Ağır corona virüs hastalarında nörolojik belirtiler ortaya çıkıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan hastane ve tıp merkezinde bulunan 509 corona virüs hastasının verileri üzerinde yapılan çalışma sonucunda, hastaneye yatışı yapılan hastaların çoğunda nörolojik belirtiler tespit edildi. En sık görülen nörolojik belirtiler arasında; kas ağrısı ve baş ağrısı yer alıyor. Yapılan araştırma Annals of Clinical and Translational Neurology dergisinde yayınlandı.

13 Ekim 2020, Salı 17:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Annals of Clinical and Translational Neurology dergisinde yayınlanan çalışmada, hastaneye yatırılan ağır Covid-19 hastalarının beşte dördünden fazlasında meydana gelen nörolojik belirtilerin sıklığı tespit edildi. Chicago’da bulunan 9 hastane ve bir tıp merkezine mart ve nisan aylarında yatış yapan 509 corona virüs hastasının verilerinden elde edilen sonuçlara göre, hastaların yüzde 42,2'sinin hastaneye gitmeden önce nörolojik semptomlar yaşamaya başladıkları kaydedildi. 

Baş ağrısı ve ensefalopati görüldü

Baş ağrısı ve ensefalopati görüldü

DHA'da yer alan habere göre, genel olarak araştırmacılar, corona virüs hastalığı süresince hastaların yüzde 82'sinin baş ağrısı veya ensefalopati gibi değişmiş beyin fonksiyonu veya yapısı olduğunu buldu. Nörolojik belirtilerde hastaların yüzde 45'inde kas ağrısı, yüzde 37,7'sinde baş ağrısı, yüzde 32'sinde ensefalopati, yüzde 30'unda baş dönmesi, yüzde 16'sında tat duyusu kaybı, yüzde 11,4'ünde koku kaybı görüldü.

Hastanede daha uzun süre kaldılar

Hastanede daha uzun süre kaldılar

Veriler, nörolojik belirtileri olanların, olmayanlara göre yaklaşık 8 güne karşı 5 gün daha uzun hastanede kaldıklarını ve özellikle ensefalopatisi olanların hastanede geçirdikleri ortalama sürenin üç kattan daha uzun olduğunu gösterdi. 


Ensefalopati nedir?

Ensefalopati nedir?

Ensefalopati, beyin hastalığı, hasar veya arıza anlamına gelen genel bir terimdir. Beynin işleyişinin etkilendiği bir hastalıktır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gripten korunmanın 5 kolay yolu