Ağrı cinselliği bitiriyor

Ağrı cinselliği bitiriyor

Bıçak saplanır tarzda ağrı, yanma, uyuşukluk, zonklama ve sık idrara gitme... Bazen bir pamuğun dokunuşuyla dahi başlayabilen genital bölge ağrıları, sosyal ve cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

14 Mayıs 2012, Pazartesi 10:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genital bölge ağrıları; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösteren ve yaşam kalitesini bozan önemli bir sorun. Dünyada 20 milyon kadının sosyal ve cinsel yaşamını etkiliyor, çünkü hastaların yüzde 70’i utandığı için sorunu doktoruna söyleyemiyor. 

Genital ağrıda vakit kaybetmeden doktora başvurmanın hastalığın tanı ve tedavisi için büyük önem taşıdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, tedavi edilmeyen genital ağrıların, cinselliği neredeyse bitirdiği için cinsel fonksiyon bozukluklarına da neden olduğunu söylüyor. 

Sorunun çözümü için özellikle cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kadın doğum uzmanının takibi öneriliyor. Hastaların önce ağrı haritası çıkarılıyor, ağrısı derecelendiriliyor ve hastaya özel tedavi yöntemleri uygulanıyor. Op. Erdoğru, ağrıların kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor:

"Ağrılar bazen dokunma ile ortaya çıkabilirken bazen de dokunma olmaksızın oluşabilir. Genital bölgede bıçak saplanır gibi ağrı, dayanılmaz yanmalar, uyuşukluk, karıncalanma, zonklama gibi farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikayetleri sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Hastaların bir bölümünde ise özellikle sorun lokal ise ilk ilişkiden itibaren ve ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Ağrılar; hasta otururken, yürürken, ayakta ya da dinlenme şekilde kendini gösterebilir. Özellikle oturur pozisyonda dayanılmaz ağrılar çeken hastalar, işinden ayrılmak zorunda kalmakta, araba ya da bisiklet kullanamamakta, uzun yola çıkamamakta, tatile gidememekte ve sosyal yaşamın gerektirdiği hiçbir aktivite içinde yer alamamaktadır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?