Aile köpeği Golden Retriever'ın şaşırtıcı özellikleri

Harika bir aile dostu, sevecen ve oyuncu... Golden cinsi köpekler evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 10 'dan fazla komutu hızla öğrenme becerisine sahip bu köpekler hakkında sizi şaşırtacak daha çok bilgi var

18 Haziran 2021, Cuma 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gölden retriever ve özellikleri

Gölden retriever ve özellikleri

Golden retriever cinsi köpekler ilk olarak 1865 yılında İskoçya civarında üretilmiştir. Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter 'in birleşimi ile ortaya çıkan sarı renkli, akıllı, av yetenekleri çok iyi olan ve iyi bir yüzücü olan "Nous" ; 1865 yılında Brighton'un tek sarı yavrusuydu.

Nous, şuan soyu tükenmiş olan, Tweed Water Spaniel ırkı bir köpek "Belle" ile çiftleştirildi. Belle, tam 4 yavru doğurdu. Bu dört yavrunun günümüzdeki golden retriever cinsi köpeklerin atası olduğu biliniyor.

 O yıllarda "Altın Düz Tüylü” olarak anılan golden retrieverlar insanlarla iletişiminin mükemmel oluşu ve öğrenmeye açıklığı sayesinde kolayca en popüler evcil köpekler arasında yerini almıştır.


Gölden retriever köpek cinsinin özellikleri

Gölden retriever köpek cinsinin özellikleri

Bu köpekler köpek besleyenlerin en çok tercih ettikleri ilk on köpek arasındadır. Bu köpekler özellikle aileler tarafından beslenmek istenen hayvanlardır. Golden Retriever köpekler hızla aile içerisinde bir birey gibi hareket eder ve alışırlar.

Erkek golden retrieverlar dişilerine göre daha iridirler. Genel olarak 30-35 kg civarındadırlar. Renk tonları sarı beyaz karışımı açık renkte köpeklerdir. İyi bakımları yapılabilirse 10-12 yıl kadar yaşayabilirler.


Golden Retriever Köpek ırkının özellikleri

Golden Retriever Köpek ırkının özellikleri

Akıllı, cana yakın, sakin, iyi eğitilebilir kelimeleri bir golden'ı tanımlamak için doğru kelimelerdir. Tam bir aile köpeğidir. Ailenin her ferdi ile sıcak iletişim kurar. Dost canlısı ve korumacıdır. Ama iyi bir bekçi olduğu söylenemez. Dünyada en çok edinilen aile köpeğidir.

Bütün bu iyi huylarının yanın da tabi ki bakımını zorlaştıran huyları da vardır. Zorluk tamamen sahibinin tutumuna bağlıdır. Sevgisiz ve yalnız bırakıldıkları zaman her çocuk gibi dikkat çekmek için yaramazlık yapmaya başlar. Bu yaramazlıklar evinizde biraz maddi hasara yol açabilir. Yastık parçalanması, koltuk ısırılması, kablo kemirilmesi vs. kısaca sizin istemediğiniz ne varsa onları yapar. İçindeki avcı köpeği ruhu golden retrieverı aktif ve hareketli yapar. Günlük olarak egzersiz ihtiyacı vardır. Çok sıcakkanlı olmasından dolayı bekçilik asla yapamazlar.

Golden Retriever özellikleri

Golden Retriever özellikleri

Golden retriever köpeklerin için dünyanın en iyi aile köpeği demek yanlış olmayacaktır. Golden köpekler özellikle çocuklara karşı çok nazik oluşuyla bilinir ve diğer evcil hayvanlarınızla da oldukça iyi anlaşırlar. Bu köpekler oldukça zekidir ve çok kolay eğitim alabilirler. Sahibini her zaman mutlu etmeye hevesli oluşları, tatlı görünümü ve itaatkar olmaları sayesinde sevgisini kazanamayacağı hayvan sever yoktur. Saldırma alışkanlıkları yoktur ancak evinize yabancı biri geldiğinde size havlayarak haber vermeyi severler.

 • Cana yakın, sıcak kanlı.
 • Sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyar.
 • Düzenli egzersiz yaptırılmalı, günde en az 1 saat.
 • Bekçilik yapamaz.
 • Koruma özelliği vardır ama havlamadan öteye çok geçmez.
 • Akıllı ve çok kolay eğitilebilir.
 • 10 'dan fazla komutu çok kolay öğrenir.
 • İyi bir yüzücüdür.
 • Avcılık özellikleri gelişmiştir.
 • Tüyleri uzun olduğu için günlük taranmaya ihtiyaç duyar.
 • İz sürme, narkotik köpeği, akut köpeği, kılavuz köpeği, av köpeği gibi görevlerde kullanılır.Golden köpekler oldukça hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. Uzun süre ilgisiz kaldıklarında yaramazlık yaparlar ve evinizi ya da bahçenizi biraz dağıtabilirler. Günlük yeterli derecede egzersiz yaptırmanız durumunda apartman dairelerine de kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Günlük yapacağınız yürüyüşlerde at getir oyunlarına bayılırlar. Golden retriver cinsi köpekler zeki oluşu ve kolay eğitilebilir olmaları sayesinde iz sürme, avcılık, vurulan avı getirme, narkotik köpeği, patlayıcı ve bomba imha köpeği, akut, kılavuz köpeği, polis köpeği olarak da hizmet vermektedirler.

Golden cinsi köpeklerin en iyi özellikleri

Golden cinsi köpeklerin en iyi özellikleri

Golden Retriever günümüzde en popüler olan köpek ırkıdır. Her ne kadar adları golden olsa dahi aslında bu cins köpeklerin ilk örnekleri siyah renklidir. Günümüzde hala bazı yerlerde siyah renge sahip golden cinsi köpekler oldukça yaygındır. Ayrıca bu cinsin özelliklerinden biri en sık bakılan aile köpeklerinden olmasıdır. Ayrıca özellikleri bakımından bir de en zeki köpekler yani IQ testinde elde edilen sonuca göre testlerde 4. sırada yer almıştır. Golden Retriever, sadık ve kendine güvenen karaktere sahip olmasının yanında birde sahibini mutlu etmeye hevesli olan bir ırktır.

 • Golden köpek “dadı köpek” olarak tanınır, çocuklarla arası mükemmeldir.
 • Golden retriever başka köpeklerle ve kedilerle çok iyi anlaşır.
 • Yabancılara karşı naziktir.
 • Çok itaatkar bir köpek ırkıdır.
 • Tüm köpek ırkları içinde en oyuncu olanlardan biridir, oyun oynamaya tek kelimeyle bayılır.
 • Sadece sahibine değil genel olarak herkese karşı sevgi dolu köpeklerdir.


Golden Retriever fiziksel özellikleri

Golden Retriever fiziksel özellikleri

Bu ırk genelde krem renginden altın rengine kadar farklı değişebilen kürkü ile güzel yapılı bir köpektir. Dış tüyleri genelde su geçirmez olup iç tüyler ise çok sıktır. Bunların kafalarının yapısı uca doğru incelenirken yine de geniş ve de güçlü sayılabilen ağız kısmı iridir. Genelinin dişleri makas gibidir ve belirgin bir şekilde alın çıkıntıları bulunmaktadır. Gözler koyu bir renge sahip olan bu ırkın göz kenarları kahverengi olmaktadır. Ayrıca fiziksel olarak bakıldığında kulakları orta büyüklükte olup düşüktür.

 • Tüyleri düz ya da orta dalgalıdır.
 • Tüy renkleri altın ya da krem tonlarındadır.
 • Kuyrukları uzun ve düz olur genellikle kıvrık bir şekilde tutulmaz.
 • Golden Retriever köpeklerin genel ağırlıkları erkeklerde 29 kg ile 34 kg arasında iken dişilerde 25 kg ile- 29 kg arasındadır.
 • Yükseklikleri ise erkeklerde 56cm ile 61 cm, dişilerde ise 51 cm ile 56 cm arasında değişmektedir.
 • Golden Retriever cinsi köpeklerin ortalama ömürleri 10 yıl ile 12 yıl arasındadır.
 • Burunları daima siyah renklidir.
 • Orta büyüklükteki kulakları düşüktür.


Yavru Golden Retriever köpeği cinsi hakkında bilgiler

Yavru Golden Retriever köpeği cinsi hakkında bilgiler

Dünyanın en tatlı köpek cinsi olan Golden Retriever cinsi köpeklerin yavruları daha da tatlı ve sevimlidir. Gerçekten de sahibine çok bağlı olurlar ve çok sevecen köpeklerdir. Yavru olan bu köpeklerin bakımı oldukça rahattır. Çocuklar ile en iyi anlaşan yavru köpek cinsleri bu cinslerdir. Amerika başta olarak tüm dünya da en fazla birlikte yaşanılan köpek cinslerinden biridir.

Golden Retriever bakımı

Golden Retriever bakımı

Köpeğinize gösterdiğiniz ilgi ve bakım hem görünümünü hem de sağlığını etkiler.

Köpeğin Gezdirilmesi ve Egzersizleri

Bütün köpekler süresi değişmekle birlikte değişen sürelerde hareket etme ve egzersiz ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacın yerine getirilmemesi durumunda ise neşesini, hareketliliğini, sağlığını yitirebilir. Yarış köpekleri, spor köpekleri, çoban köpeklerinin yeteneklerinin körleşmemesi için egzersizlere ihtiyaçları vardır.

Tüylerin ve Derinin Bakımı

Golden orta uzunlukta bir tüy yapısına sahip olduğu için tüylerin belirli aralıklarla bakıma ihtiyaçları vardır. Golden retriever köpeklerin bakımında en önemli konu ise tüy bakımıdır. Tüylerinin çok oluşu rutin olarak günlük tüy bakımı ihtiyacı doğurmaktadır. Köpeğinizin tüyleri köpek fırçaları ya da köpek tarağı kullanarak günde bir kez taramanızı ve ölü tüylerden köpeğinizi arındırarak onu rahatlatmanız önerilir.

Fırçalanmayan ve bakımı yapılmayan tüyler, köpeğinizi rahatsız eder, kaşındırır. Bu durum ise bazı deri hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Tüm bu durumları önlemek için normal şartlarda gün aşırı, tüy dökümü zamanında ise günlük fırçalamak veya taramak gerekmektedir. Fırçalama yapılırken yumuşak fırçalar kullanılmalıdır. Köpeklerin genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy değiştirdikleri unutulmamalıdır.

Tarama yapılırken önce tüylerin çıkış yönünün tersine taranır; bu şekilde ölü kıllar ve kıllar arasında yer alan kirler uzaklaştırılmış olur.

Dişlerin Bakımı

Genç ve sağlıklı köpeklerin dişleri beyaz, parlak ve diş taşlarından arındırılmış bir yapıdadır. Diş sağlığında hayvanın yaşının olduğu kadar, beslenme biçiminin de önemi yadsınamaz. Gelişim döneminde yeterli kalsiyum alan köpeklerin dişleri sağlam ve güçlü olur. Ergin köpeklerin diş sararması gibi problemler yaşamamaları için belirli aralıklarla sert kemiklerin verilmesi gerekmektedir.

Köpeğinizde görülen ağız kokusu sadece diş taşlarından ileri gelmez. Kimi zaman bu sindirim sisteminde yaşanan bir sorunun habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir veteriner hekime danışmak yerinde bir davranış olacaktır. Sizlerin evde yapabileceği diş temizliği ise fırçalamaktan ibarettir.Golden Retriever bakımı

Golden Retriever bakımı

Göz ve Kulak Temizliği

Sağlığı yerinde olan bir köpeğin göz ve çevresi temiz; gözleri canlı ve parlak bakar. Bunun aksine çapaklı, donuk ve kanlı gözler var olan bir sorunun habercisidir. Bu tür durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kulaklar ise köpeklerin önemli duyu organlarından bir tanesidir. Bizlerin duyamadığı çok düşük frekanstaki sesleri dahi bu organlar ile işitebilirler. Köpeğinizin tüy bakımının yapıldığı sırada kulaklarının mutlaka incelenmesi gerekmekte, kulağın içine doğru giden kıllar dışa doğru taranmalıdır. Kulak içerisinde biriken kirlerin, kulağa zarar vermeden temizlenmesi gerekmektedir.

Kulak temizliği ve göz temizliği asitborikli su ile hafif ıslatılmış bir pamuk yardımı ile yapılabilir. Kulakta görülen akıntılara karşı dikkatli olunmalı ve böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda ise mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.

Ayak ve Tırnak Bakımı

Ev dışında yaşayan veya av için kullanılan köpek ırklarının ayaklarında yaralanmalar, çizilmeler ve tırnak kırılmaları görülebilir. Bu sebepten dolayı yapılan bakım esnasında patiler, pati araları ve tırnaklar kontrol edilmelidir.

Kırılan tırnaklar gibi aşırı uzayan tırnaklarda bakım gerektirir. Uzayan tırnaklar ise Petshoplarda veya veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz tırnak makasları ile kesilebilir. Tırnak kesimi yaparken, fazla derinden almamaya dikkat edilmelidir.


Golden Retriever bakımı

Golden Retriever bakımı

Yıkama ve Temizlik

Köpeklerde, bizlerde olduğu gibi ter bezleri yoktur; bu nedenle terlemezler. Buna karşın yağ bezleri oldukça fazladır. Bu sayede derileri yumuşak ve dış etkilere karşı dayanıklıdır. Köpek derisinde bulunan bu koruyucu tabakanın sık sık yıkanması sakıncalıdır.

Köpekler sıcak yaz aylarında yıkanmalıdır. Yıkama işleminde bazı püf noktalara dikkat edilmelidir. Köpeğin yıkama suyu çok sıcak veya çok soğuk olmamalı; 35 santigrad derede uygundur. Köpek için kullanılacak şampuanın yağ ihtiva etmesi gerekir. Yıkama esnasında kulaklara su kaçmaması için pamuk ile kapatılmalıdır. Ek olarak göze ve buruna sabun gelmemesine dikkat edilmelidir.

Yıkanacak köpek genişçe bir küvete, leğene veya lavaboya konur. Başı hariç vücudunun her yeri ıslatılır. Sonrasında şampuan sürülür ve iyice köpürtülür. Baş kısmının temizliğinde ise ıslak bir sünger kullanılabilir. Yıkama işleminden sonra havlu ile kurutulur, ardından tüylerdeki nemin de ortadan kaldırılması için kurutma makinesi ile iyice kurutulur. Eğer hava güneşli ve sıcak ise açık alanda tüylerin kendi kendine kuruması sağlanabilir.

Golden Retriever köpeklerinin beslenmesi

Golden Retriever köpeklerinin beslenmesi

Goldenlar yemek yemeye bayılırlar. Bu nedenle günlük verilen mama miktarına dikkat etmeli ve köpek mamalarını sakladığınız yeri köpeğinize göstermemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz, aksi halde rahatlıkla fazla kilolara ulaşabilirler. Ayrıca bu köpeklerin fazla hareketli olması, mama seçiminde köpeğinizin yaşına da dikkate alarak içeriğinde bolca protein olan köpek mamalarını tercih etmenizi gerektirmektedir. Petshop mağazamızda bulunan yüksek proteinli köpek maması çeşitlerine göz atmanızı tavsiye ediliyor.

Yetişkin bir golden, yaklaşık 30 kg ağırlığında olmalıdır. Köpeğinizin yaşına ve aktivite sıklığına göre yemek porsiyonunu ayarlamalısınız. Eğer çok egzersiz yapan bir goldenınız varsa protein oranı yüksek köpek mamalarını tercih etmelisiniz.

Mama Haricinde İhtiyaç Duyduğu Ek Besinler

 •  Eklemlerin korunması için; glukozamin ve kondroitin
 •  Yangı giderici; omega 3 yağ asitleri ve manganez
 •  Hücre yapılanması ve ayrıca hücre yıkımını önlemek için; antioksidanlar
 •  Kas yapısını ve vücut ağırlığını koruması için; azaltılmış yağ oranı gerekmektedir (%10-%15), L-Karnitin (yağ yakıcı)
 •  Yavaş sindirim için; arpa


Yaşa Göre Uygun Mama

Yaşa Göre Uygun Mama

1-7 yaş arası köpekler, orta yaş gurubuna dahil olup artık proteini daha düşük, tuzu ayarlanmış, dengeli minerallere ihtiyaç duyarlar. Profesyonel kuru mamalarda bu fazlasıyla mevcuttur ve bu, vücut bağışıklıklarını da yükselttiğinden, sağlıklı bir hayat yaşamaya devam ederler. Tüy dökümleri de mevsimsel değişimin dışında, yok denecek kadar azalır.

7 yaş üstü köpekler; artık yaşlanmaya başlar, “senior” olurlar. Bu yaş grubunun, yaşlılık dönemini kaliteli bir şekilde tamamlayabilmesi, aktivitesini mümkün olduğunca az kaybetmesi ve böbrek fonksiyonlarının performansını koruyabilmek içim yağı, tuzu azaltılmış, vitamin ve mineralleri artırılmış gıdalara ihtiyacı vardır. Çünkü yaşlı bir metabolizma gıdalardan, vitaminlerden ve minerallerden gerektiği gibi, tam anlamıyla yararlanamaz. Senior grubu mamalar, bu açığı büyük ölçüde kapatırlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER O en zeki köpek cinsi Jack Russell ve özellikleri