'Ağzına yakışmıyor'

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Kürt açılımı Amerikan projesi” sözlerine “İspat edemezlerse namussuzdurlar” yanıtını veren Başbakan Tayyip Erdoğan'a “Namus ve şeref gibi ulvi kavramlar yakışmayan ağızlarda değerini kaybeder” karşılığını verdi

24 Ağustos 2009, Pazartesi 17:00
A A
'Ağzına yakışmıyor'

ÇUKURDAKİ SİYASETÇİ 

Hükümetin Kürt açılımına tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bu bir Amerikan projesidir” demiş, Başbakan Tayyip Erdoğan da “İspat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar” karşılığını vermişti. Bahçeli Erdoğan’a dün “Namus ve şeref gibi ulvi kavramlar yakışmayan ağızlarda değerini kaybeder. Haddini aşarak altından kalkamayacağı sözler söyleyen ve çukurda siyaset yapan Erdoğan’a bu gerçeği hatırlatırız” diye seslendi. 

‘GAFLET VE İHANET’ 
Bahçeli şöyle devam etti: Etnik bölücülük konusundaki siyasi sicili ve eğilimleri çok iyi bilinen Başbakan ve hükümeti, Türkiye’yi ayrıştırma ve bölme projelerini İmralı, Kandil ve Barzani’nin desteğiyle hayata geçirmek için çıktığı gaflet ve ihanet yolculuğunda suçüstü yakalanmıştır. Projenin Amerika’nın stratejik hesaplarının gereği olduğu Amerikan yetkilileri ile Barzani ve Talabani’nin beyanlarıyla sabittir. Başbakan siyasi meşrebinin gereğini yapıyor.

GENELKURMAY’A MESAJ 
Bahçeli, Kürt açılımına destek veren MGK’yı “Mondros Mütarekesi’nin altına imza atanlar da devlet yöneticisiydi” sözleriyle eleştirmişti. Bahçeli, Çankaya Köşkü’nden gelen “Yakışıksız sözler” açıklamasına da “Teröristle pazarlığa gidenlerin bu sözlerinin yadırganacak yönü yok” karşılığı verdi. MHP lideri, Genelkurmay’a da üstü kapalı şöyle seslendi: Herkes ve her kurum şimdi tarih ve millet önünde sorumluluklarıyla baş başadır.

AK PARTİ'DEN İLK AYKIRI SES
Açılım normal vatandaşı bile tahrik ediyor 
‘Kürt Açılımı’ sürecine sert tartışmalar ile katılan siyasetçiler eski DYP Milletvekili Ahmet Küçükel’in cenaze töreninde biraraya geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kocatepe Camisi’ne MHP Lideri Devlet Bahçeli de Meclis’teki törene katıldıkları için karşılaşamadı. Siyasilerin törendeki ana sohbet konusunu ise yine Kürt açılımı oluşturdu. 

‘Ayrıştırıcı’ 
Hükümetin Kürt açılımına Ak Parti’den ilk tepki Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’den geldi. Cenazeye katılan Vahit Erdem, sürecin ayrıştırıcı olduğunu söyleyerek, “Süreç bu şekliyle beni endişeye sokuyor. Birleştiricilikten ziyade bir Kürt milliyetçiliği oluşturuluyor. Terörle ilgisi olmayan normal vatandaş bile tahrik oluyor adeta” dedi. Vahit Erdem, tartışmalar ve yürütülen sürecin kendisinde “Türklük aşağılanıyor” hissi yarattığını da bildirdi. 

Yorumlama memuru değilim 
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de, cenaze namazından sonra, Erdoğan, Gül ve Bahçeli arasındaki tartışmalar için “Ben şunun bunun açıklamalarını yorumlama memuru değilim” karşılığını verdi.

POLEMİKLE YÜRÜMEZ
Hükümetin Kürt açılımı için koordinatör tayin ettiği İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ziyaretlerine dün Türk Ocakları ile devam etti. Bakan Atalay, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür’le 1.5 saat basına kapalı görüştü. Atalay’ın bu teması, şimdiye kadar gerçekleştirdiği görüşmeler içinde en uzun süreni oldu. Bakan Atalay, “Demokratik açılım çalışmaları siyasi polemiklerle götürülecek bir olay değil. Kürt sorunu hepimizin sorunu” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.