Ağlamanın 7 bilmediğiniz faydası

İnsanlar ağlamanın, hem erkekler hem de kadınlar için bir zayıflık olduğuna inanır. Fakat ağlamak aslında vücudunuza ve ruhunuza oldukça iyi gelir. İşte size gözyaşlarınızı artık tutmamanız gerektiğini söyleyen, ağlamanın bilmediğiniz faydaları...

12 Aralık 2018, Çarşamba 14:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gözyaşlarınızda lizozim adı verilen ve karşısına çıkan bakterileri öldüren bir hormon bulunur. Böylece ağlayarak zararlı bakterileri öldürmüş olursunuz.

Ağlamanın gözleriniz için bir diğer faydası da, gözünüze kaçan iritanların gözünüzden atılmasını sağlamaktır. Eğer gözünüze bir şey kaçtıysa ağlamayı deneyin, işe yarayacaktır.


Ağlamak kişinin güven duygusunu artırıyor. Çünkü gözyaşı döküldüğü anda herkesin ona olan ilgisi, ona özgüvenini ve sevildiğini hatırlatıyor.

Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde yapılan bir çalışmada ağlayan insanların ruh sağlığının çok daha çabuk düzeldiği saptandı. Özellikle bir mutluluk sonrası gelen ağlamanın ruh sağlığına pozitif yönde maksimum etki yaptığı görülmüştür.

Günümüzün en çok rastlanan hastalığı olan stresten ağlayarak kurtulabilirsiniz. Ağlamak insanda rahatlama ile beraber hormonu salgılanmasını sağlayarak stresi yok eder.

Ağlamak endorfin salgılanmasına neden oluyor. Endorfin insana neşe veren bir hormondur ve zaten mutluluk hormonlarından bir tanesi olarak bilinir. Endorfinin neşe vermenin yanı sıra sağladığı bir fayda da ağrıları azaltmasıdır.

Ağlamak, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra mide, kemik ve kaslarınız ile ilgili rahatsızlıklara da iyi geliyor. Ağlayarak vücudunuzdan bu tip rahatsızlara neden olan bazı hormonların atılmasını sağlayabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Heyecan bitti diye ilişki de bitmeli mi? Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları cevaplıyor (13 Nisan 2021)