Akıllı telefonla akılsız ilişkiler

Akıllı telefonların ilişkilerimize zarar verdiği kesin. Artık sevgilimizle yaşadıklarımızı tamamen sosyal medya ortamında değerlendiriyoruz. Elimizdeki akıllı telefonlarla sosyal medyada yaptıklarımız ilişkimizin en belirleyici rolü oluyor. Bakın nasıl? Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz yazdı...

14 Temmuz 2018, Cumartesi 08:49
A A
WHATSAPP

WHATSAPP

Bu anlık mesajlaşma programında gönderdiğimiz mesajı karşı tarafın gördüğünü gösteren ‘çift mavi tık’ işareti var ya, işte o işaret ömrünüzü yiyebilir. O mavi tık görüldüğü halde siz hâlâ mesaj atmıyorsanız durum çok çok vahim. Hele hele mavi tık görüldü, siz yazmıyorsunuz ama çevrimiçisiniz... 

Bu başkasına mesaj yazıyorsunuz anlamına geliyor ki; bence ölüm fermanıyla eş anlamlı. Ayrıca çeşitli zamanlarda, özellikle “Aşkım hadi uyuyorum ben” dedikten sonra gecenin bir yarısı çevrimiçi olup da sevgiliye mesaj yazmamışsanız geçmiş olsun size.

ÖNERİLER: Mavi tıkı görmeye ve sonrasında göstereceğiniz tepkiye harcayacağınız zamanı ilişkinize harcasanıza... İnsan bazen o mesajı görebilir, okuyabilir ama işi vardır, hemen cevap yazamayabilir. Evet insanın bazen başkalarıyla da (bunların ille flört olması gerekmez) mesajlaşmaya ihtiyacı olabilir. Hayatımız sadece sevgilimizden ibaret değil, öyle değil mi? Siz o mavi tıklara, çevrimiçilere falan fazla takılmayın.

INSTAGRAM

INSTAGRAM

Artık neredeyse, “Biraz sonra sevişeceğiz” deyip fotoğraflarını Instagram’da paylaşacak insanlar. Göz önünde olmayı tercih edip etmemek sizin elinizde. Ama sevgililerin paylaştıkları, takip ettikleri kullanıcılar ve beğendikleri fotoğraflar sorun yaratabiliyor. Paylaştığınız fotoğrafta görülen bir şahıs anında sevgili tarafından “Bu da kim?” sorusuyla sorgulanıyor. Hele hele birini takibe aldığınızda yandınız...

 Sizin paylaştığınız fotoğrafı beğenenler bile sorgulanabiliyor, “O senin fotoğrafını niye beğeniyor? Aranızda bir şey mi var?” soruları birbirini kovalıyor. Bir de ‘seri like’ var. Yani çok sayıda fotoğrafı ardı ardına beğenmek... Biri sizin fotoğraflarınızı bu şekilde beğenmişse sevgilinizle uzun bir konuşmaya hazır olun hanımlar, beyler.

Öneriler: Arkadaşlar, amacınız zaten fotoğraflarınızı beğendirmek, takipçi kazanmak. Her beğeneni, her takipçiyi, her fotoğrafı sorgularsanız bunun sonu gelmez ki? Paylaştığınız her fotoğrafta ille sevgili olarak mı kendinizi göstereceksiniz? Ya da her fotoğrafa yorum yaparken sevgilinizi de etiketleyip kendinizi mi işaretleyeceksiniz? Eğlenin dostlar, eğlenin...

TWITTER

TWITTER

Bu ‘mikro günlük’ sitesi aslında bir tür haber alma platformu. Gündemi bu siteden takip edebilirsiniz. Ama biz ne yapıyoruz? “Niye öyle yazdın, birine gönderme mi yapıyorsun, bu kişi seni neden takip etti, sen niye bunları takip ediyorsun, niye ona mention attın?” gibi sorularla işkence haline getiriyoruz. Bu arada mention nedir, açıklayayım: Yazacağınız tweet’in başına bir başkasının rumuzunu ekleyerek göndermek. Yani bu ona özel bir tweet oluyor. Sadece ikiniz ve ikinizi birden takip eden insanlar görebiliyor. Özel mesaj kısmından da yazışabiliyorsunuz. Tabii bu da sorun yaratıyor. Bir de birilerinin tweetlerini RT (retweet) etmek ve favorilere alma olayı var. Sevgililer bunu da sorguluyor. Bunun karşı tarafa gönderilen bir ‘beğenme’ mesajı olduğu düşünülüyor.

Öneriler: Dünyanın en faydalı paylaşım sitesi bana göre. Okuyun, bilgilenin, fikirlerinizi söyleyin, sizin gibi düşünenlerle bir araya gelin. Ama rica ediyorum, burayı faydalı şekliyle kullanın. İlişkinizde belirleyici bir rol almasına izin vermeyin. Birbirinizi sevdiğinizi söyleyin Twitter’da. Ama sevgiliniz “Ben bunu burada ilan etmek istemiyorum” diyorsa da hak verin.

FACEBOOK

FACEBOOK

1.4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi... Fotoğraflarınızı, videolarınızı, durumunuzu, fikirlerinizi her şeyi paylaşabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız listenizde görülebiliyor. Yine yazılanlar beğenilebiliyor, altına yorumlar yapılabiliyor. Ama Facebook’ta birilerini arkadaş olarak eklemek sevgililer arasında büyük sıkıntı yaratıyor. “O kadın kim? Bu erkek nereden çıktı?” gibi sorularla Facebook kullanıcısı sevgililer çok muhatap oluyor. 

Sevgililer açısından birbirlerine olan güvenin en fazla sorgulandığı paylaşım sitesi. Popülaritesini yitirdiği söylense de öyle değil. Geçmişteki arkadaşların da birbirinden haberdar olması için önemli bir araç, bu haliyle de faydalı.

Öneriler: İlişkinizi Facebook üzerinden yaşamak akıl kârı değil. İlişkide bulunduğunuz insanın Facebook’ta “Şu kişiyle ilişkisi var” seçeneğini aktif hale getirmemesi sizi sevmediği anlamına gelmiyor. Sevgilinizin Facebook’ta birilerinin paylaşımlarını beğeniyor olması da o kişiyi beğendiği anlamına gelmiyor. Facebook da bizim kişisel özgürlük alanımız. Bunu kısıtlamaya kalkmak sevgiliyi boğar, kaçmasına neden olur. Bir hatırlatma daha, sakın sevgilinizle ortak hesap açıp kişisel hesabınızı kapamayın, çok komik oluyorsunuz...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.