Ahmet Hakan Marmara İlahiyat'ın açıklamalarına sert çıktı

Ahmet Hakan Marmara İlahiyat'ın açıklamalarına sert çıktı

Söyledikleriyle herkesin tepkisini çeken Nurettin Yıldız'a bir tepki de Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan'ın açıklamalarından sonra Marmara İlahiyat Fakültesi'nin bir açıklama yayınlaması ise Ahmet Hakan'ın çileden çıkardı

10 Mart 2018, Cumartesi 11:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen Nurettin Yıldız, Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da eleştirildi. Devletin zirvesinden gelen eleştirilerin ardından Marmara Üniversitesi (MÜ) İlahiyat Fakültesi'nden bir açıklama geldi.
 

PES DOĞRUSU


Fakültenin açıklamalarını Kanal D Ana Haber sunucusu Ahmet Hakan, yayınlanma zamanı itibari ile topa tuttu. Canlı yayında veryansın eden Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından hemen bir gün sonra Marmara İlahiyat'ın açıklamalarını, siyasi erkin arkasına sığınmakla itham etti. Günlerdir tartışılan Nurettin Yıldız'ın sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından hemen bir gün sonra tepki gösteren Marmara İlahiyat'ın uzun süre neden sustuğu ise henüz bilinmiyor. Fakültenin, uzmanlık alanları olan konular hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamlarına devamlı atıfta bulunmaları ve sık sık "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi" ibarelerini kullanmaları ise "pes" dedirtti.

İşte o anlar:


 

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NİN AÇIKLAMASI:


MÜ İlahiyat Fakültesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki programda yaptığı konuşmada İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarını göreve çağıran değerlendirmelerinin son derece isabetli ve yerinde olduğu kaydedildi.

AA'nın haberine göre, marjinal grupların uzun zamandır dini konularda ortaya koydukları söylem ile İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik itibarsızlaştırma gayretlerinin herkesçe malum olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Birkaç aykırı örnek üzerinden sürekli olarak ülkemizin en önemli dini kurumlarına saldırarak kendilerine alan açmaya ve itibar devşirmeye çalıştıkları bilinmektedir. Yolu asla ülkemizin örgün dini eğitim kurumlarından geçmeyen, Selefi anlayıştan beslendikleri anlaşılan ve kendi göreceli fikirlerini tekfirci bir söylemle mutlak hakikat olarak sunmaya çalışan bu kişiler asla bu ülkenin dini anlayışını temsil edemezler. Cumhurbaşkanımızın ifadeleri ile 'Din adamı olarak ortaya çıkıp dinimizde kesinlikle yeri olmayan ictihadlarda bulunan' kendilerini dini, hatta siyasi ve içtimai her konuda konuşmaya yetkili gören, özellikle kadın konusu olmak üzere dinimizin yaklaşımı olarak asla kabul edilemeyecek fikirlerini kitle iletişim ve sosyal medya kanallarında paylaşarak bilgi kirliliğine ve toplumun kin ve nefret duygularıyla ayrışmasına sebebiyet veren bu marjinal anlayış temsilcileri asla dikkate alınmamalıdır."

"Seviyesiz ve yersiz" tartışmaların toplumun sahih dini bilgiye ulaşmasının ancak İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla mümkün olacağını bir kez daha gösterdiği kaydedilen açıklama, şu ifadelerle tamamlandı:

"Cumhurbaşkanımızın 'Zamanın değişmesi hükümlerin de değişimini gerekli kılar' mecelle kaidesinin bir ifadesi olarak kullandıkları 'İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar! Siz İslam'ı ondört-onbeş asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız' şeklindeki beyanlarını da anlamaktan uzak ve maksatlı olarak çarpıtma yolunu tercih etmektedirler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 Mart 2018 tarihli konuşmalarındaki dinin doğru anlaşılması ve yorumlanması yönündeki hassasiyetine aynen katıldığımızı, İlahiyat Fakülteleri olarak bu konudaki görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güne Başlarken | 15 Mayıs 2021