AİHM 'Sayın Öcalan' cezasında Türkiye'yi 'suçlu' buldu

AİHM 'Sayın Öcalan' cezasında Türkiye'yi 'suçlu' buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 'Sayın Öcalan' ifadesini kullanmaları nedeniyle mahkûm olan 19 davacının yaptığı başvuruda Ankara'yı 'suçlu' buldu. Karar gereği Türk hükümeti davacıların her birine maddi ve manevi tazminat olarak 3 bin 140 euro ödeyecek

01 Ekim 2013, Salı 16:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk mahkeme ve yasalarının "Sayın Öcalan" yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) takıldı.

Kayhan KARACA'nın NTVMSNBC'deki haberine göre AİHM, içinde "Sayın Öcalan" ibaresi yer alan bir mektup kaleme aldıkları için hapis ve para cezasına mahkum edilen 19 davacının açtığı davada Ankara'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesini ihlal ettiğine hükmetti.
  
KENDİLERİNİ İHBAR ETMİŞLERDİ


Şanlıurfa'da ikamet eden davacılar 18 Temmuz 2008 tarihinde Halfeti Cumhuriyet Savcılığı'na "Ben de Sayın Abdullah Öcalan diyorum ve kendimi ihbar ediyorum" ifadeleri içeren dilekçeler göndermişler ve bu nedenle Türk Ceza Kanunu'nun 53 ve 215'inci maddeleri temelinde 2 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilmişlerdi.

DAVACILAR AİHM'E TAŞIMIŞTI


Davayı 2009 yılında AİHM gündemine taşıyan davacılar, Abdullah Öcalan için "sayın" sıfatını kullanmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunmuşlardı.

Türk hükümeti AİHM önünde, PKK'nın ABD, BM ve NATO tarafından "terör örgütü" olarak tanımlandığı, Abdullah Öcalan'ın adının Türkiye'de PKK ile özdeşleştiği, bu nedenle "böyle bir şahsı övücü ifadeler kullanmanın kendisinin eylem ve suçlarını övmek anlamına geleceği" tezleriyle savunma yapmıştı.

ANKARA'NIN TEZİ 'İKNA EDİCİ' BULUNMADI

Ancak bu tezler AİHM tarafından "ikna edici" bulunmadı. Mahkeme, oy birliğiyle aldığı kararında, dilekçelerde "şiddet çağrısı veya bir terör örgütü lehinde propagandanın bulunmadığı" ve Türk hükümetinin davacıların ifade özgürlüğünü kısıtlamasına neden olacak türden "açık ve acil bir tehdidin yer almadığı" sonucuna vardı.

Türk mahkemelerinin davacılar hakkında mahkumiyet kararı alırken kullandıkları gerekçelerin "yeterli sayılamayacağını" da belirten AİHM, Ankara'nın Öcalan için "sayın" teriminin kullanımının yasaklanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10'uncu maddesine aykırı olduğuna hükmetti.

Karar gereği Türk hükümeti davacıların her birine maddi ve manevi tazminat olarak 3 bin 140 Euro ödeyecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sanal toplantı skandalı! Milletvekili çıplak yakalandı…