Akademik başarınızın sebebi anneniz! 10 ilginç kalıtsal özellik

Hangi özelliklerimizi direkt olarak anne ve babamızdan aldık? Yeteneklerimiz ya da kusurlarımızdan hangileri kalıtsal? İşte cevapları... 

12 Mayıs 2018, Cumartesi 12:25
A A
Popülerlik

Popülerlik

İnanılmaz gelebilir, ancak kişinin popülaritesinin sırrı genlerinde gizlidir. Harvard'lı bilim insanları uzun yıllar süren titiz araştırmalar sonucunda bu sonuca vardılar. Bu genleri miras alan insanlar, akranları arasında popüler olan ve insanlar sıklıkla arkadaş olmak isteyen kişilerdir.

Erken dönem diyabet

Erken dönem diyabet

Tip 2 diyabet genellikle yaşlı insanlarda gelişir. Ancak bazen etkin bir yaşam tarzına sahip olan çocuklar ve ergenlerde de görülür. Bu, genç olgunluğa bağlı şeker hastalığı olarak bilinir ve kötü bir diyet de rol oynayabilir, ancak genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkar.

Araba kullanma

Araba kullanma

Ve herkesin uzun süredir merak ettiği konu, bilim adamları tarafından doğrulandı: Herkesin araba kullanabilme kabiliyeti yoktur. Yolun tüm kurallarını öğrenebilir ve sürüş testinizi geçebilirsiniz. Ama kendi kendine yönelme yeteneğini etkileyen özel genler varsa, tepkileriniz hafızanız ve hızlı ise, o zaman direksiyon başına geçmek kötü bir fikir gibi görünebilir. Sürüş sırasında rahatsız olma ihtimaliniz yüksektir ve bu nedenle kaza geçirme riskiniz daha yüksektir. Bilim adamları, bu genlerin nüfusun %30'una sahip olduğuna inanıyor.

Akademik başarı anneden geçiyor

Akademik başarı anneden geçiyor

Bir anne zayıf aldığı zaman çocuğunu azarlıyor ve eğer çalışırsa daha başarılı olacağını düşünüyor olabilir. Akademik başarı %55 genetik mirasa bağlıdır. Binlerce gen, okulda ne kadar iyi performans yaptığınızdan doğrudan sorumludur. Eğer aileniz okul günlerinde başarılı olmuşlarsa, siz de büyük bir potansiyele sahip olursunuz.

Kellik genleri anneden taşınıyor

Kellik genleri anneden taşınıyor

Kellikte en büyük rol oynayan sebeplerden biri X kromozomudur. Erkekler bu özelliği annelerinden miras alırlar. Fakat dökülen saçlarınız için onları suçlamak için acele etmeyin - burada rol oynayan diğer genlerden biri de babadır. Dahası, çevresel faktörler de saç dökülmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kahve bağımlılığı

Kahve bağımlılığı

Çok kahve içtiğinizi mi düşünüyorsunuz? Bunun suçlusu tamamen genleriniz! Bilim adamları, kahvesiz yaşayamayanlar ve yaşayanlar hakkında karşılaştırmalı bir araştırma yapıldı. İkinci grupta, daha yavaş kafein emdiği anlamına gelen belirli bir gen grubu olduğu ortaya çıktı. Bunun anlamı gerçekten ihtiyaç olduğu için kahve içtikleri anlamına gelmiyor.

Miyopluk

Miyopluk

Bir kişinin yakın mesafeleri görme konusunda yakınması olasılığı kalıtsaldır. Her iki ebeveyn de bu sorunu yaşarsa, çocuğun gelişme riski %50 civarındadır. Bununla birlikte bilim insanları, burada her şeyi mutlaka genetik üzerine atamayacağımıza inanıyorlar. Bilgisayarın başında otururken daha az zaman harcamak ve gözlerini zorlamaktan kaçınmak, miyopluktan muzdarip olma ihtimali çok düşüktür.

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı

Şaşırtıcı gelebilir, ancak yetişkinlerin %65'inin laktoz ya da süt şekeri sindirme yeteneği düşüktür. Bunun için belirli bir gen sorumludur. Bir çocuk hala çok gençken ve hayatta kalmak için sütüne ihtiyaç duyarsa, vücut laktozu sindirmek için bir enzim oluşturur. Ancak, kişi büyüdükçe, süt ürünlerini emme kabiliyeti düşer. Sadece insanların bir kısmının laktoz toleransı için geni vardır.

Yüksek kolesterol

Yüksek kolesterol

Birçok kişi yüksek kolesterol seviyelerinin yedikleriyle bağlantılı olduğuna inanıyor. Eğer uzun ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, sebze ve meyve yemeniz ve bol egzersiz yapmanız gerekir. Ancak bazen yüksek kolestrol seviyeleri aslında yaşam biçimimize değil, genlerimize bağlıdır. Her 500 kişiden 1'inin, kanında kolesterol birikimine neden olan özel bir genetik mutasyon vardır. Bu insanlar, sebzeden başka bir şey yemeseler bile bu maddenin yüksek seviyelerine sahip olurlar.

Renk körlüğü de anneden

Renk körlüğü de anneden

"Bazı renkleri ayırt etme yeteneği, bir kişinin genleri aracılığıyla miras aldığı bir şeydir. Bu genler genellikle kalıtsaldır ve annelerden çocuklara miras kalır. Renk körlüğüne sebep olan genleri çoğunlukla erkekler alır. Bunun nedeni genetik yapıdaki tek maternal X kromozomunun kusuru telafi edilemez, kadınlar ise babalarından "acil" bir X kromozomuna sahiptir.hthayat

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.