Ailece öğrenme ve eğlenme vakti

Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirecek önerilerde bulunan posta.com.tr yazarı Sabanur Kıraç, bu etkinlikler sayesinde annelere de kendi hobilerini geliştirmek için olanak sağlıyor.

20 Ağustos 2020, Perşembe 11:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hayat beklemediğimiz sürprizlerle dolu. Kimi güzel kimi değil. Son altı aydır gündemimizde olan pandemi bize çok şey öğretti. Mesela sosyal hayatımızın vazgeçilmez parçası olduğunu düşündüğümüz pek çok şeyin olmasa da olacağını. Dokunduğumuz ve temas ettiğimiz her şeyin aslında ne kadar da pis veya tehlikeli olabileceğini. Ailece aynı evin içinde, minimum dışarı çıkarak maksimum süreyi nasıl geçirebileceğimizi gibi... İnşallah sokağa çıkma yasağının olduğu o günlere bir daha dönmeyiz. İnşallah bu hastalık geldiğinden çok daha hızlı bir şekilde yok olur ve hepimiz bu günleri sağlıkla anımsarız. Ama o gün gelene kadar evde geçirdiğimiz süreyi avantaja çevirmeye, ailece öğrenmeye, okumaya ve eğlenmeye devam edelim. Bunu yapabilmek için işte size yepyeni öneriler...


Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Top kaydırağı

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Top kaydırağı

Bu haftanın evde yapılacak çocuk etkinliğini @oyuncakkumbarasi sayfasında gördüm ve çok beğendim. Neredeyse her yaş çocuğun heyecanla oynayacağı bir etkinlik. Bir kartonu ev şekline getirip her yanına üçer kaydırak koyacağız ve topu en yukarıdan bıraktığımızda top önden arkaya, arkadan öne en alta varana kadar kendi kendine kayacak. Bu gördüğünüz evden tam dört tane yaptım. 11 aylık bebeği kıkır kıkır güldürmesini, 2 yaşındaki çocuğun yarım saat oynamasını ve 4 yaşındaki oğlumun en başından sonuna kadar benimle yapmasını ve bitince saatlerce oynamasını izledim. O yüzden çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun bu etkinliği yapmanızı öneririm. Yaşı uygunsa yapımında size yardım eder, değilse siz yaparsınız ve o topların hızla kaymasını izlerken eğlenir. Uzun lafın kısası çok keyifli bir etkinlik önerisiyle daha karşınızdayım.


İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

 • Koli kartonlarından keseceğiniz, 42X35 cm’lik bir parça, 8 adet 5X35 cm’lik dikdörtgenler, 35 X18 cm’lik bir taban parçası ve süslemek için birkaç ufak parça karton.
 • Boyamak için yeşil ve kırmızı boyalar, fırça ve bir tane siyah kalem veya pastel boya
 • İstediğiniz renk dondurma çubukları
 • Maket bıçağı
 • Makas
 • Silikon tabancası
 • Oynamak için küçük toplar


Öncelikle 35X42 cm kestiğiniz karton parçasının tepesini çatı olacak bir şekle çeviriyoruz. Bunun için maket bıçağıyla bir üçgen kesiyoruz. Ardından üç adet sol üç adet sağ tarafta olacak şekilde daireler kesiyoruz. Dairelerin boyutu kullanacağınız topun çapından 1 cm geniş olmalı. Ben düzgün kesebilmek için bir pergelden yardım aldım. Top bir delikten girip diğerinden çıkacağı için daireler eşit uzaklıkta ve alt alta gelmeli.

Küçük bir karton parçasından baca yapıyoruz. Bunu renklendirmek için ben siyah bir pastel boya kullandım. İsterseniz hiç boyamayabilirsiniz de. Ardından boyama işlemine geçiyoruz. Ben çatıyı kırmızı alt kısımları yeşil yaptım ama siz istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Ardından 5X35 cm’lik parçalarımızı verev gelecek şekilde deliklerin altlarına silikon tabancasıyla yapıştırıyoruz. Yapıştırırken deliklerin tam altına gelmesine özen gösterin yoksa top kartona takılır ve düşmez. Ayrıca ben bu parçaları eve doğru hafif bir eğimle yapıştırdım böylece toplar çok daha hızlı kaydılar.


Sırada evimizin bahçe duvarlarını yapıştırmak var. Böylece toplar en alta geldiğinde bu bahçede birikebilir. Dondurma çubuklarımızı bariyer olarak yapıştırmaya başlayabiliriz. İkişer adet ön tarafa yapıştırın. Ardından dondurma parçalarınızdan küçük parçalar kesip yuvarlakların önüne yapıştırın. Kayan top bu parçalara çarpıp yön değiştirerek deliğin içine girebilmeli. Son olarak bacamızı da yapıştırdık mı hazırız! Keyifle oynamanızı dilerim!


Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Delikli dekoratif sepet yapımı

Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Delikli dekoratif sepet yapımı

Bu hafta evimiz için çok şık bir dekoratif sepet yapıyoruz. Üstelik yapması yine çok kolay. Ortaya çıkan ürünse çok hoş. Bu sepete ister sabunlar koyun, ister dekoratif toplar isterseniz de meyve!


İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Jüt/Doğal ip
 • Şeffaf tutkal
 • Makas
 • Streç film
 • Şekil vermek için bir kase
 • Boş bir kap (ben boş bir yoğurt kabı kullandım)


Öncelikle kasemizi bir kat streç film ile kaplıyoruz ve ters çeviriyoruz. Ardından boş kabımızın içine biraz tutkal koyuyoruz ve içine kestiğimiz ipleri ekliyoruz. İplerin her yanına tutkal gelmesi gerek. Ardından streç filmle kapladığımız kasemizin üzerine yapıştırmaya başlıyoruz. Boşluklar ne kadar az kalırsa sepetiniz o kadar sağlam olur.


Tutkal kuruyunca beyaz renk kaybolacaktır. Tutkalın tamamen kurumasını ve ipin kendi renginin ortaya çıkmasını bekleyin. Kuruduktan sonra sepetinizi kasenizden ayırın. Ardından ister bir bıçak yardımıyla isterseniz elinizle streç filmi de kasenizden çıkarın. Arada yapışmış streç parçaları kaldıysa onları da temizleyin. Ve kaseniz hazır! Umarım siz de beğenmişsinizdir!


Haftanın çocuk kitabı önerisi: Uçuş / Jess McGeachin /Bilgi Çocuk Yayınevi

Haftanın çocuk kitabı önerisi: Uçuş / Jess McGeachin /Bilgi Çocuk Yayınevi

Bu hafta size gerçekten çok özel bir kitap önereceğim. Bilgi Yayınevi’nden çıkan Uçuş adlı kitabı ilk elime aldığımda hiçbir çocuk kitabının beni bu kadar etkileyebileceğini düşünmemiştim. Babasıyla yalnız yaşayan Lucy’nin yaralı bir kuş bulmasını ve onu bir kez daha uçurabilmek için yaptıklarını anlatan bu kitap gerçekten de kalbimin derinliklerine işledi. İlk önce Lucy ve babasının yalnız olma sebeplerinin tekli ebeveynlere bir örnek olması amacıyla yazıldığını düşündüm. Ama kitabı okudukça aslında konunun kederle başa çıkmayı içerdiğini anladım. Lucy annesini kaybetmişti. Bu yüzden babasıyla yalnızdı ve bu ikili birbirlerine her konuda destek olmaya ve yetmeye çalışıyorlardı. Lucy tamir işlerinde çok iyiydi bu nedenle kanadı kırık bir serçe bulunca onu da tamir edebileceğini düşündü. Ama kırılan her şey düzetilemezdi. Babası yine de denediği için Lucy ile gurur duyuyordu. Şartlar ne olursa olsun kararlılık her zaman takdir edilesidir çünkü. Yaşanan bir kaybın sevgiyle bu şekilde pozitif bir şekilde anlatılmasına bayıldım. O kadar güzel ve özel bir hayat dersi ki bu! Biz ne kadar koruyup kollamaya çalışsak da çocuklarımızın hayatında (herkesinkinde olduğu gibi) önlenemez kırılmalar, doldurulamaz boşluklar oluşacak. Bunu bizim kadar onlar da bilmeli. Melbourne Müzesinde grafik tasarımcı olarak çalışan Jess McGeachin’in hem yazdığı hem çizdiği bu benzersiz kitabı edinmenizi canı gönülden tavsiye ediyorum. Bu harika baba kız ilişkisini, cesur ve yürekli bir kızın etkileyici hikayesini keyifle okuyacaksınız. Ve o şahane çizimlerle büyüleneceksiniz. Birbirinden farklı cinsteki onca kuşu gören çocuğunuzun tepkilerinden de ayrıca keyif alacaksınız. Bilgi Çocuk’a bu eseri Türkçeleştirdikleri için de ayrıca teşekkür ederim.


Haftanın anne/ çocuk / etkinlik sayfası önerisi: Pets And Kids Organizasyon/ @petsandkidsorganizasyon

Uzmanlar her fırsatta hayvan sevgisinin çocukların duygusal ve sosyal gelişimi için ne kadar faydalı olduğunu anlatıyor. Ve evet hayvan sevgisinin genç yaşlarda aşılanması gerektiğini de vurguluyor. İstanbullu anneler, ilki 2018 yılında gerçekleşen Pets And Kids Festivali hatırlayacaktır. Çocuklarla hayvanları bir araya getiren inanılmaz keyifli bir etkinlikti. Şehrin göbeğinde develerden atlara, eşeklerden kuzulara, böceklerden papağanlara türlü türlü hayvan ve sayısız çocuk etkinliği içeren bir festivaldi. Bu organizasyonu gerçekleştiren Pets and Kids Organizasyon’un instagram sayfası da çok keyifli. Hayvan temalı etkinliklerden kitap önerilerine, keyifli videolardan sevimli hayvanlara kadar pek çok renkli içerik var. Sevdiğim ve gönül verdiğim bu girişimin sayfasını takip etmenizi tavsiye ederim. Hayvanlarla ilgili kaliteli ve pozitif içeriklerin git gide daha da çok önem kazandığı bugünler Pets and Kids Organizasyon gibi sayfaların da değeri artacak.

https://www.instagram.com/petsandkidsorganizasyon/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ev etkinliklerinin kıymeti artmaya devam ediyor