AİHM hakim adaylığı için yeni kadın aday belirlenecek

Türkiye adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görevlendirilecek hakim için Avrupa Konseyi'ne bildirilen 3 isimden olan ve adaylıktan çekilen Selma Öztürk Pınar’ın yerine yeni kadın aday belirlenecek

20 Nisan 2018, Cuma 12:38
A A
Bakanlar Kurulu tarafından Prof.Dr. Necati Polat, Prof. Dr. Selami Kuran ve öğretim görevlisi Selma Öztürk Pınar,
3 kişilik AİHM’de görev yapacak hakim adayı listesinde yer aldı.Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla söz konusu aday listesi, geçen yıl aralık ayında Avrupa Konseyi'ne bildirildi.

Selma Öztürk Pınar’ın, dün adaylıktan çekilmesinin ardından Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı, "adayların cinsiyetlerinin farklı olması" şartı kapsamında yeni kadın adayın belirlenmesi amacıyla başvuru ilanı yayımladı. Buna göre kadın adaylar, 27 Nisan’a kadar Adalet Bakanlığı'na başvuru yapabilecek.

Başvuruların alınmasından sonra adayların aranan özelliklere sahip olup olmadıkları, mülakata katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları Dışişleri ve Adalet bakanlıkları yetkililerinden oluşan heyet tarafından ön değerlendirme yapılarak belirlenecek.

Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar, bilgilendirilecek. Mülakat komisyonu, 2-3 Mayıs tarihlerinde uygun bir gün veya günlerde Ankara’da toplanacak.

Komisyon tarafından belirlenen adaylar, Adalet Bakanlığı'nca 7 Mayıs’a kadar Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere Başbakanlığa iletilecek.
 

11 MAYIS'A KADAR BİLDİRİLMEK ZORUNDA


Bakanlar Kurulu, 10 Mayıs’a kadar mülakat komisyonunun önerdiği listeden nihai olarak bildirilecek kadın adayı tespit edecek. Listedeki diğer kişiler, yedek aday olarak değerlendirilebilecek.
 
AİHM’de görev yapacak hakim için belirlenen kadın aday, en geç 11 Mayıs’a kadar Dışişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Konseyi'ne bildirilecek.

Başvuruyla ilgili detaylı bilgiye Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesinden ulaşılabilecek.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.