Akciğer ve kalbe de zarar verebiliyor! İlk belirtisi duruş bozukluğu

Akciğer ve kalbe de zarar verebiliyor! İlk belirtisi duruş bozukluğu

Toplumda sık görülen omurga şekil bozukluklarından biri olan kifoz her ne kadar skolyoz kadar çok bilinen bir sorun değilse de hastalar açısından daha tehlikeli olabiliyor. Özellikle çocuklukta başlayan kifoz, çok ciddi boyutlara varabilen akciğer ve kalp sorunlarına yol açabiliyor. Yaşlılık kifozları da ağrılı olması ve akciğerin kapasitesini azaltması nedeniyle hayat kalitesini düşürüyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Emre Acaroğlu, kifoz ve tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi

08 Nisan 2019, Pazartesi 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Kifoz hastalığı (kamburluk) omurganın sağa ya da sola kaymadan normalden fazla öne eğilmesidir. Aslında her sırtta biraz kamburluk bulunur. İdeal omurga şeklinin sırtta makul bir kamburluk ve bunu dengeleyen belde makul bir çukurluk olduğu kabul edilir. Bu durumda hastalık olması için “makul” sınırların dışında olması gerekmektedir. Eğer açı 45 derecenin altında ise normal, 60 dereceye kadarsa muhtemelen duruşa bağlı, 60 dereceden fazla ise artık "anormal" olarak değerlendirilebilir. Yani kifoz duruş bozukluğu ile ortaya çıkabilen bir hastalıktır ancak tüm kifozlar duruş bozukluğu değildir.

DOĞUŞTAN YA DA SEBEPSİZ GÖRÜLEBİLİR

Kifozun birden çok sebebi ve türü bulunur:

• Duruş bozukluğu

• Nedeni bilinmeyen kifoz (idyopatik)

• Doğuştan olan kifoz (konjenital)

• Kas hastalıklarına bağlı olan kifoz

• Yaşlılık (senil) kifozu

• Omurga kırıklarına (kemik erimesine bağlı veya değil) bağlı olan kifoz

Erken çocuklukta başlayan kifozlar mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından izlenmeli. Ameliyat için 18 yaşına kadar beklenmeli gibi bir yanlışa kesinlikle inanılmamalı. Yaşlılarda ortaya çıkan ağrılı kifozlar da bu kişilerin hayatını zorlaştıran ve hatta bazen kısaltan nedenler arasında olabildiğinden takip edilmeli.

İLERLERSE AMELİYAT ÖNERİLİR

Aslında kifoz 80’li derecelere ulaşmadan gerçek anlamda tıbbi sorunlar yaratmaz. Zaten günümüzde bu kadar ileri ve tedavi edilmemiş kifoz vakaları çok nadir görülüyor. Eğer kifoz 40-60 derecelere gelmiş ise orta yaşa yaklaşan ve vücudu ağırlaşan hastalar için ağrı kaynağı olabilirler. Bu durumda hastalara ağrı yaşamaya başladıklarında tedavi olmaları ya da görüntülerinden rahatsızlar ise daha erken tedaviye başlamaları önerilir. Ameliyatın bir ceza değil, bir tedavi türü olduğu unutulmamalı.

KISA SÜREDE NORMAL YAŞAMA DÖNÜLÜYOR

Kifoz ameliyatları ciddi ve büyük ameliyatlar olmalarına rağmen hastalar çok uzun sayılmayacak bir süre içinde günlük yaşamlarına geri dönebilie.. Çocuk ve yetişkinlerde kifoz cerrahisinden sonra (istisnalar dışında) hasta ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırılarak kontrollü bir şekilde hareket ettirilir, kendine yeterli hale geldiği 3. veya 4. günde hastaneden eve çıkarılır. 4. haftadan sonra hasta okula gidebilir, 3.ayın sonundan itibaren hafif koşu ve spor amaçlı yüzme yapabilir. 6. ayın sonundan itibaren de koşu ve diğer ferdi sporları (yarışma amaçlı olmayan sporlar) yapabilir. Hasta 1. yıldan sonra ise dövüş sporları ve paraşüt, bungee jumping gibi tehlikeli etkinlikler dışında serbest bırakılır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları