Akkuyu için eğitim alan Türk öğrenciler diplomalarını aldı

Akkuyu için eğitim alan Türk öğrenciler diplomalarını aldı

Akkuyu için eğitim alan Türk öğrenciler diplomalarını aldı

21 Ağustos 2021, Cumartesi 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mustafa ERCAN/ MERSİN, (DHA)–AKKUYU NGS için personel yetiştirme eğitim programı kapsamında St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’ndeki (SPbPU) yüksek lisans programını tamamlayan Türk öğrenciler, yüksek lisans derecelerini almaya hak kazandı. 2019’da ilk yüksek lisans programı alımı için kayıt yaptıran 22 Türk öğrencinin hepsi programı başarıyla tamamlarken, 12’si şeref derecesi aldı.
Öğrenciler, iki yıllık eğitim boyunca, 1899’da kurulan ve Rusya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri olarak kabul edilen SPbPU’nun tarihi kampüsünde 'Isı Enerjisi ve Isı Mühendisliği'nin yanı sıra, 'Elektrik Enerjisi ve Elektrik Elektronik Mühendisliği' alanlarında eğitim gördü. Programa, Türkiye’deki üniversitelerin 'Isı Enerjisi ve Isı Mühendisliği', 'Elektrik Enerjisi Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği', 'Nükleer Enerji Mühendisliği' ve 'Kimya Teknolojis' bölümlerinden lisans derecesi alan Türk öğrenciler kabul edildi. Yüksek lisans programına alım, SPbPU’daki öğretim üyeleriyle İngilizce düzenlenen mülakatın sonuçlarına göre yapıldı. Mesleğe ilişkin konuların eğitimi İngilizce olarak verilirken, gelecekte Akkuyu Nükleer A.Ş’nin çalışanları olacak olan öğrenciler Rusça dil eğitimi de aldı. Akkuyu Nükleer A.Ş, SPbPU yüksek lisans programından mezun olanları Eylül 2021’de istihdam edecek.
Yüksek lisans programından mezun olan öğrencilerrden, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra SPbPU yüksek lisans programına dahil olan Mersinli Tuğçe Kurt, ülkenin ilk nükleer güç santralinin inşasının, Türkiye için büyük bir adım olduğunu belirterek, "Bu adımın bir parçası olmak kendim, ailem ve arkadaşlarım adına çok gurur verici. Akkuyu NGS projesinin, doğup büyüdüğüm Mersin'de yapılıyor olması da beni ayrı mutlu ediyor. Bu projeyle hem ülkenin hem de Mersin’in daha da güçlü olacağına çok eminim. Elektrik evlerimizi, şehir sokaklarımızı aydınlatıyor, sanayi şirketlerine enerji sağlanıyor, en önemlisi de nükleer güç, aynı zamanda çevre dostu ve büyük miktarda elektrik için güvenilir bir kaynak" dedi
Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını SPbPU’da tamamlayan Ankaralı Pakize Ayşe Ciğal, her zaman yurt dışında eğitim görmek istediği ifade ederek, "Bu yüzden Türkiye’deki üniversitemden mezun olduktan sonra eğitimime devam etmek için farklı ülkelerin yüksek lisans programlarını araştırdım. Rusya eğitim sistemine alışmakta zorlanmadım ancak Türkiye’den farklı olarak Rusya’da sınavlar sözlü olarak yapıldı. Genel olarak sistem, öğrenciye ezberlemeyi değil öğrenmeyi teşvik ediyor. Turbokompresör, ısı transferi, kombine ısı ve enerji santrali işletim prensipleri, nümerik analizler - tüm bunlar kolay konular değildi ama bunlara çalışmak çok keyifliydi" diye konuştu.
Ankara, Atılım Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünden mezun olan Ferit Kamil Sadak da, SPbPU’da yüksek lisans eğitimini tamamlarken, Türkiye’nin ilkinde dahil olabilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydederek, "Akkuyu NGS’nin inşa projesi ve nükleer güç santrali için personel eğitim programı ülkemiz için çok büyük önem taşıyor. Benim gibi enerji alanından mezun bir mühendisin bu programa katılması hem yüksek eğitim almak, hem prestijli bir projede çalışmak hem de profesyonel anlamda sürekli gelişmek bakımından harika bir fırsattı. Türkiye’de ilk nükleer santralin inşasına, hayata geçirilmesine ve elektrik üretmeye başlamasına tanıklık etmek, bu süreçte yer almak benim için paha biçilemez bir deneyim. Türkiye enerji bakımından dışa bağımlı, bu da ülkenin cari açığın yüksek olmasına neden oluyor. Nükleer enerji bu sorunu çözmeyi de sağlayacak" ifadelerini kullandı.
İskenderun Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Adanalı Yunus Emre Tayfun, "Eğitimimiz koronavirüs pandemisinin en yoğun olduğu zamana rastladığından uygulamalı eğitim ve stajlarımız çevrimiçi yapıldı ancak buna rağmen her yerde disiplin söz konusuydu. Dersler programa sıkı sıkıya bağlı kalınarak verildi. Öğretmenler bize sürekli çalışacağımız yerin nükleer güç santrali olduğunu, işimizi mümkün olduğunca ciddiyetle, dikkatli ve sorumlu biçimde yapmamızın gerekliliğini, nükleer güç santralinde çalışanlar arasındaki iletişimin kesin kurallara dayandığını ve her hareketin kaydedildiğini hatırlattı. Nükleer güç santrallerinin işleyiş prensipleri, kullanılan materyaller, güvenlik sistemleri ve ekipmanlara ilişkin ayrıntılı bilgiler edindik ve derslerden başarıyla geçtik. Mesleki yeterlilikler açısından, eğitim çok etkiliydi ve şimdiden işe koyulmak ve becerilerimi hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mezitli’de yaşayan engelliler, afet bölgesindeki kadınlar için şalvar dikti