Akay: 5 Ocak Adanalı için mücadele ve kurtuluşun adıdır

Akay: 5 Ocak Adanalı için mücadele ve kurtuluşun adıdır

Akay: 5 Ocak Adanalı için mücadele ve kurtuluşun adıdır

05 Ocak 2020, Pazar 12:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Akay, mesajında,  Kurtuluş Mücadelesi’nde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilham veren kentin Adana olduğunu belirterek, Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutladı.
Atatürk’ün "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur'' diyerek Adanalıları sonsuza dek onurlandırdığını anımsatan Başkan Akay, “Kurtuluş Savaşı'nda Adana öncü rol üstlendi.  Çukurova’da da halkın verdiği onurlu mücadele, birlik ve beraberlik ruhu içinde kazanılmış ve Fransız güçleri geldikleri gibi gitmişlerdir. Dolayısıyla 5 Ocak tarihi, Adana için sıradan bir tarihten öte büyük bir anlam teşkil etmektedir. 5 Ocak Adanalılar için mücadelenin ve kurtuluşun adı olmuştur” dedi.
Başkan Akay mesajında şu ifadelere yer verdi: “Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ilham kaynağı olan Adana, Kurtuluş Savaşı'nın düşünsel aşamasında çok önemli rol oynamıştır. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Adana’da gerçekleştirdiği diyaloglar sonucunda, Türk Milleti'nin Kurtuluş Savaşı vermeye hazır ve azimli olduğu kanaatine varmış, Milli Mücadele gerçekleştirmeye karar vermiştir.  Şanlı kurtuluş mücadelesi ateşinin Adana’mızda yakılmış olması bizim için ayrıca övünç kaynağıdır. Kurtuluş mücadelemize baktığımızda millet olarak ne kadar zorlu bir sınav verdiğimizi, bu günlerimizi bizlere armağan eden ecdadımıza ne kadar borçlu olduğumuzu daha iyi anlıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere bu günleri canları pahasına armağan edenleri saygı ve rahmetle anarken, cumhuriyetimizi ve onun ilkelerini sonsuza kadar koruyacağımızı bir kez daha vurguluyor, kurtuluş günümüzü kutluyorum.”

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Başkan Akay, yeni yıla ziyaret ve denetimle girdi