Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı'ndan 27 Mayıs açıklaması

Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı'ndan 27 Mayıs açıklaması

Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı'ndan 27 Mayıs açıklaması

27 Mayıs 2019, Pazartesi 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- AK PARTİ Kahramanmaraş İl Teşkilatı, 27 Mayıs askeri darbenin yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

Demokrasi Meydanı'nda düzenlene toplantıya Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Ak Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, AK Parti İl kadın Kolları Başkanı Ayşe Alıcı ile 'Millet ne derse o', 'Bu dava millet davası' 'Halkın adamı Menderes', 'Söz milletin  karar milletin' yazılı dövizler taşıyan partililer katıldı.

Parti adına açıklamayı Ak Parti İl başkan Yardımcısı Ahmet Alıcı yaptı. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin, Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışanlarca yapılan cumhuriyet döneminin ilk darbesi olduğunu söyledi. 27 Mayıs'ın; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet olduğunu kaydeden Alıcı, seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle de Türkiye'nin demokrasi tarihine silinmez bir leke oluşturulduğunu belirtti.

Adnan Menderes'in dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara geldiğini, Menderes ve yol arkadaşlarının kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlattığını ifade eden Ahmet Alıcı, "Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir."

'DEMOKRASİ DÜŞMANLARINI UNUTMAYACAĞIZ'

27 Mayıs darbesinin bir benzerinin 15 Temmuz 2016'da tekrar yapılmak istendiğini belirten Alıcı, şöyle devam etti:

"O zor gecede genç bir annenin 'Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim' demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir.  'Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın' dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir. Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz."

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder