Akciğer kanserinde büyük başarılar yakın mı?

Son zamanlarda adını daha sık duyduğumuz akciğer kanserinin tedavisi gerçekten zor mu? Akciğer kanseri tedavisindeki son gelişmeler neler? Akciğer ve Yemek Borusu Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Hasan Batırel, akciğer kanseri tedavisinde yaşanan gelişmeleri anlattı

12 Şubat 2019, Salı 16:14 Son Güncelleme:
A A
Akciğer kanserinde büyük başarılar yakın mı?

İnsanoğlu kan kanserleri, lenfoma, meme kanseri, hatta kolon kanserinde büyük başarılar elde etmesine rağmen akciğer kanserindeki başarılar bunlara göre çok sınırlı kalmıştır.

Lakin insanoğlunun kendini tanıma ve bilim aşkı sınır tanımıyor. Herhalde bilici (alim) sıfatından bir cüzün kendisine bahşedilmiş olmasının sonucu bu olsa gerek.

Aslında başlığı değiştirmem lazım. Akciğer kanserinde büyük başarılar yakın değil. Tam tersi yaşanıyor!

AĞIZDAN ALINAN BİR HAP İLE TEDAVİ MÜMKÜN

Geçtiğimiz günlerde Colorado Üniversitesinin son 8-10 yılda uyguladığı hedefe yönelik tedavilerin sonuçları haber oldu. Akciğer kanseri hücrelerinde görülen belirli mutasyonları hedef alan bu tedaviler neticesinde, ilerlemiş aşamada teşhis edilen akciğer kanserlerinde yaşam süresinin çok uzadığı gösterildi. Hem de sadece ağızdan alınan bir hap ile!

İlerlemiş akciğer kanseri (yani evre 4), vücudun akciğer dışındaki bir bölgesine sıçramış kanser demek. Bu bölgeler akciğer kanseri durumunda sıklıkla beyin, böbrek üstü bezleri, kemik ve karaciğer olabiliyor.

Bu durumdaki son evre akciğer kanseri hastalarında hedefe yönelik tedaviler ile ortalama yaşam süresinin 6.8 yıl olduğu gösterildi. Düşünün ki eskiden bu hasta grubunda beklenen yaşam süresi bir yıldı. Gerçekten büyük başarı!

BİR DİĞER ÖNEMLİ BAŞARI İSE ERKEN TEŞHİS ALANINDA

Eskiden akciğer filmi ile teşhis edilen hastalarda akciğer kanseri genellikle 2, 3 hatta 4. aşamada teşhis ediliyordu. Oysa günümüzde riskli kişilerde senelik düşük radyasyon dozu içeren tomografilerle akciğer kanserlerinin yüzde 90’ının erken aşamada teşhisi mümkün hale geldi. Risk en az 30 paket yıl sigara içmiş 55 yaş üstü kişilerde en yüksek ve her yıl böyle bir tomografiyi çektirmeleri gerekiyor.

Tarama sonucu hastalık 1 cm büyüklüğe ulaşmadan yakalandığında ise kanser prensiplerine uygun bir kapalı ameliyat ile hastalıktan kurtulma şansı yüzde 90’ların üzerine çıkıyor.

Nereden nereye? Eskiden akciğer kanseri ameliyatı çok korkulan ve pek netice alınamayan üne sahipken günümüzde erken evre akciğer kanseri tedavisinde en iyi yöntem olarak öne çıkıyor.

Diyelim ki akciğeriniz ameliyat olamayacak kadar kötü veya kalp rezerviniz düşük. Bu durumda da karamsarlığa kapılmayın. Böyle bir durumda gelişmiş radyoterapi teknikleri ile 3 cm'den küçük bir akciğer kanserini tamamen yok etmek ve yüzde 80-90 iyileşme şansını yakalamak mümkün.

Hayat bir şekilde inişli çıkışlı olarak geçiyor. Zaman ve maruz kaldığımız stres, kirlilik, kanserojen maddeler ve travmalar hepsi vücudumuzda izlerini bırakıyor. Eninde sonunda bazı hastalıklar hepimizi buluyor.

İnsanoğlu akciğer kanseri ile savaşında ilk muharebeleri kazanmaya başladı ama savaşı kazanmaya daha çok var!

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )