"Akıllı bombalar" hayata döndürecek

Bilim adamları, kemoterapide “akıllı bomba” olarak nitelendirdikleri yöntemde bir adım daha ileri gitti. Bu yeni yöntemle, kanserli tümörlerin büyümesi engellenirken, kemoterapinin yan etkilerinin büyük oranda azalması hedefleniyor

13 Eylül 2011, Salı 11:36
A A

“Akıllı bomba” denilen yöntemin yeni bir türü olan bu tedavi, vücuttaki kanserli tümörleri besleyen damarların, bu hücrelere kan taşıyamaz konuma getirilmesini hedefliyor. Kan akışı olmayan tümörlerin büyümesi böylece durdurulmuş oluyor.

Kanserin en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan “akıllı bomba” sayesinde saç kaybı, mide bulantısı ve bağışıklık sisteminin çökmesi gibi öldürücü yan etkiler ortadan kalkıyor.

FARELER ÜZERİNDEKİ DENEYLER BAŞARILI OLDU

Bradford Üniversitesi’nden Laurance Patterson’ın fareler üzerinde yapılan çalışmalar, kanser ilacının etki alanının sadece tümörlerle sınırlanabileceğini ve ilacın vücuttaki zararlı etkilerinin önüne geçilebileceğini gösterdi.

Vücutlarına insanlardan alınan kanser hücreleri zerk edilen bütün hayvanlar ilaca olumlu tepki verdi ve tümörleri küçüldü. Hatta hayvanların yarısında tümörler tamamen ortadan kayboldu.

BÜTÜN KANSER TÜRLERİ İÇİN ETKİLİ

Profesör Peterson’ın projesini bugün Bradford’da yapılacak İngiltere Bilim Festivali’nde kamuoyuna sunacağı bildirildi.

Peterson, “Sadece tümörün içinde etkili olacak ve normal dokulara zarar vermeyecek bir çeşit akıllı bomba geliştirdik. Bütün tümörler üzerinde etkili olabilecek bir kanser tedavisi gibi görünüyor. Şimdiye kadar kolon, prostat, meme, akciğer ve sarkom kanserlerinde denemeler yaptık ve hepsi de bu tedaviye olumlu yanıt verdi” dedi.

GAZETEPORT

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.