Ağız kokusuna yol açan 7 neden (Ağız kokusu nasıl gider?)

Ağız kokusuna yol açan 7 neden (Ağız kokusu nasıl gider?)

Ağız kokusu, toplumda her yaştan kadın ve erkeği etkileyen, sosyal ve psikolojik bir sorun… Problemin yüzde 90’nını kulak-burun-boğaz hastalıkları ile ağız ve diş sorunları oluşturuyor. Kişinin yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen kötü nefes kokusu, pek çok hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle sebebi araştırıldıktan sonra tedavisinin yapılması gerekiyor

24 Mart 2018, Cumartesi 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ağız kokusunun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi veren Memorial Kayseri Hastanesi'nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op Dr. Ali Osman Aksoy "Ağız kokusu, beslenme alışkanlıklarından karaciğer yetmezliğine kadar pek çok nedenle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur. Ağız kokularının yüzde 90’ı ağız boşluğu ile ilgili organlarla ilişkilidir. Bunun da yüzde 50’si dil ve dil arkasında oluşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Hayvansal gıdalardan zengin bir beslenme alışkanlığı olan kişilerde ağız kokusu daha sık görülür.. Çünkü protein içeriği yüksek olan gıdalar, ağız içerisindeki bakterilerle parçalanıp sülfür bileşiklerini oluşturur. Bu da kokuya neden olur. Ancak ağız kokusu kronik hale geldiğinde önemli bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir" dedi.

AĞIZ KOKUSUNA YOL AÇAN NEDENLER

1- Ağız içi bakterileri: Ağız içindeki bakteriler yemek artıklarını parçalayarak sülfür bileşiminin ortaya çıkmasına, dolayısıyla da kokuya neden olur.

2- Diş ve diş eti hastalıkları: Diş eti ve diş hastalıkları, ağız kokusunun kaynağı olabilmektedir.

3- İlaç kullanımı: Ağız kuruluğuna neden olan bazı ilaçlar kötü kokuya yol açabilir.

4- Burun tıkanıklığı: Burundan nefes alamayan ve solunumunu ağızdan yapmak durumunda kalan kişilerde ağız kokusu sorunu görülmektedir. Koku, özellikle sabahları sıklıkla görülür.    

5- Böbrek ve karaciğer yetmezliği: Mide rahatsızlıkları, diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği de bazı durumlar da ağızdaki kokunun kaynağı olabilir.

6- Enfeksiyonlar: Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ile özellikle yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı ve kronik sinüzit ağız kokusunun önemli nedenlerini oluşturur.

7- Sigara kullanımı: Sigara kullanan ve ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde de kalıcı olmayan ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilir.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDER?

Ağız kokusu, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Sorun özellikle kalıcı hale geldiğinde kişiyi sosyal ve psikolojik açıdan etkileyebilir, toplumdan soyutlayabilir. Bu nedenle kötü nefes kokusu göz ardı edilmeden nedeni araştırılmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Ağız kokusuna karşı bazı önlemler almak, ağız hijyeni açısından önemlidir. Bunun için 

- Kronik ağız kokusunun tedavi sürecinde bol su tüketimi ve şekersiz sakız çiğnenmesi önerilir.

- Yemeklerden sonra tarçın ve antiseptik gargara kullanmak, kokunun etkisini azaltacaktır.

-  Dişler 3 öğün fırçalanmalı ve dil yüzeyinde bakteri oluşmaması için dil temizliği de yapılmalıdır.

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalp ve böbrekleri bitiren beslenme alışkanlıkları