisar'da meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlama ile ilgili olarak 'taksirle ölüme neden olmak' suçlamasıyla askeri mahkemeye sevk edilen Binbaşı Ali Duran tutuklandı. Kıdemli Albay Veysel Özbay ile Üsteğmen Tarık Aydın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Askeri savcılık yaptığı soruşturma sonucunda, 500’üncü İstikam Ana Depo Komutanlığı 4’üncü Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay, Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ile Üsteğmen Tarık Aydın’ı, tutuklanmaları istemiyle Eskişehir’deki 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkemenin tek tek ifadelerini aldığı subaylar, 248 ton el bombası ile 360 ton 175 milimetrelik merminin 2 depoya istiflendiğini anlattı. Subayların ifadelerinde 5 depoya sığacak mühimmatın 2 depoya sığdırılmaya çalışıldığını söyledikleri belirtildi.

Askeri Mahkeme 3 subaydan Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran’ın tutuklanmasına, 4’üncü Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay ile patlamadan kıl payı kurtulduğu belirtilen Üsteğmen Tarık Aydın’ın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Tutuklanan Binbaşı Ali Duran, Eskişehir’deki Askeri Cezaevi’ne konuldu.

YARGI OLMADAN AÇIĞA ALINAMIYORLAR

Birlikte görev yapan 4 komutanın görev yerlerinin değiştirildiği açıklanmıştı. Askeri yetkililer, TSK Personel Kanunu’nda açığa alma durumunun yargı sürecinde mümkün olduğunu, bu nedenle yargı kararı olmaksızın personelin açığa alınmasının mümkün olmadığını ve görev yeri değişikliğine gidildiğini bildirmişti. Adli soruşturma sırasında söz konusu personelle ilgili karar alınırsa, açığa alma gibi yollara başvurulabiliyor.

ASKERİ SAVCILIK: TERÖR VE SABOTAJ BULGUSU YOK


Eskişehir’deki 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, Afyonkarahisar’daki mühimmat patlamasıyla ilgili  soruşturmanın 4 askeri savcı tarafından yürütüldüğünü, yapılan araştırmada terör ve sabotaj bulgularına rastlanılmadığını açıkladı. Askeri Savcılık tarafından yapılan açıklama şöyle:
"Afyonkarahisar’daki patlamanın ardından 4 askeri savcı tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın halen gelinen aşaması itibarıyla, olayın terör ve sabotaja bağlı gerçekleştiğine ilişkin herhangi bir delil ve emare elde edilememiştir."
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan genelge yayımladı! 2021 yılı boyunca...