AK Partili kadınlar ‘Kadına Şiddete Hayır’ dedi

AK Partili kadınlar ‘Kadına Şiddete Hayır’ dedi

AK Partili kadınlar ‘Kadına Şiddete Hayır’ dedi

25 Kasım 2021, Perşembe 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-AK Parti Bursa Kadın Kolları teşkilatları, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ kapsamında, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. Etkinliğin Bursa ayağı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Basın açıklamasına il yöneticileri, il ve ilçe kadın kolları yöneticileri de katıldı. AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada bir sorun olduğunu belirtti.  AK Parti’nin kuruluşundan bu yana  kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attığını ifade eden Durmaz, “2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz seçim beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanunu’nda yaptığımız değişiklikle ‘Töre Nedeniyle’ ifadesini ekleyerek, töre cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medeni Kanun ve İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” dedi.

Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ve şiddetle mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceklerini söyleyen Durmaz, şunları kaydetti:

“ ‘Kadına şiddet, insanlığa ihanettir’. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.”

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bursa Barosu: Bu yıl Türkiye’de 350 kadın öldürüldü