Ahmet Davutoğlu yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak AK Parti Genel Başkanlığı'na tekrar getirildi

12 Eylül 2015, Cumartesi 09:03
A A
Ahmet Davutoğlu yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildi

Davutoğlu, 5’inci Olağan Büyük Kongresi’nde geçerli oyların tamamı olan bin 353 oyun tamamını alarak genel başkanlığa yeniden seçildi. Birleştirme tutanağında kongreye katılan delege sayısı; bin 445 kişi, oy kullanan delege sayısı bin 360 kişi oldu. Geçerli oy sayası bin 353 olarak açıklanırken geçersiz oy sayısı ise 7 olarak bildirildi.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer35470","35470","201509","35470-361019.jpg","1", "0","AK Parti'nin seçim şarkısı: Haydi Bismillah");

 

SAAT 14:30 - 1380 DELEGE İMZASIYLA TEK ADAY; DAVUTOĞLU

AK Parti Kongresi'nde, Genel Başkan adaylığı ve merkez organları için seçimlere geçiliyor. Adaylık için verilen süre doldu.
Ve 1380 delegenin imzasıyla Genel Başkanlık için tek bir aday gösterildi; Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu...

 

 

SAAT 13.50 - İŞTE AK PARTİ KONGRESİ'NDE GELEN YENİLİKLER;

1- ETİK KURULU KURULUYOR
2- İKİ YENİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI GELİYOR
3- 3 DÖNEM KURALI KALKIYOR


AK Parti Kongresi'nde üç konuda önemli tüzük değişiklikleri yapılacak.
Bizzat AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu'nun Kongre konuşmasında açıkladığı tüzük değişiklikleri ile partide yapılacak yenilikler şöyle;

1- SİYASİ ERDEM VE ETİK KURULU KURULUYOR- AK Parti, Davutoğlu'nun deyimiyle, "siyasi gücü erdemle, hikmetle, irfanla" birleştirmeyi kalıcı kılmak üzere, Parti yapısı içinde bir "Siyasi erdem ve Etik Kurulu" oluşturacak.

2- İKİ YENİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI GELİYOR- Davutoğlu, ayrıca Partide iki yeni Genel Başkan Yardımcılığı ihdas edileceğini açıkladı. Bunlar; İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile, Çevre, Şehir ve Kültür işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olacak

3- ÜÇ DÖNEM KURALI KALKIYOR- Davutoğlu ayrıca, bugünkü kongrede yapılacak tüzük değişikliği ile 3 dönem sınırı getiren kuralın kaldırılacağını da açıkladı. Bunun gerekçesini ise, 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasındaki sürenin "kısa olması" ile açıkladı.

SAAT 13:10 - DAVUTOĞLU'NDAN 8 MADDELİK MANİFESTO

Davutoğlu, kongrede yaptığı konuşmasında Türkiye'nin yaşananlara rağmen atılacak adımları tek tek saydı;
1- Özgüven restorasyonu yapılacak, özgüvenimiz hakim kılınacak
2- Demokrasimiz bütün temel özellikleriyle hakim kılınacak
3- Bürokrasimiz devletimizde en müphem şekilde yeniden inşa edilecek
4- Kültür ve medeniyetimize ilişkin restorasyonumuz sürecek
5- Ekonomide restorasyon sürecek
6- Dış politikadaki atılımlar sürecek.
7- Terör örgütleri, piyonları ve onlarla birlikte harekete geçen şer odaklarıyla mücadele edilecek
8- 17 Nisan'da açıklanan yargı reformuyla yargı sağlam temellere oturtulacak

 

 

SAAT 12:25 - HAMAS'TAN MEŞAL VE 17 KİŞİ

AK Parti Kongresi'nde yabancı konuklar da teker teker okundu.
En çok alkışı ise Filistin'den 17 kişilik bir heyetle kongreye katılan HAMAS Lideri Halid Meşal aldı.
Irak'tan ise Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Usame Nuceyfi ve Başbakan Yardımcısı Kongreye katıldı. Kuzey Irak Kürt Bölgesi yönetiminden ise Hükümet Sözcüsü Safeen Diyazi kongreye katıldı. Tunus'tan ise Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi kongreye katıldı.
KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, UBB Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Irak Türkmen Cephesi Erşad Salihi de kongreye katılan misafirler arasındaydı.


SAAT 12:05 - DAVUTOĞLU DÖNEMİ, ERDOĞAN'IN SESİYLE BAŞLADI...

Kongre'de AK Parti'nin geçmişi ve Recep Tayyip Erdoğan için özel hazırlanmış iki tanıtım filminden sonra Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığı'nı devraldığı son bir yıllık dönemi anlatan üçüncü bir tanıtım filmi daha yayınlandı.
Davutoğlu dönemini anlatan tanıtım filmi, bir önceki Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından bir alıntıyla başladı.
"Kardeşlik hukuku" alt yazısı ile Erdoğan ile Davutoğlu'nu birarada gösteren kareler ve görüntülerle devam eden Ahmet Davutoğlu'na ilişkin tanıtım filminde daha sonra ise Davutoğlu'nun vatandaşlarla, özellikle de çocuklarla görüntülerine yer verildi. Filmde, "Yeter ki bir çocuk çıksın karşısına, artık Başbakan yoktu, Ahmet Amca vardı" denilerek, Davutoğlu'nun çocuklarla oyun oynarken görüntüleri yer aldı.


 

"MÜSLÜMAN DÜNYANIN YÜRÜYEN VİCDANI"

Davutoğlu'nun, Myanmar, Doğu Türkistan, Gazze gibi sıkıntı yaşayan Müslüman gruplarla olan görüntülerinin de yer aldığı tanıtım filminde, *Müslüman dünyanın yürüyen vicdanı" anonsu yer aldı.

EN BÜYÜK ALKIŞ, TERÖR ÖRGÜTÜNE SERT ÇIKIŞINA


Davutoğlu tanıtım filminin Kongre'ye katılan partililerden en çok alkış alan bölümü ise, terör örgütü PKK'ye sert çıkışlarda bulunduğu konuşmalardan alıntılardı.

SAAT 11:55 - HDP KATILMADI

AK Parti Kongresi'ne katılan siyasi parti ve dernek başkanları tek tek sayıldı.
Davetli olmasına rağmen HDP'den kimse AK Parti kongresine katılmadı.
TBMM'de temsil edilen partilerden sadece CHP'den Genel Sekreter Gürsel Tekin ve MHP'den Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel Kongre'ye katıldı.
Ayrıca, Demokrat Parti, DSP, Saadet Partisi, ANAP, Çoğulcu Demokrasi Partisi de Kongre'de yer aldılar.

SAAT 11:50 - ABDULLAH GÜL'ÜN MESAJI OKUNDU

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kongreye katılmadı ama gönderdiği mesaj okundu.

Gül'ün mesajı şöyle:
''Değerli gönüldaşlarım ve  isimsiz kahramanlar
Kurucusu olmaktan iftihar ettiği AK Parti Kongresi’nni hayırlara vesile olmasını diliyorum
2001'de kurulan AK Partinin hizmetleri erdemliler hareketi olarak yansımasıdır. 2002'de Türkiye’yİ özgürlükler ülkesine dönüştürmüştür. Kapsamlı bir reform hareketiyle ülkemizin tarihini değiştirmiş kardeş ülkelere de ilham kaynağı olmuştur.
Girdiği her seçimden başarıyla ayrılmıştır. Ülkemiz zor bir dönem geçmektedir. İnsanlık, siyasi ve terörün etkisiyle karşı karşıyız. Bu olumsuz şartlar karşısında da hak ve hukuktan uzaklaşmadan ortak akılla hareket ederek milletimizin sorunlarının çözümü olmaya devam edecektir.
Bu partinin sevdalısı ve kurucusu olarak, gönüldaşınız olarak kongrenizde başarılar diliyor ve hepimizi Allah’a emanet ediyorum''

SAAT 11:45 -  ERDOĞAN'IN SESİNDEN SEZAİ KARAKOÇ ŞİİRİ...

AK Parti Kongresi için hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan tanıtım filmi, bizzat Erdoğan'ın sesinden, Sezai Karakoç'un "Sürgün ülkeden başkentler başkentine" şiiri ile sona erdi.
Kongreye katılan partililerin ayakta alkışladığı filmin sonunda, Erdoğan Karakoç'un şiirindeki "ey Sevgili, en sevgili, uzatma dünya sürgünümü benim" dizelerini okudu.
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevine başlamadan önce katıldığı son AK Parti kongresinde de aynı şiiri okumuştu.

SAAT 11:15 -  DİVAN BAŞKANI BOZDAĞ

AK Parti Kongresi'nde Divan oy birliği ile seçildi. Divan Başkanlığı'nı Eski Başbakan yardımcısı ve eski Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ üstlendi. Başkan Yardımcısı Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül oldu. Divan üyelerine ise grup Başkan Vekili İlknur İnceöz, İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, Kadın Kolları Genel Başkanı Azize Sibel Gönül ile Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın seçildi.

SAAT 10:45 - SALONDA IŞIKLAR KARARTILDI, DAVUTOĞLU CEP TELEFONLARI IŞIKLARIYLA SALONA GİRDİ

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kongre salonuna girdiği anda, salonun ışıkları karartıldı.
Davutoğlu ve eşi Sare Hanım, salona partililerin cep telefonlarının ışıkları eşliğinde girdiler.

"TASALANMA YİĞİDİM..."

Konya Milletvekili de olan Davutoğlu, salona girerken "Mevlana'nın, Şe şiirinden dizeler okundu:
"Tasalanma yiğidim; zaman bizden yanadır Külümüzden yükselen duman bizden yanadır Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır Dünya düşman olsa da, iman bizden yanadır..."

 

DAVUTOĞLU ARENA'NIN DIŞINDA KONUŞTU:

Ak yüreklerini Türkiye’nin yürekleriyle buluşturan dava arkadaşlarım hoş geldiniz. Bir tek şeyi söylemek için geldiniz, biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz.

Siz ki bu zor zamanda Türkiye’de sanki olağanüstü bir durum varmış gibi, kriz çıkarmaya çalışanlara karşı Türkiye’nin her yerden Ankara’ya aktınız.
Anadolu’dan Rumeli’ye giden atalarınız gibi, büyük fethe yürüyen dedeleriniz gibi geldiniz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Böyle zor zamanlarda Ak bayrağı, al bayrağı yüceltmekten gurur duyuyoruz.
Varlığınızla varlığımız pekiştirdiniz. Allah sesimizi gür eylesin, bastığımız toprağı kadim eylesin.

Vatanın birliği için hiç korkmadan cesaretle şer odaklarına, terör odakların yürüyen yiğitler gibi o emanetlere güç vermeye geldiniz. 7 Haziran sonrası çok kriz çıkarılmaya çalışıldı. Bir anda PKK’sı, DEAŞ’I dışardaki odaklarla birlikte düğmeye bastılar ve Ak Parti’nin kazanımlarını yerle bir etmek için harekete geçtiler.
AK Parti 1 Kasım’da zafer için harekete geçiyor. AK Parti kadroları istikbal için, huzur için yürüyor. 7 Haziran’dan sonra yaşananları gördük.

Kimlerin ülkeyi parçalamak için harekete geçtiğini gördü bu Türkiye. Bu millet kimlerin iktidardan kaçtığını gördü. Biz dik durduk cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN gibi hep dik durduk. En zor şartlarda bile millet gür bir ses istediğinde işte buradayız, işte sesimiz dedik.

Şimdi sizler bu mevcudiyetle buradayız diyorsunuz. 1 Kasım’da AK Parti bayrağını dikiyor muyuz. Şehitlerim emanetlerini ayakta tutacak mıyız.
Bu gençler onurlu bir gelecek sağlayacak mıyız. Sefere hazır mısınız? Menzili görüyor musunuz? 1 Kasım’da hep beraber milli irade diyecek miyiz.
İşte AK Yürekler millet yürek istediğinde yüreğini ortaya koyar. Seferimiz hayırlı menzilimiz yakın olsun.

 
SAAT 10:25 - BAŞBAKAN DAVUTOĞLU GELDİ


Başbakan Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'na geldi. Kongre salonunun dışında bir konuşma yapıyor. Davutoğlu, beraberinde eşi Sare Hanım'la birlikte dışarıda kurulan platformda salona giremeyen partilileri selamlıyor.

SAAT 10:15 - "RECEP TAYYİP ERDOĞAN" SLOGANLARI

AK Parti Kongresi'nde, tribünlerdeki partililer zaman zaman slogan atıyorlar. En çok atılan slogan ise "Recep Tayyip Erdoğan". Partililer, tempo tutarak AK Parti'nin kurucu Genel Başkanı'nın adını sürekli tekrarlıyorlar.

SAAT 10:00 - PROTOKOL SIRALARINA TÜRK BAYRAKLARI

AK Parti Kongresi'nde parti bayrağından çok Türk bayrağı bulunuyor.
Protokol sıralarına da özel olarak birer tane Türk Bayrağı bırakıldı.
Kongre'ye, yurtdışından da çok sayıda devlet adamı ve siyasetçi davet edildi. Davetliler arasında Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, Brezilya eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Celso Nunnes Amorin, Fas Eski Hükümet Başkanı Abbas El Fassi, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ayad Allawi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako gibi isimler bulunuyor. Kongreye, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi.

SAAT 09:50 - DAVUTOĞLU ÖNCE DIŞARDAKİ PARTİLİLERİ SELAMLAYACAK

AK Parti Kongresi, saat 10.00'da, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gelmesiyle başlayacak.
Davutoğlu, Kongre salonuna girmeden önce ise dışardaki partilileri selamlayacak, onlara kısa bir konuşma yapacak.

"CEP TELEFONLARININ IŞIKLARINI GÖRELİM..."


Kongre'de kürsüden sık sık yapılan anonslarla, neden müzik yayını olmadığı tekrar tekrar ifade ediliyor. "Peygamber Efendimiz'in yanına komşu olarak uğurladığımız Aziz şehitlerimizin hatırası adına müzik yayın yapmayacağız" denilen anonsun ardından ise partililerden cep telefonlarındaki ışıkları yaklamaları söylendi. Partililerin cep telefonlarının ışıklarını yakmasıyla ışıl ışıl olan salon için ise kürsüden, "14 Ağustos 2001'de karanlığa ışık yakan AK Parti kadroları" anonsu yapıldı.

SAAT 09:40 - ERDOĞAN İÇİN ÖZEL TANITIM FİLMİ

Kongrenin gündemi de Ankara Arena'da kürsüden salondaki partililerle paylaşıldı.
Müziğin kullanılmadığı kongre için çok sayıda tanıtım filmi hazırlanmış.
AK Parti'nin kuruluşundan itibaren yaşanan gelişmelerin yer aldığı tanıtım filminin dışında Erdoğan için de ayrı bir tanıtım filmi kongreye gösterilecek.
Benzer şekilde AK Parti Genel Başkanı ve Kongre'nin tek genel başkan adayı olan Ahmet Davutoğlu için de ayrı bir tanıtım filmi, Davutoğlu'nun kongreye hitabından hemen önce gösterilecek.

SAAT 09:30 - ERDOĞAN EKRANDA HER GÖRÜNDÜĞÜNDE...


AK Parti Kongresi için özel olarak hazırlanmış tanıtım filmi de gösterildi. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren yaşananların anlatıldığı tanıtım filminde, partinin kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her görüntüsü, kongre salonundakiler tarafından alkışlandı.
Tanıtım filminde Abdullah Gül'den de "AK Parti'nin ilk Başbakanı" olarak bahsedildi.
 

SAAT 08:30 - KONGREDEN NOTLAR


Ahmet Davutoğlu'nun "tek Genel Başkan adayı" olacağı kongrede, partinin yeni Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri de seçilecek.

Kongre'nin başlama saati 10.00. Ancak sabahın çok erken saatlerinden itibaren AK Partililer Ankara Arena'yı doldurmuş durumda.

Salonda, partililere ayrılan bölümler hırca hınç dolu. Dışarda da kurulmuş dev ekranlardan kongreyi izlemek üzere binlerce kişi halen giriş kapılarında bekliyorlar.

MÜZİK YAYINI YAPILMAYACAK

Ak Parti Kongresi'nde, siyasi parti kongrelerinin "olmazsa olmazı" müzik yayını, bu sefer yapılmayacak. AK Parti yetkilileri, bu kararın Türkiye'nin geçmekte olduğu sıkıntılı dönem ve terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçleri nedeniyle alındığını kaydediyorlar.

"YAKIN IŞIKLARI TÜRKİYE AYDINLANSIN..."

AK Parti Kongresi'nde salon, sloganlarla süslenmiş durumda. Parti'nin daha önceki seçimlerde kullandığı "Onlar konuşur, AK Parti yapar" ve "hayaldi gerçek oldu" sloganlarının dışında, "Lafa değil, icraata bakarım", "yakın ışıkları Türkiye aydınlansın", "Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan" da dikkat çeken sloganlar.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...