Ahşap komidinden kuluçka makinesi yaptılar

Edirne'nin Keşan İlçesi'nde Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü öğrencileri, kullanılmayan ahşap bir komidine ampul, termostat ve bilgisayar fanı koyarak kuluçka makinesi tasarladı. İlk civcivlerini üreten öğrenciler siyah renkte doğan civcive 'Karabiber' adı verdi

26 Mayıs 2013, Pazar 19:24
A A

Trakya Üniversitesi’ne bağlı Keşan Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü son sınıf öğrencileri Cihan Sepet, Onur Dursun ve Sercan Çetin, Laborant ve Veteriner Sağlık programı öğrencileri Gülhan Postacı ve Fatma Karaca, öğretim görevlisi Bahadır Bekar gözetiminde kullanılmayan bir komidini kuluçka makine olarak tasarladı. Dışarıdan aldıkları ampülleri, komidin içerisinde yerleştiren öğrenciler sıcaklığı ölçebilmek içinde üzerinde bir termostat ve fan yerleştirdi. İlk denemelerinde siyah bir civciv üreten öğrenciler adına siyah renginden dolayı da ’Karabiber’ adını verdi.

Keşan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Kök, öğrencilerin farklı malzemeler kullanarak ürettiği kuluçka makinesinin sağlıklı bir şekilde çalıştığını söyleyerek, "Makinenin üretilmesinden sonra, işlevselliğinin test aşaması da başarı ile gerçekleştirildi. Arkadaşlarımız oldukça titiz çalıştı ve tüm riskler göz önünde bulunduruldu. Sistemin çalışması için oldukça uğraş verildi. Tabi bilinçli yapılmadığı takdirde, ne kadar uğraşsanız içerisinden civciv çıkmaz. Daha iyi olanaklar sağlandığı takdirde çok daha güzel şeylerin ortaya çıkacağına inanıyoruz" dedi.

Komidinden kuluçka makinesi tasarlayan öğrenciler ise daha fazla imkanlarla daha ortak fikir üretebileceklerini ifade ederek, "İlk denemizde başarıya ulaştığımız için mutluyuz. Bu tür denemeleri ve farklı tasarımları yapmaya devam edeceğiz. Bu farklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin ilk başarısı oldu" dedi.

Ünsal YÜCEL/KEŞAN (Edirne), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.