AK Parti Beykoz belediye başkan adayı Murat Aydın: Beykoz'u büyük yatırımlar bekliyor

20 yıldır Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yapan Murat Aydın, AK Parti’nin Beykoz Belediye Başkan adayı. Beykoz halkının ulaşımdan, eğitime kadar birçok alanda yatırım istediğine dikkat çeken Murat Aydın, “Halkımız merak etmesin, eksik olan ne varsa tek tek tamamlayacağız” diyor

14 Mart 2019, Perşembe 08:31 Son Güncelleme:
A A
AK Parti Beykoz belediye başkan adayı Murat Aydın: Beykoz'u büyük yatırımlar bekliyor

Uzun yıllar Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra Beykoz’dan aday gösterildiniz. Bu yeni başlangıcı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zeytinburnu’nda 20 yıl belediye başkanlığı yaptım. Bu süre içinde hep çalıştık, ürettik, halkın takdir ve sevgisini kazandık. Ama şimdi yeni bir başlangıç yapıyoruz. Sürpriz oldu benim için de. Üretkenliğimizi ve çalışkanlığımızı artık Beykoz halkı için ortaya koyacağız.

Beykoz’a baktığınızda ne görüyorsunuz?

Beykoz doğa harikası bir yer, İstanbul’un incisi. Biz bu inciyi ihtiyacı olan her şeye kavuşturmak için yola çıktık. Beykoz halkı yaşadığı yere çok bağlı. Birbirlerine de öyle. Sanırım İstanbul’un hiçbir ilçesinde böyle bir bağlılık yok. Halk birbirinin malına, canına, namusuna sahip çıkıyor. Bu öyle bir sahiplenme ki, birçok mahallede evlerin kapısına kilit bile vurulmuyor. İnsanlar çocuğunu, ailesini rahatlıkla komşusuna emanet edebiliyor. İşte biz bu güzel insanların hak ettiği konforu sağlamaya geliyoruz. Sosyal imkanları az olan bu bölgede hem belediye olarak yatırım yapacağız, hem de yatırım yapmak isteyenlerin önünü açacağız.

Bölgeye nasıl dokunuşlarınız olacak, neler yapacaksınız?

Beykoz müthiş bir kültür birikimine sahip. Mesela cam… Bölgede 200 yıllık bir serüvene sahip. Şişecam Fabrikası 1930’lu yıllarda kurulmuş ama onun da 100 yıl öncesi var. Anlayacağınız, Osmanlı’dan başlayan bir serüven. Cumhuriyet dönemine geçişle Kundura, Sümerbank gibi birçok tesis kurulmuş. Ancak zamanla bu tesisler kalkınca, gelecek hedefini belirleyememiş Beykoz. Biz bu hedefi belirlemede Beykoz halkının en büyük yardımcısı olacağız. Yatırımları bölgeye çekeceğiz.

FESTİVAL DEMEK BEYKOZ DEMEK

Bu güzel bölgenin kültür birikimine sahip çıkacağız. Mayıs’ta başlayıp, Eylül’e kadar devam edecek festivaller yapacağız. Bu festivaller sayesinde hem turizmi canlandıracağız, hem de ekonomiyi. İstanbul’da festivaller denince akla ilk Beykoz gelecek. Türkiye’de hediyelik, turistik cam ürünlerinin satışa sunulduğu merkez Paşabahçe olacak. İstanbul’a gelen turistlerin İstanbul rotasının ilk sırasında Beykoz olacak. İstanbul’un en büyük bahçesi olacak ‘Beykoz Bahçesi’ni kuracağız. Türkiye’nin en büyük Tekno Kenti’ni inşa edeceğiz. Beykoz’da tarımı geliştirmek için bilimsel çalışmalar yapacağız.

Bölgedeki belli başlı problemler neler ve bu problemler için nasıl çözümler belirlediniz?

Beykoz’da imar problemi var. Bölgede çok sayıda kurum yetkili olduğu gibi bu kurumlar arasındaki ilişkiler de gelişmemiş maalesef. Yasal altyapı da oluşmamış. Tabii biz bu problemlerle ilgileneceğiz. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın sonsuz desteği var. Zaten ilçe belediyesinin, başkanın direkt yapacağı bir iş değil bu. Gerekirse yasal düzenlemelerle destelenerek çözülecek bu problemler. Bir diğer sıkıntı da ulaşım. Beykoz halkı ulaşım yatırımları istiyor.

Halkın beklentileri arasında istihdam alanlarının oluşturulması, eğitim kalitesinin ve yaşam konforunun artırılması da var. Halk sosyal yaşam alanları istiyor. Beykoz’un geleceği için projeler yapacağız. İktidar partisinin üyesi olduğumuz için çok da destek alacağız. Türkiye’nin en güzel mekanları Beykoz’da olacak. Sosyal yaşam alanlarını çoğaltacağız. Beykoz’un barışın ve huzurun kenti olmasını istiyoruz.

Beykoz için en büyük projeniz nedir?

En büyük projemiz, halkın daha mutlu olması. Biz bir aileyiz ve herkes istediği her an bana rahatlıkla ulaşabilecek. İstihdam alanları oluşturacağız, turizmi geliştireceğiz, ticareti yaygınlaştıracağız, eğitim kalitesini yükselteceğiz. 24 saat açık mekanlar açacağız. Beykoz halkına yüzde 25 indirimli hizmet verecek ilk 2 mekanı biz yapacağız. Bu mekanları çoğaltmak için yatırım yapmak isteyenlerin önünü açacağız

HALKIMIZ BİZİ BAĞRINA BASTI

CHP’nin almasına imkansız gözüyle bakılan ilçelerden biri Beykoz. AK Parti’nin kalesi gözüyle bakılıyor. Buna rağmen sürekli sahadasınız…

Hiçbir seçimin garantisi olmaz. Beykoz halkı bizi kucakladı, çok iyi anlaştık. Çoğunluk bizi tanıyor. Ancak hiçbir seçimin garantisi yoktur. Seçilsem de seçilmesem de ben artık Beykozluyum. Buraya taşındım ve ömrümün kalan kısmını Beykoz’da geçireceğim.

BEYKOZ’DA BİSİKLET SÜRMEK BİR BAŞKA

Zeytinburnu’nda büyük ilgi gören bisiklet projenizi Beykoz’da da hayata geçireceğinizi duyduk…

Bisikleti yaşamın bir parçası haline getirmek lazım. Beykoz’un bisiklet kullanımı için uygun bir yer olmadığına dair yanlış bir algı var. Bölgede dik yollar çok. Ama bisikleti elektrikli sisteme entegre edip dik yollarda da kullanılmasını sağlayacağız. Birkaç gün önce Anadolu Hisarı’ndan Riva’ya kadar bisiklet sürdük. Aldığımız keyfi tarif edemem.

RİVA DERESİ EN POPÜLER TURİSTİK MEKAN OLACAK

Riva Deresi için projeniz var mı? İddia ediyorum, Riva Deresi İstanbul’un en popüler turistik mekanı olacak. Bugüne kadar temizlenmemiş o dereyi biz temizleyeceğiz. Denizden içeriye doğru tam 15 kilometre gidebiliyorsunuz. Bu muazzam bir şey. Davetlerle de tanınırlılığını sağlayacağız. 24 saat yaşayan turistik bir mekan yaratacağız.

MURAT AYDIN’DAN 5 YILDA 15 YILLIK HİZMET

İMAR: İmar sorununu kökünden çözmek için mücadele edilecek. ULAŞIM: Üsküdar-Beykoz metro hattına başlanacak.

OTOPARK: Beykoz’daki yer altı otopark sayısı artırılacak. Öte yandan yeni otoparklarla trafik problemi ortadan kaldırılacak.

HASTANE: Bölgeye tam kapasiteli, teknolojik cihazlarla donatılacak bir hastane kazandırılacak.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE: Kurulacak Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’nde spor ve rehabilitasyon hizmetleri verilecek.

SOKAK HAYVANLARI: Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nin kapasitesi artırılacak, şartları daha iyi hale getirilecek.

AKDEM: Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde yaşlı bireylerden, engellilere kadar tüm ihtiyaç sahiplerine hizmet verilecek.

İKRAM EVİ: İkram Evi’nde, 365 gün boyunca sıcak çorba ikram edilecek.

MİLLET KIRAATHANESİ: Okumayı teşvik etmek için Millet Kıraathanesi kurulacak.

BİLGİ EVLERİ: Özellikle çocuk ve gençlerin bilgiye ulaşmalarını sağlamak için mahallelere Bilgi Evleri kurulacak.

MAHALLE HAVUZLARI: Yapılacak tesislerde yüzme havuzlarının yanı sıra bisiklet park alanları, dinlenme alanları, yüzme eğitimi programları olacak.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ: Her yaş ve kesimden vatandaş için etkinlikler düzenlenecek.

KÜLTÜR YAYINLARI: Beykoz’u ve tarihini anlatacak birçok yayın basılacak.

KAVACIK KÜLTÜR MERKEZİ: Bu merkezde; toplantı, seminer ve konserlerin düzenleneceği bir salon, sinema salonları, eğitim kursları, nikah salonları, sergi alanları olacak.

ALIŞVERİŞ CADDELERİ: Beykoz’da çok sayıda butik alışveriş caddesi oluşturulacak.

CAM: Cam ürünlerinin üretimine yönelik eğitim, uygulama ve sunum atölyeleri kurulacak.

KENT TARIMI: Tarımsal üretim teşvik edilecek, üretici desteklenecek, tüketici uygun fiyatlı doğal ürünlere ulaştırılacak.

FESTİVALLER: Mayıs’tan, Eylül’e kadar her hafta festivaller yapılacak.

BEYKOZKART: Beykozkart’la; belediyeye bağlı sosyal tesislerde, otoparklarda, kent tarım satış noktalarında, yüzme havuzları ve spor tesislerinde, kültür merkezindeki biletli etkinliklerde indirim yapılacak.

TEKNOPARK: Gençlerin ileri teknolojiyle tanışması sağlanacak. Gençler robot drone yapımından, robotik kodlamaya kadar birçok teknolojik faaliyet yapabilecek.

RİVA PROJESİ: Riva Deresi ve çevresinde turizm alanı oluşturulacak. Bu kapsamda; sosyal donatı ve spor alanları kurulacak, dere ıslah edilecek, bazı bölümler tekne turizmine açılacak, kent tarımı için özelleştirilmiş alanlar sunulacak, dere kenarında spor, dinlenme ve yürüyüş alanları yapılacak, bisiklet yolları yapılacak, kürek, kano gibi su sporlarına imkan verilecek.

GENÇLİK KAMPI: Bu kampta; çadırlar kurulacak, yarışmalar, bisiklet turları yapılacak.

SPOR YATIRIMLARI: Bölgedeki eski spor tesisleri yenilenecek. Öte yandan yeni spor tesisleri yapılacak.

BİSİKLET SAHİL YOLU: Sahil Yolu Projesi kapsamında bisiklet ve yürüyüş yolları, balık tutma alanları hayata geçirilecek.

TELEFERİK: Kaymakdonduran ile Yuşa Tepesi arasına teleferik yapılacak.

BEYKOZ BAHÇESİ: Beykoz Bahçesi’nde birçok bitki örneği olacak. Herbaryum ve tohum bankasıyla da akademik çalışmalar yapılacak.

ALEV GÜRSOY CİMİN

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER TBMM Başkanı'ndan, Davutoğlu’nun "Dokunulmazlığımı kaldırdım" sözlerine yanıt