Ağrı'da ATM dolandırıcılığı

Ağrı'da ATM dolandırıcılığı

ATM'den para çekmeye çalışan yaşlıları, yardım etme bahanesiyle kartlarını alarak dolandırdığı belirlenen zanlı yakalandı

12 Aralık 2015, Cumartesi 18:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ağrı’da, otomatik bankacılık makinelerinden (ATM) para çekmeye çalışan yaşlıları, yardım etme bahanesiyle kandırarak hesaplarındaki paraları çektiği belirlenen kişi tutuklandı. Alınan bilgiye göre, bankaya yatan 3 aylık maaşlarını ATM’den çekmeye çalışırken, kendilerine yardım etmek isteyen kişi tarafından kartlarının alınarak paralarının çekildiği iddiasıyla başvuran 70-80 yaşlarındaki 7 kişinin emniyete yaptığı başvuru üzerine, polis inceleme başlattı.

Şikayetçilerin ifadelerinden, banka önündeki ATM cihazlarından para çekmeye çalışan yaşlılara yardım etme bahanesiyle yaklaşan kişinin, kartı cihaza taktıktan ve şifresini girdikten sonra "kartın makinede sıkıştığını ve içeri girip alması gerektiğini" söylediğini öğrenen polis, farklı günlerde gerçekleşen dolandırıcılık olaylarına ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarını inceledi.

Şüphelinin dolandırmak istediği kişinin bankaya girmesinin ardından kartı makineden çıkararak olay yerinden uzaklaştığını ve yakın mesafedeki başka ATM’den hesaptaki parayı çektiğini tespit eden polis, şüpheliyi aynı yöntemle dolandırıcılık yaparken yakaladı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Bilent Kılıç (28), çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Mağdurlar zanlının yakalanmasına sevindi

Mağdurlardan Cesim Demir, devletin verdiği 3 aylıkla 8 nüfusa baktığını ifade ederek, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Ben bankamatikten para çekmesini bilmiyorum. Bankamatikte biri vardı, bana ’ben de babamın maaşını çekiyorum sen bana kartını ver soğukta bekleme yardımcı olayım, hemen gidersin’ dedi.

Kartımı verdim şifre de kağıtta yazılıydı onu da gösterdim. Adam taktıktan sonra ’bankamatik kartını yedi, içeriye git söyle senin kartını tekrar sana verecekler’ dedi. Ben de içerideki korumaya söyledim. Koruma kartı bankamatikte bulamadı.

Dışarı çıktığımızda bana yardım eden adam yoktu. Şikayetçi oldum. Allah devletimizden razı olsun, bir an önce buldular." Süleyman Erdoğan da aynı şekilde dolandırıldığını dile getirerek, "Benim maddi durumum iyi değil. Üç ayda bir aldığım yardım parası ile geçiniyordum.

Kartımı çalınca perişan oldum. Çünkü 8 kişiye bakıyorum. Oğlum Erzurum’da ameliyat olmuş. Şikayetçi oldum, çok şükür hırsız yakalandı" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Malatya'da 3.5 büyüklüğünde deprem