AKP', 'BJK', 'ATA' en pahalı plaka

Otomobil plakalarında harf sayısının üçe çıkmasından sonra özel plakalara olan talep arttı. Tek heceli isimler ve siyasi parti takımlarının kısaltmalarına ilginin büyük olması fiyatları da katladı

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A
AKP', 'BJK', 'ATA' en pahalı plaka

Otomobil plakalarında bir zamanlar isim modası vardı. Araç sahipleri kendi isim ve soyadlarının baş harflerinden oluşan plakaları almak için yarışırdı. Bu sektör zamanla gelişti. Plakalar üç harfli olduktan sonra isme özel plakalara rağbet arttı. ‘34 CAN’, ‘34 EFE’, ‘34 ATA’ gibi plakaların fiyatları da rağbetle doğru orantılı olarak yükseldi. Öyle ki, üç harfli nadir bulunan bu plakalara neredeyse bir otomobil fiyatı kadar para ödemek gerekiyor.

‘DTP’NİN FİYATI ARTTI

Plakada 3 harfe geçilmesiyle birlikte özel isimler kadar siyasi parti ve futbol takımlarının kısaltmaları da ilgi görmeye başladı. AK Parti sempatizanları ‘34 AKP’ ile başlayan plakaları tercih ederken bu kategoride yükselen diğer plaka da son günlerde Kürt açılımı tartışmalarıyla sıkça gündeme gelen Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) baş harflerini taşıyan plaka. ‘34 DTP’ ile başlayan plakaya olan rağbet fiyatına da yansıdı. Birkaç yıl önce bu plaka 500 TL’den alınabilirken, şimdi 2 bin TL’den satışa sunuluyor.

BJK RAKİPSİZ ÇÜNKÜ...

Internette bile satışa çıkan 3 harfli plakalar arasında tüm kategorilerde liderlik Beşiktaş’a ait. Bunun bir nedeni de ‘34 BJK’ ile başlayan plaka adedinin azlığı. İstanbul’da FB, GS ve TS harfli plakalardan 10 bin 998 adet bulunuyor. BJK’li plakalardan ise 99 adet var. Çünkü plaka 3 harf grubuna geçtikten sonra plakanın son rakamı 01 ile 99 arasında kalıyor. En az bulunan BJK plakası o yüzden günümüzün en pahalı plakası.

NASIL SATIN ALINIYOR?

İstanbul’da bu tür özel plakaları almak diğer illere göre hem daha pahalı hem daha zahmetli. Özel plakaya sahip olmak sıfır araç alırken daha avantajlı. Çünkü yeni otomobil alırken trafik müşavirleri istediğiniz plakanın bağlı olduğu trafik tescil şubesini buluyor.

Plakanın fiyatı da bundan sonra belli oluyor. Trafik şubesindeki memur plakanın özellik durumuna göre sizden yasal bir bağış istiyor. Bu bağış en özel plakalarda 10 bin lirayı bulabiliyor.

Herhangi bir aracın üzerinde kayıtlı olmayan plakaları edinmek ise diğerlerine göre daha kolay. Eğer halihazırda aracınız varsa ve plakayı yenilemek istiyorsanız kendi aracınızı İstanbul dışına kayıt yaptırmanız gerekiyor.

İstanbul dışında 1 gün kalan araç tekrar kente döndüğünde istenen plaka takılabiliyor. Bunun için alacağınız plaka sahibine ödenen para dışında 700-800 TL’lik işlem masrafı gerekiyor. Çok özel plakalarda bu işlem sırasında bile trafik tescil şubesi bağış talep edebiliyor.

HANGİ PLAKA NE KADAR?

SİYASİ PARTİLER:

34 AKP 10 bin TL

34 CHP 5 bin TL

34 MHP 5 bin TL

34 DTP 2 bin TL

FUTBOL TAKIMLARI:

34 BJK 15 bin TL

34 FB bin TL

34 GS bin TL

34 TS 500 TL

ÖZEL İSİMLER:

34 ATA 10 bin TL

34 CAN 10 bin TL

34 CEM 10 bin TL

34 EFE 8 bin TL

34 NAZ 8 bin TL

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.