AK Partili Denemeç'ten KCK değerlendirmesi

AK Partili Denemeç'ten KCK değerlendirmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, KCK/TM'nin sivil bir yapılanma gibi gösterilmesine rağmen, devlet kurma amacıyla ortaya çıkan bir örgüt olduğunu söyledi

13 Ocak 2012, Cuma 21:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Operasyonlar sonrası örgütün bir takım faaliyetlerinin yavaşladığını ve durma noktasına geldiğini belirten Denemeç, "Onun için gerekli bu çalışmalar devam edecek" dedi. AK Parti Bursa Milletvekili ve Elazığ Koordinatörü Bedrettin Yıldırım ile birlikte, kadın kolları kongresine katılmak üzere Elazığ’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

17 ilde gerçekleştirilen PKK’nın gizli sivil yapılanması KCK/TM operasyonlarını değerlendiren Denemeç, KCK’nın ilk başlarda sivil bir yapılanma gibi ortaya konulduğunu belirterek, "Ama sonuçta PKK-BDP ilişkilerinin bir benzeri orada da ortaya çıkıyor. Bu anlamda son yapılan operasyonlar hükümetimizin, devletimizin PKK’ya yönelik operasyonlarının bir şekilde, paralelinde giden operasyonlardır. Çünkü sivil bir yapılanma gibi görünmekle beraber, aslında paralel bir devlet kurma amacıyla ortaya çıkmış bir örgüt KCK.

Nitekim KCK operasyonları yapıldıktan sonra örgütün sistemli bir şekilde şehirlerde yaptıkları bir takım faaliyetler yavaşlamış ve durma noktasına gelmiştir. Bu da aslında yapılan operasyonların ne kadar etkili olduğunu da göstermektedir. Onun için gerekli bu çalışmalar devam edecek" dedi. Genel Kurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması Cumhurbaşkanlığı görev süresinin uzatılması konularıyla ilgili olarak da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Denemeç, şunları söyledi:

"Türkiye gerçekten değişti. Demokratik birçok ülkede olması gerekenler, Türkiye’de geçmişte olmuyordu. Artık şu an Türkiye’de demokratik ülkelerde olması gerekenler oluyor. Yani gecikmiş olaylardır bunlar ancak olabildi. 2007 seçimlerinden hemen evvel bir erken seçim ararı alındı ve bir anayasa değişikliği yapıldı. O anayasa değişikliği de şuydu. 370’in üzerindeki milletvekilimizin oyuyla dendi ki; ’Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin.’ Bu o dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi. Meclise gönderildi, tekrar aynı oyla geri gitti. Dönemin Cumhurbaşkanı bunu referanduma götürdü. Eğer referanduma götürmeyip imzalamış olsaydı, aslında Ağustos 2007 tarihinde biz Cumhurbaşkanımız’ın halk tarafından seçildiğini görecektik."

 Şahsimail GEZİCİ-Gülbin YILDIZ/ ELAZIĞ, (DHA) -

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Kurum'dan Paris İklim Anlaşması açıklaması: Tarihi bir adım