AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in Almanya'daki etkinlikleri iptal edildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in bugün Almanya’nın Wolfenbüttel kentinde cami ziyareti sırasında etkinlik yapması yasaklandı, Salzgitter kentinde konuşma yapacağı bir etkinlik de iptal edildi

18 Mart 2017, Cumartesi 14:39
A A
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in Almanya'daki etkinlikleri iptal edildi
Wolffenbüttel Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Merkezine bağlı Wolfenbüttel’deki caminin alanlarında Eker ile siyasi toplantı yapılmasının yasaklandığı ifade edildi.
 

YASAK ÖNCEDEN BİLDİRİLMİŞ


Açıklamada, Eker’in Hannover kentindeki cami ziyaretlerinde olduğu gibi, söz konusu ibadethanenin mekanlarının da kullanım şartlarına uygun bir şekilde kullanılmayacağı endişesi taşındığından dolayı bu yasağın önceden bildirildiği belirtildi.


CAMİ ZİYARETİNDE ÇOK SAYIDA KİŞİYİ ÇEKEBİLİR İHTİMALİ


Yasağa, beklenen yüksek katılımın ve dini içerikli olmayan etkinliklerin cami mekanlarında düzenlenmesinin gerekçe gösterildiği açıklamada, Braunschweig ve Salzgitter kentinde planlanan etkinliklerin yasaklanmasından dolayı Eker’in Wolfenbüttel‘deki cami ziyaretinin çok sayıda kişiyi buraya çekme ihtimalinin bulunduğu kaydedildi.


SEÇİM ETKİNLİĞİ İPTAL EDİLDİ


Salzgitter belediyesinden yapılan açıklamada da, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker’in bu kentte planladığı seçim etkinliğinin iptal edildiği bildirildi. Salzgitter Belediye Başkanı Frank Klingbiel, salon sahibinin 18 Mart’ta düzenlenecek etkinliği iptal ettiğini belediyeye yazılı olarak bildirmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.


RESTORANDAKİ ETKİNLİĞİ DE İŞLETME SAHİBİ TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ


Braunschweig Belediyesinden yapılan açıklamada da, Eker’in Braunschweig şehir merkezinde bir restoranda katılacağı etkinliğin işletme sahibi tarafından iptal edildiği belirtildi. Eker’in dün Hannover’de katılacağı etkinlik, belediyenin daha önce verdiği izni geri çekmesiyle yapılamamıştı. Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius da, Eker’in bu eyalette düzenleyeceği siyasi faaliyetlere yasak getirildiğini ifade etmişti.

AA
Sıradaki haber yükleniyor...