Ağrıdan kurtulmanın 12 yolu (İlaçsız ameliyatsız ağrı tedavisi)

Ağrıdan kurtulmanın 12 yolu (İlaçsız ameliyatsız ağrı tedavisi)

Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman hem günlük hayatı hem de iş verimini olumsuz etkiler. Dr. Rıza Azeri ağrıdan kurtulmanın yollarını anlattı

16 Ekim 2017, Pazartesi 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

1) Her 20 dakikada bir ayağa kalkın, adım atın


Otururken omurgadaki disklerin arasındaki basınç artar. Öne doğru veya yana doğru eğilip oturmakla disk aralarındaki basınç daha da yükselir. Dolayısıyla en iyi şekilde oturmaktansa ayakta durmak daha iyidir. Bu yüzden her 20 dakikada bir ayağa kalkıp disk aralarındaki basıncı azaltın. Diskin içinde damar olmadığı için çevredeki dokulardan beslenir. Oturduğumuz zaman diskin içinde sıvı alışverişi olmaz. Ancak hareket ettiğimiz zaman disk beslenir. Bu nedenle uzun süreli oturanlarda fıtıklar oluşur.

2) Belinizi destekleyin oturuşunuzu düzeltin

Dik oturduğumuz ve bele destek verdiğimiz zaman disklere binen yük miktarı azalır. Yana veya öne eğildiğimizde disk aralarındaki basınç artar ve bel ağrısına sebep olur. Destekleyiciler bel çukurunu dolduracak şekilde olmalı, elastik olanlar tercih edilmeli.

3) Yerden bir şey alırken belinizden eğilmeyin

Vücudun ağırlığının yüzde 60’ı belden yukarısı, yüzde 40’ı belden aşağısıdır. Öne doğru eğildiğimiz zaman fizik kurallarına göre eğilmenin artmasıyla belin yükü de70 kiloluk birinin 42 kilo belden yukarısı, 28 kilo belden aşağısıdır. Öne doğru eğilmekle bele binen yük miktarı 4-5 katına çıkar. Bu da bele aşırı yük bindirir.4) Rahat ettiğiniz pozisyonda uyuyun

Eğer sırt üstü rahat ediyorsanız sırt üstü, yüz üstü rahat ediyorsanız yüz üstü yatın. Rahat ettiğiniz pozisyon sizin için en iyi pozisyondur. Bel çukuru fazla olanlar genelde sırt üstü yatamazlar, bu nedenle yan veya yüz üstü yatarlar. Sırt üstü yattığında bel sabaha kadar köprü kurmuş olur, dolayısıyla kişi bel ağrısıyla uyanır.

5) Yataktan aniden kalkmayın

Bel ağrısı olanlar yataktan kalkmadan önce bel kaslarını ısıtmak için belirli egzersizler yapabilirler. Yataktan kalkarken yan dönüp önce bacaklar sarkıtılmalı sonra kalkılmalı. Anlık hareketlerden kaçınmak gerekir. Gece yattığı zaman insanın kasları soğur. Bu yüzden üzerine bir şey örtme ihtiyacı hisseder.

Dolayısıyla sabah kalkıldığında kaslar soğuk olduğu için bir anlık kalkmayla kas spazmı yaşanabilir. Bu nedenle önce basit hareketlerle kasları ısıttıktan sonra yan dönüp önce bacakları sarkıtmak sonra da vücudu kaldırarak yataktan kalkmak gerekir.

6) Yerden bir şey kaldırırken dizleri bükün

Yerden bir şey kaldırırken dizlerinizi bükerek kaldırın. Kaldırdığınız eşyayı kendi vücudunuza yakın tutun. Uzak tuttukça bele binen yük artar. Yerden bir şey alırken öne ya da yana eğilmeden dizlerden yardım almak gerekir. Bel ağrısı olanlar zaten ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmalı. Mecbur kalırlarsa kendilerine yakın tutmalı. Bavul taşıyacaksınız tekerlekli olanları tercih edin. Sırt çantası kullanıyorsanız çift askılı olsun ki ağırlık bir tarafa binmesin.7) Arabada direksiyona yakın oturun

Araba kullanırken diz kalça seviyesinden daha yukarıda olmalı. Diz, kalça seviyesinden yüksek olursa ayak bileğiyle pedal kullanırsınız. Eğer düşük olursa belden güç alırsınız. Bu da bel ağrınızı artırır. Eğer arabanız ergonomik değilse arabada da bel desteği kullanabilirsiniz. Uzun yolculuklarda her yarım saatte bir duruma göre mola verin. Arabanın süspansiyonu ne kadar iyi olursa olsun tüm arabalarda ince bir vibrasyon olduğu için uzun süre arabada kalmak bel sağlığı için iyi olmaz. Vibrasyon beldeki kası zorlar ve ödemi artırabilir.

8) Yürüyüş yapın koşmaktan kaçının

Yürüyüşün kondisyonu artırma, kilo verme gibi birçok yararı olduğu gibi omurgada diskin beslenmesi üzerine de faydaları vardır. Yürüyüş yaptığınız zaman sürekli bir ayak yerdedir, bu nedenle diskte çevre dokularla madde alışverişi olur. Diskin beslenmesine katkıda bulunur. Koşarken iki bacak da havada olabildiği için ayaklar düştüğü anda diskler üzerine bir basınç olur. Omurlar birbirine basınç uyguladığı için bel fıtığı da artar.

9) Suyun kaldırma gücünden faydalanın

100 kiloluk insan suya girdiğinde kas yağ durumuna göre 3 ile 5 kilo arasında ağırlığı olur. Dolayısıyla yüzmek kasları güçlendirir, bele herhangi bir ağırlık gelmez. Böylece bele yük vermeden kaslar güçlenmiş olur.

10) Kilo almaktan kaçının

Aşırı kilo almayın, varsa verin. Özellikle göbek bölgesinden alınan kilolar bele binen yük miktarını artırıyor. Ayrıca büyük göğüsler de bel ağrısı yapıyor. Çok büyük göğüsleri küçülttürmek bel ağrısını hafifletecektir.11) Duruş egzersizlerini ihmal etmeyin

Omurga bir bütündür, herhangi bir yerinde şekil bozukluğu varsa ister istemez bel kısmını da etkileyecektir. Örneğin aşırı kamburluk belde de çukur yapar ve bel ağrısına sebep olur. Bu nedenle duruş egzersizleri yapmak önemli.

12) Sigara içmeyin

Sigara omurgadaki disklerin çevresindeki ince damarları tıkadığı için diskin beslenmesini zorlaştırır. Bu nedenle sigara içenlerde bel fıtığı daha çok görülür, varsa artar.  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarlardan kolesterolü temizleyen besinler