Ağrı kesici ilaç kullanırken dikkat! Bu ilaçlarla kesinlikle almamanız gerekiyor...

Ağrı kesici ilaçların dikkatli kullanılması gerekiyor. Üstelik ağrı, vücudumuzda bir şeylerin yanlış gittiğine dair belirti vermesi nedeniyle önemli bir semptom. Vücudumuzda birtakım sistemlerde bir terslik olduğunda ağrı hissediyor ve o organın korunmasını sağlıyoruz. Ancak bazı durumlarda ağrı dayanılmaz hale gelebiliyor ve ağrı kesici almamız gerekebiliyor. Ancak ağrı kesici ilaç alırken dikkatli olmak gerekiyor. İlaç etkileşimleri açısında ağrı kesici kullanırken bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

08 Kasım 2021, Pazartesi 18:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücudumuzda birtakım olaylar ters gittiğinde ağrı hissederiz ve o organın korunmasını sağlarız. Bu tür durumlarda ağrı kesici kullandığımızda o önemli ağrı hissini baskılanması ile tamir sürecinin de önüne geçmiş oluruz. Bu nedenle ağrının nedeni bulunmadan ağrı kesici kullanmak tavsiye edilmiyor.

Uzun süreli ağrı kesici kullanımanın inme, kalp krizi gibi riskleri artırdığı ortaya çıkmış olduğundan, ağrı kesicilerin dikkatli kullanılması gerekiyor. Üstelik ağrı, vücudumuzda bir şeylerin yanlış gittiğine dair belirti vermesi nedeniyle önemli bir semptom.

Ancak bazı durumlarda ağrı dayanılmaz hale gelebiliyor ve ağrı kesici almak isteyebiliyoruz. Ancak ağrı kesici alırken dikkatli olmak gerekiyor. Peki ilaç etkileşimleri açısında ağrı kesici kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

"Tamir sürecini engellemesi nedeniyle iyileşmenin önüne geçeceğinden bilinçsizce ağrı kesici kullanılmamalıdır" diyen Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp, yapılan araştırmalarda uzun süreli ağrı kesici kullanımının kalp krizi ve inme riskini arttırdığı ortaya çıktığının altını çiziyor. "Bu nedenle uzun süreli ağrı kesici kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor." diyor.

Yine de ağrı dayanılmaz hale geldiyse ve ağrı kesici ilaç kullanmanız gerekiyorsa, ağrı kesici kullanırken bilmeniz gereken bazı önemli hususlar var. Bunların başında ağrı kesici ilaç kullanım miktarı ile ilgili sorular geliyor. En sık sorulan soru: Ağrı kesici ilaçların ikiye bölünerek kullanılıp kullanılamayacağı sorusu. Burada amaç, hastaların daha az dozda ilaç kullanmak istemesi ancak Prof. Dr. Karaalp, ilaçların kırılıp kırılamayacağı ile ilgili verdiği detaylarla, her ilacın kırılarak kullanılamayacağını belirtiyor.

Ağrı kesici ilaçlar kırılarak kullanılabilir mi?

Ağrı kesici ilaçlar kırılarak kullanılabilir mi?

Ağrı kesici özellikle çok çeşitli ilaç formülasyonları bulunuyor. Ağrı kesicileri de tablet, kapsül veya draje formunda bulabiliyoruz.

Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp, sadece tablet şeklindeki ilaçların kırılarak yutulabileceğini belirtiyor ve şu uyarıda bulunuyor:

"Draje formunda ve kapsül formunda olan ağrı kesicilerin kesinlikle bütünlüğü bozulmamalıdır."

İşte bu nedenle draje ve kapsül ağrı kesiciler

 • Bölünmemeli
 • Kırılmamalı
 • Ezilmemeli

Bir diğer yandan Prof. Dr. Karaalp, tablet ağrı kesicilerden bazılarının da kırılmasının uygun olmadığını ifade ediyor.

 • Tabletin kırılarak kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek için tabletin üzerindeki çentiğe bakmak gerekiyor.
 • Bir tabletin üzerinde çentik varsa bu ilaç kırılarak içilebilir anlamına geliyor.
 • Eğer tabletin üzerinde çentik yoksa tableti kırmamak gerekiyor.

Bu da şundan kaynaklanıyor: Ağrı kesicileirn bazılarının üzerinde film kaplamalar bulunuyor. Kırılması durumunda tabletin mide asidinde zarar görmesi, ilaç etkisinin değişmesi gibi olaylar söz konusu olabiliyor.

Ağrı kesici alkolle alınabilir mi?

Ağrı kesici alkolle alınabilir mi?

Genel bir önlem olarak hiçbir ilacın alkolle alınmamaıs gerekiyor. Özellikle parasetamol grubu ağrı kesiciler alkolle tüketilmemesi gereken ilaçların başında geliyor.

Prof. Dr. Karaalp, üstelik alkolün uzun süre ve yüksek miktarda alınması veya parasetamolün uzun süre ve yüksek miktarda kullanılması kişilerde karaciğer yetmezliğine hatta ölüme kadar varabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, içeriğinde parasetamol olan ilaçların kesinlikle alkol ile tüketimemesi gerektiğini ifade ediyor.

Bir diğer yandan alkol ile ilaçların birlikte kullanılması midede hasara yol açabiliyor. Özellikle gastrit, ülser hatta mide kanaması gibi etkiler ortaya çıkabiliyor.

Ağrı kesicileri ne tür ilaçlarla birlikte almamak gerekir?

Ağrı kesicileri ne tür ilaçlarla birlikte almamak gerekir?

Prof. Dr. Atila Karaalp, ağrı kesiciler ile birlikte alınmaması gereken ilaçların bir kısmını şu şekilde sıralıyor:

 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Hipertansiyon ilaçları
 • Kalp ilaçları
 • İdrar söktürücüler
 • Kanser tedavisinde ve organ nakli sonrasında kullanılan ilaçlar
 • Antidepresanlar
 • Kortizonlu ilaçlar
 • Lityum

Ağrı kesici ne kadar süreyle kullanılabilir?

Ağrı kesici ne kadar süreyle kullanılabilir?

Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp, ağrının nedeni bulunmadan ağrı kesici kullanmanın tavsiye edilmediğini ifade ediyor. "Vücudun tamir sürecini engellemesi nedeniyle iyileşmenin önüne geçeceğinden bilinçsizce ağrı kesici kullanılmamalıdır." diyor.

Yapılan araştırmalarda uzun süreli ağrı kesici kullanımının kalp krizi ve inme riskini arttırdığı da ortaya çıktığından, ağrı kesici kullanımında dikkatli olmak gerekiyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Epilepsi nöbeti geçiren birine nasıl yardım etmek gerekir?