AK Parti'ye içki cezası mı geliyor?

İçki satışına sınırlama ve reklamına yasak getiren AK Parti'nin, Çanakkale'deki içkili reklam afişleri nedeniyle 200 bin liraya kadar ceza alabileceği öne sürülüyor

23 Mart 2014, Pazar 14:23
A A
AK Parti'ye içki cezası mı geliyor?

AK Parti'nin Çanakkale'de içkili afişler ile reklam yapmasının yasaya aykırılık teşkil ettiği ve AK Parti Çanakkale İl Teşkilatına 5 ila 200 bin lira arasında para cezası verilebileceği bildirildi. 2013 yılı Mayıs ayında çıkarılan ve gece 22.00'den sonra içki satışını da yasaklayan kanuna göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamıyor.

AK Parti, Çanakkale milletvekili Mehmet Daniş'in aday olduğu Çanakkale’deki billboardlara içki fotoğraflı seçim afişleri astı. AK Parti logosu bulunan afişlerde meyhanede içki içen üç kişinin fotoğrafı yer alıyor. ''Yeni Rakı'' yazan bardaklar da görülüyor ve ''Kimsenin özgürlüğünü sınırlamadık. Çanakkale kazanacak’ yazıyor. Bir başka afişte de içkili bir mekanda oynayanların fotoğrafına yer veriliyor. ''Gökçeada’da 14 olan içkili yerler ruhsatını AK Belediye 44’e çıkardı’ ifadesi yer alıyor.

İÇKİLİ AFİŞLER KALDIRILDI

AK Parti’nin, Çanakkale’deki billboardlardaki içki fotoğraflı seçim afişleri internet sitelerindeki haberlerin ardından kaldırıldı. Bazı billboardlar boş kalırken, bazılarına 'Yeni belediye çalışacak Çanakkale canlanacak. AK Partili Biga’da belediyeden yüzde 100 destek' ve 'Çanakkale’de belediye tek bir arsa tahsis edemedi. Çanakkaleli kazanacak' yazan üzerinde okul ve öğrencilerin fotoğrafları bulunan başka bir afiş asıldı.

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Muzaffer Kutlu, kordon boyundaki billboardlarda yer alan içkili reklam afişlerine yönelik DHA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, “Seçim çalışmaları için tüm görsellerimizi reklam ajanslarımıza yaptırıyoruz. Ancak bu reklam çalışması için benim veya il başkanlığının bir onayı olmamıştır. Kimler tarafından yapıldığını araştırıyoruz” demişti.

5-200 BİN LİRA ARASI CEZASI

Yasada ''Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamaz'' deniyor ve aykırı hareket edenlere. 5-200 bin lira arasında para cezası öngörülüyor.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu da (TAPDK) bir süre önce yaptığı uyarıda ''Alkollü içkilere ilişkin taşınır/taşınmaz her türlü materyal, levha, çıkartma, bez ve kağıt afişin yasak olduğunu bildirmişti. Çanakkale'deki afişler için TAPDK'ın uyarı yaparak kaldırması ve AK Parti Çanakkale İl Başkanlığına her bir afiş için 5-200 bin lira arasında para cezası verilebileceği bildirildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...