Ahmedinejad elçiliği sopayla ele geçirmiş

İngiliz Daily Mail'in yayımladığı ve 1984 yılında Londra'da İran Büyükelçiliği'nde düzenlenen protestoları gösteren fotoğraflardan bir kare ortalığı karıştırdı

30 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

27 Nisan 1984’te yayınlanan fotoğrafta, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a şaşırtıcı derecede benzeyen bir adam, büyükelçilik binasının balkonunda, İran lideri Ayetullah Humeyni karşıtı gösteri düzenleyen kalabalığa yumruğunu kaldırmış bağırırken görülüyor.

İşkence yapmışlardı

O dönemin raporlarına göre, İran Büyükelçiliği, İslam devrimi karşıtları tarafından basılmış, ancak aralarında Ahmedinejad’ın da olduğu elçilik çalışanları ve devrim taraftarları sopalarla yeniden elçiliği ele geçirmişti.

Olaylar sırasında 11 protestocu elçilik görevlileri tarafından esir alınmış ve İran’da yaşayan yakınlarının isimlerini vermeleri için işkenceden geçirilmiş. 7 saat süren dayağın ardından ikisi bilincini kaybetmiş 11 gösterici, boyunlarında ‘Terörist’ yazan dövizlerle binadan atılmıştı.

Fotoğraf analizi

Tam o sırada Ahmedinecad’a benzeyen diplomat balkonda belirerek aşağıdaki kalabalığa eylemcilerin ‘hakkından gelindiğini’ duyurdu.

Daily Mail, bu kişinin gerçekten Ahmedinejad olup olmadığını anlamak için İran Cumhurbaşkanı’nın şimdiki fotoğraflarıyla birlikte ‘Omni Perception’ adlı fotoğraf analizi yapan kuruma verdi. Kurumun raporuna göre o siyah beyaz fotoğraftaki kişi kesinlikle Ahmedinajad.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.