AİHM, ihraç edilen FETÖ üyesi öğretmenin başvurusunu reddetti

AİHM, ihraç edilen FETÖ üyesi öğretmenin başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edilen Akif Zihni’nin başvurusunu, tüm iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddetti. AİHM’in verdiği bu karar benzer davalar için emsal teşkil edecek

08 Aralık 2016, Perşembe 12:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) karar gerekçesinde, 1 Eylül tarihinde çıkarılan 672 sayılı KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen Zihni’nin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmamasını gösterdi. Mahkeme, bu tür davaların iç hukukla çözülmesi tavsiyesinde bulundu.
 

EMSAL TEŞKİL EDECEK


AİHM, 2012 yılında yapılan bir değişiklikle bu tür başvuruların Anayasa Mahkemesi’ne yapılmasının mümkün olduğunu vurgulayarak, daha önce aynı yönde verdiği kararları örnek gösterdi.

AİHM’in verdiği bu karar benzer davalar için emsal teşkil edecek.
 

'ÖNCELİKLE İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLMELİ'


Yüksek mahkeme, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sürecinde ülkelerin güvenlik kaygıları nedeniyle bu tür kararlar alabileceğini belirtirken, itirazlar söz konusu olduğunda iç hukuk yollarının mevcut olduğunu ve öncelikli olarak bu yolların tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

AİHM, OHAL uygulaması süresince hukuk devleti kurallarının geçerli olduğunu da hatırlattı.

AİHM’e yaptığı başvuru reddedilen Zihni, 25 Temmuz’da Trabzon Ortahisar Anadolu Lisesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 1 Eylül’de çıkarılan 672 sayılı KHK ile de memurluktan ihraç edilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çılgın Sayısal Loto'da dev ikramiye 61 milyon TL'yi aştı