Akaryakıtta tasarrufun 12 yolu

Bilinenin aksine vitesi boşa atmak yakıt tüketimini azaltmıyor, tam tersine artırıyor; seyir halinde pencereleri açmak da sarfiyatı artırıyor. Aşağıdaki 12 maddelik tedbir listesinin uygulanması halinde yakıtta yüzde 15 tasarruf mümkün

06 Ocak 2014, Pazartesi 19:21
A A
Akaryakıtta tasarrufun 12 yolu

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, akaryakıttan tasarruf etmek isteyen araç sahipleri için çalışma yaptı. 12 maddelik tasarruf tedbirlerini bir akaryakıt istasyonunda duyuran MMO Şube Başkanı Hüseyin Barut, benzinin litre fiyatının 5 liranın üzerine çıkmasının ardından böyle bir çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Akaryakıt fiyatlarının pahalılığı göz önüne alındığında araç sahipleri için tasarrufun çok önemli olduğunu aktaran Hüseyin Barut, "Vatandaşların akaryakıt giderini binde 1 bile azaltabilirsek mutlu oluruz" dedi.

VATANDAŞ BROŞÜRLE BİLGİLENDİRİLECEK

Akaryakıttan tasarruf edilebilmesi adına sıraladıkları maddeleri bastırdıkları broşürle vatandaşa ulaştırmak istediklerini anlatan Hüseyin Barut, bu broşürleri Antalya’daki tüm akaryakıt istasyonlarında dağıtacaklarını kaydetti. Broşürde yer alan bilgilerin uygulanması halinde yılda ortalama yüzde 15 civarında tasarruf yapılmasının mümkün olacağını vurgulayan Barut, bu oranın yüzde 20 seviyesine de çıkarılabileceğini belirtti.

BUNLARI YAPIN, YÜZDE 15 TASARRUF EDİN

>> Ayrıntılar ikinci sayfadaMMO’nun hazırladığı broşürde tasarruf tedbirleri ise şöyle sıralandı:

"Vites değişimlerini motor devrine göre yapın. Daha yüksek devirlerde vites değiştirmek yakıt tüketimini artırır.

Yokuş inerken vitesi boşa almayın. Bilinenin aksine bu yakıt tüketimini ortadan kaldırmıyor. Vites boşa alındığında, motor rölantide çalışıyor ve ona göre yakıt tüketiyor.

Klimayı sürekli açıp kapatmak yakıt tüketimini artırır.

Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin.

ANİ FREN VE GAZDA...
Ani fren ve ardından gaza basmak, yakıt tüketimini yüzde 5 yükseltir.

Şehirlerarası yolda 90 kilometre hızla gidin. 90 kilometrenin üstündeki her kilometre, yakıt tüketiminde artış demektir.

Aracınız hareket halindeyken camları açmayın. Pencerelerin açılması rüzgar direnci dolayısıyla yakıt sarfiyatının artmasına neden olur."

"Motorunuzun ayar ve bakımlarını uzman kişilere yaptırın. Zamanında yapılmayan bakım onarımlar ve ayarsız buji, yakıt tüketimini yüzde 10 artırır.

Rölanti devrinin katalog değerinde olmasına dikkat edin. Yüksek devir yakıt tüketimini yükseltir.

LASTİK HAVASI DA ÇOK ETKİLİFren balatalarının ayarlarını sık sık kontrol ettirin. Ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır, yakıt tüketimi artar.

Lastik havalarını uygun basınçta kullanın. Düşük basınçlı lastik, sürtünmenin fazlalığından dolayı tüketimi yüzde 10 artırır.

Aracınızın motoru hangi benzine göre uyarlanmışsa ona göre benzin kullanın."

 

4
Sıradaki haber yükleniyor...