Ağaçta sandalye yetiştirdiler

İngiltere'de bir çift mobilya üretmek için oldukça ilginç bir yöntem buldular. Gavin ve Alice Munro bu yaptıklarının aynı zamanda çevreci olduğunu söylüyor. Peki ne mi yapıyorlar? Cevabı haberin içinde...

25 Eylül 2019, Çarşamba 11:11
A A

İngiltere'de yaşayan Alice ve Gavin Munro çifti sürdürülebilir üretim modelini bir üst seviyeye çıkararak sahip oldukları arazide ağaçtan sandalye üretiyorlar. Bunda şaşıracak bir şey yok diyorsanız durumu biraz açıklayalım:

Çiftimiz İngiltere'nin Derbyshire kasabasında 250 sandalye, 100 lamba ve 50 masa 'yetiştiriyorlar'. Evet, yanlış okumadınız; Gavin ve Alice ağaçları direkt olarak mobilya şekli alacak şekilde yetiştiriyorlar ve hiçbir marangozluk işlemi uygulamadan kullanılır hale getirmiş oluyorlar.

Gavin Munro çocukken geçirdiği bir omurga rahatsızlığı yüzünden bir süre metal korseler takmak zorunda kalmış. Ve yine aynı dönemlerde gördüğü bir bonzai ağacının tıpkı bir sandalye şekline sahip olduğunu görmüş.

Bu ikisini zihninde birleştiren Gavin bir ağacı 50 yıl boyunca büyütmeye uğraşıp sonra da mobilya yapmak için kesmenin doğru olmadığına karar vermiş. Tıpkı kendi kullandığı korseler gibi, yani onlardan ilham alarak ağaçları büyürken şekillendirip sadece bu amaç için yetiştirmenin, onları büyütüp başka şekillerde kesmekten daha iyi olduğuna karar vermiş.

Gavin Munro şimdi eşi Alice ile birlikte 'sandalye çiftliklerinde' ağaçtan direkt olarak sandalye şeklinde yetiştirdikleri bu çok özel mobilyaları 12 bin dolara satıyorlar.


Fotoğrafta gördüğümüz sandalyenin ağaçta bu şekilde büyüdüğünü ve marangozluk müdahalesi olmadan bu şekli aldığını düşünmek zor ama Alice ve Gavin bu zor işi başarıp iyi bir iş fikrine çoktan dönüştürmüşler bile...

Sıradaki haber yükleniyor...