AK Parti seçim beyannamesine başkanlık sistemi de girdi

AK Parti seçim beyannamesine başkanlık sistemi de girdi

AK Parti'nin seçim beyannamesinde başkanlık sistemi, 'Yeni Anayasa Ve Demokratikleşme' başlığı altında yer alacak. Başkanlık sisteminin dayanağı olarak, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gösterilecek

29 Mart 2015, Pazar 13:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AK Parti'nin seçim beyannamesinde en çok merak edilen konu, başkanlık sisteminin nasıl bir ifade ile yer alacağı. Detaylar ortaya çıkmasa da buna dair ilk ipucu kamuoyuna sızdı.
 
Buna göre, başkanlık sistemi, seçim beyannamesinde "Yeni Anayasa Ve Demokratikleşme" başlığı altında yer alacak. Beyannamede, başkanlık sisteminin argümanı olarak ise, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gösterilecek. Seçilmiş cumhurbaşkanının göreve başlamasıyla parlamenter sistemden uzaklaşıldığı ifade edilecek. Hesap verenle yetki sahibinin aynı kişi olması vurgulanacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gece Habertürk TV’de, ‘başkanlık sistemi’yle ilgili olarak, “Seçim beyannamesinde başkanlık sisteminin nasıl yer alacağını bizzat yazdım” demişti.

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, AK Parti, seçim beyannamesinde başkanlık sistemine, "Yeni Anayasa Ve Demokratikleşme" başlığı altında yer verecek. Beyannamede, başkanlık sisteminin argümanı olarak, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gösterilecek. Seçilmiş cumhurbaşkanının göreve başlamasıyla parlamenter sistemden uzaklaşıldığı ifade edilecek. Hesap verenle yetki sahibinin aynı kişi olması vurgulanacak.
 
Çarşamba akşamı, 12 üyeli komisyonun taslağını tamamladığı seçim beyannamesi, Davutoğlu’na sunuldu. Davutoğlu, milletvekili listeleriyle ilgili çalışmasını 7 Nisan’da tamamladıktan sonra beyannameye ağırlık verecek.

100 SAYFA OLACAK
 
Davutoğlu’nun özel bir ekiple yapacağı çalışmayla beyannameye son şekli verilecek. Beyannamenin 15 Nisan’da açıklanması planlanıyor. Beyannamenin omurgasını, ‘Yeni Türkiye’ söylemi oluşturacak. 100 sayfalık beyannamede, sunuş kısmının yanı sıra bazı bölümler de Davutoğlu tarafından yeniden kaleme alınacak. Beyannamede, Çözüm Süreci, Yeni Anayasa, İleri Demokrasi gibi temel konuların yanı sıra kalkınma ve yatırımlar yer alacak. Alevi vatandaşların talepleri de beyannamede yer bulacak.
 
CEMEVİNE 'İNANÇ MERKEZİ' DENİLECEK
 
Beyannamede, cemevi yerine, inanç merkezi ifadesi kullanılacak. Emeklilerle ve sosyal yardımlarla ilgili özel bir çalışma yapıldığı ve bunun da beyannamede yer alacağı belirtiliyor. Beyannamede yeni bir hızlı tren hattının da yer alacağı ifade ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Torbalı Belediye Başkanı hastaneye kaldırıldı