Akdeniz Elektrik'e 546 milyon dolarlık teklif

Akdeniz Elektrik'e 546 milyon dolarlık teklif

Özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi

12 Kasım 2012, Pazartesi 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, elemesiz turda en yüksek teklif 430 milyon dolar oldu. İhalenin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ elendi. Kalan 3 firmayla açık artırmaya geçildi.
Açık artırmada başlangıç tutarı 475 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi.

12 tur olarak gerçekleştirilen açık arttırmanın 10’uncu turunda Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu çekildiğini açıkladı. Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ de 12. turda, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun verdiği 545 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkmadı ve ihaleden çekildi.

Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Komisyon Başkanı İbrahim Halil Kırşan’ın teklifi revize edip etmeyeceklerini sorması üzerine, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu 1 milyon daha artışa giderek, teklifini 546 milyon dolara çıkardı.

-Abone yapısı-

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, Antalya Burdur ve Isparta illerinde faaliyet gösteriyor. Söz konusu şirketin 1 milyon 67O bin abonesi bulunuyor. Elektrik tüketim miktarı 5 milyar KWh ve kayıp-kaçak oranı ise yüzde 11 civarında hesaplanıyor.

"350-400 MİLYON LİRA YATIRIM PLANLIYORUZ"

Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin faaliyette bulunduğu bölgeye önümüzdeki 3 yıl içinde 350-400 milyon liralık yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinde 546 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, ihalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ergüneş, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin 2 yıl önce yapılan ihalesinde en yüksek teklifin 1 milyar 165 milyon dolar olduğunun hatırlatılması üzerine, bu fiyatı kendilerinin vermediğini, o fiyatın ne beklentiyle verildiğini de bilmediğini söyledi.

Elektrik dağıtım şirketlerinde hesaplamaların belirli olduğunu, bunun üzerine birtakım verimlilik parametrelerinin koyulduğunu ifade eden Ergüneş, şöyle konuştu:

"Herkes birbirinden farklı fiyatları koyabilir ama ne yaparsınız yapın bence o fiyatlara ulaşma şansınız yok. Ben bir piyasa profesyoneli olarak bunu söylüyorum. Kim ne bekledi ne yaptı o hesapları, o paraları verdi onu bilme şansım yok. Ancak bütün samimiyetimle söylüyorum bu fiyatı o ihalelerle değil, ilk yapılan 9-10 bölgenin fiyatlarıyla karşılaştırmak gerekir. Çok yüksek fiyat, dağıtım şirketleri için nihai müşteri açısından doğru bir şey değil. Zaten enerji strateji belgesinde de dağıtım özelleştirmelerinin gelir odaklı yapılmayacağı, tamamen piyasanın yeniden yapılandırılması temelinde yapılacağı defalarca arz edildi. Sonuçta bir önceki ihalede ortaya çıkan fiyatlar reel fiyatlar değildi nitekim orada biz yoktuk zaten. Doğru fiyat olarak bunu görmek gerekir."

Ergüneş, elektrik dağıtım ihalelerine ilgilerinin devam edeceğini, bunları öngörerek ortaklık kurduklarını ve sektöre olan inançlarının da her geçen gün arttığını belirtti. 2,5-3 yıldır işlettikleri elektrik dağıtım şirketlerinde ciddi verimlilikler yarattıklarını anlatan Ergüneş, önümüzdeki dönemde bütün dünyada iş yapma becerisinin daha öne çıkacağını, kendilerinin de bu işi iyi yaptıklarını düşündüklerini kaydetti.

Bölgeye yapılacak yatırımla ilgili soru üzerine de Ergüneş, Antalya’nın Türkiye’nin gözbebeği olduğunu, o bölgedeki hizmet kalitesi ve standardının, elektriğin kalitesinin ve sürekliliğinin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, bu anlamda bölgenin ciddi yatırıma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
Antalya’nın önemli bir turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Ergüneş, "Orman içinden geçen havai hatların yer altına alınması gerekir. Bölgede bu söylediğim perspektifte bir yatırım önceliğimiz olacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde 350-400 milyon lira civarında bölgeye yatırım yaparız" diye konuştu.
Ergüneş, bölgedeki kayıp kaçak oranının yüzde 8,25 ile Türkiye ortalamasının altında olduğunu, 2 yıl içinde yapacakları yatırımlarla bunu 6,5-7 civarına çekmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bitcoin sert düştü! Kripto paralara ne oluyor? Kripto paralarda son durum...