Akmaması mümkün mü?: Boyalı saçları korumanın 15 yolu

Farklı saç renkleri denemek çok güzel ya da kendine yakışan rengi bulup o renkten gitmek... Ancak saç renginin akması hepimizi hevesini kaçıran bir durum. Boyalı saçları korumak için ne yapmalı? Boyalı saçların akmaması mümkün mü? Elbette... 15 yolunu anlattık.

16 Nisan 2021, Cuma 09:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Şapka ve eşarbı yazın çantanızdan ayırmayın

Şapka ve eşarbı yazın çantanızdan ayırmayın

Şapka giymek, eşarp takmak, saçları mümkün olduğunca güneşten koruyacaktır ancak sizin daha köklü bir çözüme ihtiyacınız var, saçlara bakım yapan ve nem veren bir şampuan kullanarak, öncelikle saçın sağlığını korumak. 

 Şampuan ve saç kremini set halinde kullanın

Şampuan ve saç kremini set halinde kullanın

Aynı tip şampuan ve saç kremi kullanırsanız, yıkandıktan sonra birbirini besleyen ürünlerle saçınızı yumuşatır ve kremle bakımını yaparsınız. Uzmanlar bu konuda renk koruyucu şampuan ve saç bakım kremini öneriyor.

 Denizden sonra koruyucu bir kozmetik kullanmayı aksatmayın

Denizden sonra koruyucu bir kozmetik kullanmayı aksatmayın

Herkes hacimli, sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olmayı ister. Tatile gittiğiniz dönemlerde saçlarınızın bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle denize girdikten sonra saçlarınız tuz yüzünden çok fazla kurur ve nemini kaybeder. Nem veren, yoğun nem terapisi içeren kremler ve şampuanlar kullanarak denizin yan etkilerinden saçınızı koruyabilirsiniz. UVA ve UVB filtresi olan ürünleri seyahat boyunca yanınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

Saçlarınızı soğuk suyla durulayın

Saçlarınızı soğuk suyla durulayın

Saçlarınızı yaz boyunca şampuandan sonra soğuk suyla durulamaya çalışın. Hazır hava sıcakken, saçlarınıza soğuk su terapisi uygulayın. Saçlarınıza uyguladığınız şampuan, krem ve bakımların ardından dayanabileceğiniz kadar soğuklukta suyla durulamanız saçınıza faydalıdır.

 Havlu ile sıcak yağ terapisi

Havlu ile sıcak yağ terapisi

Saçlarınıza bakım yağınızı sürüp, ısıtılmış bir havluyla sarın. Bu saçlara nemi hapseden çok etkili bir bakımdır. Sonra soğuk suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.

C vitamini desteği

C vitamini desteği

Vitaminler, boyalı saçları sağlıklı ve parlak tutmak için başka bir yoldur. C vitamini saç köklerini besleyerek sağlıklı saç derisi için kan dolaşımını destekler. Biotin, önemli bir B vitamini, zayıf saçları güçlendirir ve dokusunu geliştirir. Biotin somon, havuç, yumurta sarısı ve sardalya da bulunur. Sıkı diyet yaptığınızda saç dökülmesini önlemek için vitamin takviyesi gerekli olabilir.

 Saçınızı sirkeli su ile durulayın

Saçınızı sirkeli su ile durulayın

Sirke kokusunu sevmiyor hatta nefret ediyor olabilirsiniz ancak saç boyanızın akmasını engelleyeceğini söylediğimizde ona olan bakış açınızın değişeceğinden eminiz. Saçınızı yıkadıktan sonra durularken üzüm sirkesi kullanmayı deneyin. Uzmanlar elma sirkesinin üzüm sirkesi kadar etkili olmadığını ve özellikle bakır & kızıl tonlarındaki saçlarda bu yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini söylüyor. Üzüm sirkesi ile saç renginizi korumak için yapmanız gereken şey oldukça basit; eşit miktardaki su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile durulamak. 

 Her gün yıkamayın

Her gün yıkamayın

Doğal saçı bile çok sık yıkamak zararlı, boyalı saçlar için çok daha zararlı! Saçı şampuanlamadan önce saç boyandıktan sonra iki gün bekleyin. Çünkü saçtaki gözeneklerin kapandığından ve iyileştiğinden emin olmak istersiniz. Böylece saçın rengi hemen solmaz. 

 Denize ve havuza saç kremiyle girin

Denize ve havuza saç kremiyle girin

Su, başlı başına saç rengini kötü etkiler fakat okyanusta ya da havuzda yüzüyorsanız, saçınızı diğer tür sulardan korumaya çalıştığınızda, bu suyu avantaja çevirebilirsiniz. Yüzmeden önce saçınızı saç kremiyle durulamadan bırakmanız, saçınızı korumaya yardımcı olacaktır. Koyu renkli saçlarınızı doğal ve besleyici su ve saç kremiyle kaplamak, saçın deniz suyundan ve klordan kurumasını engeller.

 Spor yapıyorsunuz diye saçlarınızda olmayın

Spor yapıyorsunuz diye saçlarınızda olmayın

Kendinizi spora gitmekten alıkoyamadığınızdan saçlarınızı sürekli yıkamak zorunda kalıyorsunuz, yapmayın! Sıkı egzersiz yapan kişiler, sürekli saçlarını yıkama eğilimindedirler. Düzenli olarak kullandığınız şampuanın yerine besleyici şampuanlar kullanmanız saç rengini solmayı engelleyecektir. Ya da sadece saçınızı ıslatıp, saç kremi kullanabilirsiniz. Bu da saçlarınızı köpürtmeden temizlemenizin başka bir yoludur.

  Saçları boyadıktan sonra ilk yıkamada şampuan kullanmayın

Saçları boyadıktan sonra ilk yıkamada şampuan kullanmayın

En yaygın ve en pahalıya patlayan hatalardan biri saçları boyadıktan sonra şampuanlamaktır. Saç uzmanları, renk moleküllerinin saça iyice işlemesi için şampuanlama işleminin 72 saat sonra yapılmasını öneriyor.

 Saçlarınızı havluyla 'çitilemeyin'

Saçlarınızı havluyla 'çitilemeyin'

Havluyla sert bir şekilde saçların nemini almaya çalışmak saç rengini soldurur ve saç uçlarının kuru görünmesine neden olur. Bunun yerine saçlarınızı ılık fönle nazikçe kurutun, mümkün olduğunca kendi kendine kurumasına izin verin.

 Saçlarınızı çok sıkı boyamayın

Saçlarınızı çok sıkı boyamayın

Saçlar ilk boyandığında,boyanın canlılığından dolayı daha sağlıklı görünür. Bu da insanların saçlarını daha sık boyamasına neden olur. Ancak saçlarınboyası korunduğunda, tekrar boyamaya gerek kalmaz. Saçları sık sık boyamak saçlara zarar verdiği gibi, zaten boyalı saçınıza tutunmayan boyanın akmasına sebep olur. Böylece gereksiz yere para ve vakit kaybetmiş olursunuz. Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve yalnızca zamanı geldiğinde köklerinden boyama yapın.

 Bone kullanın

Bone kullanın

Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin. Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın.


 Amonyaktan kaçının

Amonyaktan kaçının

Amonyak saç boyasının akmasını hızlandırdığı için şampuan, saç kremi ve maske alırken içeriğinde amonyak olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve amonyaksız ürünleri tercih edin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Soğan suyu mucizesi: Saç dökülmesini tedavi ediyor!