Önceki Fotolar

Ağız ve diş sağlığı için zararlı 10 besin

Beslenme genel sağlığımız açısından olduğu gibi ağız ve diş sağlığımız için de büyük öneme sahiptir. Sağlıklı dişler ve diş etleri için ağız hijyenine gösterdiğimiz özeni yediklerimize ve içtiklerimize de göstermemiz gerekir. Çünkü bazı besinler bu açıdan risk taşırlar. Ağız ve diş sağlığı için zararlı besinleri ve bunların potansiyel risklerini en aza indirme yollarını bilerek onlardan korunabilirsiniz.

11 Mart 2019, Pazartesi 11:44 Son Güncelleme:
A A
MEYVE SULARI

MEYVE SULARI

Çoğu meyve suyu asidik ve şekerli olduğu için diş çürüğü oluşturma riski taşır. Yoğun renkli bazı meyve suları da diş lekelerinin oluşmasına yol açabilir.

ŞEKERLEMELER

ŞEKERLEMELER

Yumuşak şekerlemeler yüksek şeker içerikleri yapışkan yapıları ile ağız içindeki bakterilerin en sevdiği besin, dolayısıyla da dişlerin en büyük düşmanlarından biridir. Sert şekerlemeler, özellikle kırılarak ve çiğnenerek yenildiğinde diş minesine doğrudan zarar verebilir. Aslında sert şekerlemelerin çiğnenemeden ağız içinde eriterek yenilmesi daha kötüdür. Çünkü şeker yavaş yavaş çözündüğünden ağız içi şekere daha uzun süre maruz kalır ve böylece bakterilerin çoğalmasını sağlayacak asidik ortamın oluşması için bol zaman olur. Daha da kötüsü, pek çok sert şeker ağız içini daha fazla asitle dolduran sitrik asit ile tatlandırılmıştır.

KURU MEYVELER

KURU MEYVELER

Sağlıklı atıştırmalıklar olsalar da kuru meyveler, diş sağlığı söz konusu olduğunda, sorun çıkarabilirler. Sorun kuru meyvelerin çok yapışkan olması ve şeker içeriklerinin son derece yüksek olması yüzünden diş çürümelerine denen olabilmeleridir.

NARENCİYE

NARENCİYE

C vitamini bakımından zengin oldukları kadar, diş minesini aşındıran asitler bakımından da zengindirler. Özellikle limon ve greyfurt en fazla asit içeren narenciyelerdir.

KRAKERLER

KRAKERLER

Krakerler şeker veya asit içermeseler, dişleri lekelemeseler de dişler için oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni, hızla şekere dönüşen rafine karbonhidratlar içermeleridir. Dişlere yapışarak ve aralarına girerek bakterilerin üremesine uygun bir ortam oluştururlar.

CİPSLER

CİPSLER

Cipsler lezzetli atıştırmalıklardır ama maalesef ağızda lapa haline geldiklerinde içerdikleri nişasta dişlerin arasında ve üzerinde kalarak bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )