AK Partili Hakan Şükür ne dedi?

AK Partili Hakan Şükür ne dedi?

Dün startı verilen dev şike operasyonuna ilişkin, aralarında Başbakan Erdoğan ve AK Parti Milletvekili Hakan Şükür'ün de bulunduğu siyasiler ne yorum yaptı?

04 Temmuz 2011, Pazartesi 12:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhuriyet tarihinin en büyük şike soruşturmasında aralarında Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 60'ı aşkın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarla ilgili olarak isnat edilen suçlar ise herkesi şaşkına çevirdi.

“Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak... Devletin zirvesi ve siyasiler de bu operasyonu yorumladı. İşte o yorumlar:

Başbakan Erdoğan: Değerlendirme yapmam doğruz olmaz. Ancak detay bilgiler elimde olduğu zaman ben de bir değerlendirme yapma şansı bulabilirim. Yargı bir karar vermiş, karar neticesinde de güvenlik güçleri de böyle bir operasyonu yapmışlar. Temenni ederim ki herhangi bir sıkıntılı durum çıkmaz

AK Partili Milletvekili Hakan Şükür: İddialar ciddi. Umarım aklanırlar. Şampiyonluğa giden yolda çeşitli imalarda bulunmuşlardı. Bunlar tabii hemen hemen her dönemde çok konuşulur. Ama en son çıkan kanunla biraz daha üzerine gidilen soruşturulan bir boyuta geleceği söylenmişti. Bugün bunu yaşıyoruz. Tabii henüz bir suç isnadı oluşmadı. Ben de herkes gibi umuyorum ki çok değerli başkanlarımızın, futbolcu arkadaşlarımızın ve menajerlerin bu durumdan sağ salim çıkması ama başlı başına bu şekilde içeri gitmeleri bile bundan sonra bu işin ne kadar ciddi yapılacağı konusunda en ufak şaka yollu konuşmaların bile değerlendirmeye tabi tutulacağını gösteriyor.

Bunun böyle olması daha iyi, Türk futbolu biraz daha resmiyet ve ciddiyet kazanır bugünkü durumun sonucu ne olursa olsun. Çünkü, ciddi bir iş yapıyor arkadaşlarımız, kulüp başkanları, toplumu yönlendirme adına önemli insanlar. Kazanılacak bir şampiyonlukta nasıl sevinenler varsa, tabii burada üzülenler de oluyor. Hak gasbına uğrayanlar da oluyor. Her kişi kendi vicdanıyla hareket etmeli. Futbolcu-menajer, menajer-futbolcu, futbolcu-yönetici, yönetici-menajer ilişkilerinin geçmişte de çok farklı boyutlara geldiğini biliyoruz. Pasta büyük, çok büyük bir sponsorluk gelirleri var. Haliyle bir amaca ulaşmak için farlı şeyler düşünülebilir, bu da hep konuşulmuştur. Ama yargı sürecini bekleyip, Başbakan ve Spor Bakanımızın söylediği gibi konu henüz yeni, gelişmelere bakacağız

Futbolculuk döneminde böyle şeylere tanık oldu mu?

Ben hiç tanık olmadım. İşte böyle her işin perde arkasında yansımayacak şekilde konuşmalar vardır. Çeşitli şüphe ve imalarla bunların içerisinde olursunuz ama kendi adıma öyle bir duruşunuz olmalı ki bunlar size yanaşmamalı. Ben çok şükür bireysel olarak böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bireysel olarak. Ama hem bulunduğum takım, hem bulunduğum ortamlar, başka takımlarla ilgili ortamlarda da bulundum ben. Milli takım kampında da bu tür şeyler çok konuşuluyor. Ben ya ortamdan çıkarım veya oradaki ortamı, konuyu değiştiren bir yapım vardır. Tabii olmuştur, olanın önüne geçemiyorsunuz ama bundan sonra tek ümidim, beklentim, o duygu birliği yaptığım arkadaşlarım, belki zaman zaman gördüğüm büyük kulüplerin başkanlığını kazanmış büyüklerimizin inşallah hayırla, bu davadan güzel bir şekilde çıkmasını diliyorum. Görüntü her ne kadar ciddiyet kazanmış olsa da bundan sonraki sürecin, bir sporcu olarak, bir ders niteliğinde olmasını, bir daha olmamasını, aklanmalarını, öyle şekilde çıkmalarını diliyorum

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: İsimlerin içinde kulüp yöneticileri, futbolcular, federasyon, Merkez Hakem Kurulu'ndan kişiler var. Önemli bir yargı operasyonu olarak görülüyor. Arama, gözaltına alınma kararı, kapsamlı inceleme yapıldığını gösteriyor. Yargı sürecini hepimiz merakla bekleyeceğiz. Merakla takip edeceğiz. Belki de futbol spor camiasında birtakım olayların ortaya çıkarılması, varsa sorumlularının da yargı sürecinde aklanmaları ve yargılanmaları mümkün olacak. Bu, Türkiye'nin gerçek hukuk devleti olmaya doğru hızla yol aldığını gösteriyor. Türkiye'de hukuk, yargı güçleniyor. Türkiye'de hukuka, nizamlara aykırı işler yapmak isteyenlerin önünde engeller var. Yargı sonucunu merakla bekleyeceğiz. Sonucunda inşallah Türkiye için önemli sonuç ortaya çıkar

İçişleri Eski Bakanı Beşir Atalay: Bizim dönemimiizn en önemli özelliği çetelerle, mafyayla, suç örgütleriyle mücadeledir. İster sporda ister başka alanlarda olsun. Bu tür şeyler ortaya çıksın, iyi araştırılsın, iyi yargılansın. Türkiye'de spor olsun başka konularda olsun temiz, şeffaf, açık bir toplum olma yolunda hızla ilerliyor. Varsa bir şey ortaya çıksın.   

Eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Benim dönemimde de işaretler vardı ama yasa yoktu. Üzüntüyle izliyorum. Türk futbolunun geçmişi için üzüntü verici, geleceği için umut verici.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Ben bu işlerden çok anlamam ama yüzde 5'i bile doğruysa çok vahim. Türk sporu adına çok vahim. İnşallah temizlenmeye yol açar. Bütün memlekette herkes temiz iş yapmalı. Temiz siyaset, temiz spor, temiz gazetecilik...

Zafer Çağlayan: Bir Galatasaraylı olarak üzülüyorum. İnşallah kötü sonuçlar çıkmaz. Sonuçta hukukun vereceği bir karar. Spora bu tür şeylerin karışması çok üzücü.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: Elbette ithamların, iddiaların aydınlatılıp kamuoyu vicdanının rahatlatılması gerekiyor. Benim kanaatime göre bu biraz daha sessiz sedasız zamanı içinde yapılması gerekiyordu. Hem iddiaların cevaplanması hem de bunların gerçekliğine göre kişilerin yıpratılmaması gerekir. Son dönemde bu olaya dikkat edilmemesini üzülerek izliyoruz.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Galatasaray'a Ryan Donk'tan kötü haber geldi