Ağlamak faydalı mıdır?

Toplum olarak ağlamayı zayıflık belirtisi olarak görüyoruz. Fakat ağlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, gözyaşlarınızı geri çekmeyin. Sağlığınıza düşündüğümüzden daha fazla yararı var. İşte bilim insanlarına göre ağlamanın sağlığımıza olan ilginç faydaları.

Son Güncelleme:
A A
Stresli zamanlarda rahatlamanıza yardımcı olur

Stresli zamanlarda rahatlamanıza yardımcı olur

Posta.com.tr

2014 yılında bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ağlamanın kişiler üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu ortaya çıktı. Ağlamanın sonuçları hemen kendini göstermese de ağladıktan bir süre sonra vücudunuzun gevşemesine yardımcı olur.

 

Araştırmacılara göre, ağlama parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive ediyor. Aktive edildiğinde, PNS'nin beyinde sakinleştirici bir etki yaratıyor. 

Kan basıncı

Kan basıncı

Yüksek kan basıncı, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, demans ve hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Fakat iyi haber şu ki, birkaç araştırmaya göre , ağlamak sadece kan basıncını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda nabzı da sabitleyebiliyor.

Toksinleri temizliyor

Toksinleri temizliyor


Ağlarken gözlerinizden akan gözyaşları, duman ve toz gibi döküntüleri gözlerden temizleyebilir . Ayrıca, ağladığımız zaman gözyaşlarımız vücutta stres nedeniyle biriken toksinleri atıyor. Toksinlerin bu şekilde uzaklaştırılması, vücuttaki kortizol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak daha hafif bir ruh hali sağlıyor.


Ağrıları hafifletir

Ağrıları hafifletir

Fiziksel acı çekerken dökülen gözyaşı genellikle istemsiz bir şekilde yayılır. Bu, vücudun ağrı hissini azaltma yöntemidir. Araştırmalar, kendi kendine yatıştırıcı olmanın yanı sıra duygusal gözyaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını ortaya çıkardılar. Bu kimyasallar insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletebilir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çürük diş kalp enfeksiyonuna neden olabiliyor