Ağız ve diş sağlığı için bitkisel karışımlar

Ağız ve diş sağlığı için bitkisel karışımlar

Dişeti hastalıklarına ağızda oluşan bakteriler sebep olur. Bunları yok etmek için çeşitli bitkisel karışımlar kullanılmaktadır

25 Mart 2012, Pazar 23:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Karies en çok görülen diş hastalığıdır. Karies süt dişlerinde görülmeye başlar ve tedavi edilememesi halinde dişler çürür ve çektirmek zorunda kalınır.

Karies dişi çevreleyen dış tabakadaki minerallerin çözülmesi sonucu ortaya çıkar. Diş üzerindeki bakteriler karbonhidratılı (şekerli)besinleri parçalayarak asidin olşmasını sağlarlar. Bu asitle diş minesini tahripederek deler. Buna ilavette aşırı sigara ve siyah çayda dişi boyar. Dolğuların etrafında yeniden karies oluşursa sekonderi (ikinci defa) kariese sebep olur. Ayrıca dolgunun altında yeniden kariesde oluşabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ BİTKİSEL KARIŞIMLAR

Kariese karşı korunma:

1-) Diş bakımı 

2-) Düzenli olarak konturol için diş doktoruna gidilmeli

3-) Sağlıklı beslenme, özeliklede şekerli besinlerden uzak durulmalı ve küçük çocukların ve bebeklerin rezene tohumu içeren çay içmemeleri gerekir, çünkü rezenetohumu aşırı miktarda glukoz (şeker) içerir ve buda dişleri çürütür.

4-) Flor dişlerin dirençli ve sağlam olmasını sağlar, bugün flor içeren diş macunu vardır. Bu yeterlidir, şayet flor yetersizliği problemi yoksa, fakat bununda ölçüsü kaçarsa zararlıdır.

5-) Dişlerin özeliklede çocuklarda süt dişleri düz olmayıp üzerinde hafif çokurcuklar ve yırtıklar olabilir. Bunlar sentetik madde ile diş doktoru tarafından düzeltilir. 

6-) Karies ağız içindeki bakteriler sebep olur. Kariese sebep olur. Bu bakterileri zararsız halle getirmek ancak TahitianNoni, kipriotu-, adaçayı-, ve tarçın gibi doğal ilaçlarla mümkündür. 

Erken teşhis:

Karies başlanğıç safhasında ağrıya sebep omaz, önce diş minesi esmerleşir (1. devre) veya açık lekeler oluşur. Buda diş minesindeki minerallerin çözülmeye başladığını gösterir. Diş kariesi ilerlemiş ve diş kemiğine (dentin), yani 3. devreye kadar ilerlemişse soğuk, sıcak veya tatlı yeyince ağrıya sebeb olur. 

Teşhis:

Diş doktoru dişi sonda ve aynaların yardımı ile muayene eder. Rahatsızlığa neden olabilecek diş üzerindeki diş pası (diş taşı) temizlenir. Dişin röntgeni çekilerek dişteki çürümenin hangi aşamada olduğu anlaşılır. Gerekli görülürse tükrük salğılaması ve tükrüğün pH?sı ölçülür. Parafinli bonbon aynı sakız gibidir. Bu 5 dakika çiğnenir ve dakikada 1 ml tükrük salğılanıyorsa normal ve fazla ise o zaman tetbir alınması gerekir. Tükrüğün pH?sı 4?ün altında, yani aşırı asitli ise kariese neden olur. Ayrıca günümüzde laserli bilgisayar muayene metotları ile teşhis çok kolaylaşmıştır. 

Tedavi:

Diş doktoru kariesi teşhis ettikten sonra, diş temizlenir. Çürüğün büyüklüğüne göre bu işlem diş köküne kadar gider ve tabiki o zamanda sinirleri öldürmek gerekebilir. Dolgunun amalgamdan seçilmesi salğı için en tehlikeli olanıdır, çünkü amalgam bir çok metal ve ağır metalin karışımından oluşur. Bunlardan civa yavaş yavaş çözülerek vücudu zehirler, özeliklede beyin, sinir hücreleri, sinir merkezi ve lenf bezelerinde yoğunlaşarak bir çok hastalığa sebep olur. (Geniş bilgi için tehlikeli maddelere bak) Diş diplerindeki mikrop ocaklarını temizlemek için immün sistemini harekete geçirmek gerekir, budaGökçek İksiri veçörekotu ile mümkündür.

 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda ateşli havalede genetik faktörlere dikkat