Akşam ve sabah arası kilo farkının nedeni nedir?

Akşamdan sabaha kaç kilo gider? Akşam ve sabah arasında kilo farkı, kimi zaman iki kiloya kadar bile çıkabiliyor. Peki her gün tartılmak doğru mu? Aslında doğru değil, bu sizin kilo vermeyi takıntı haline getirdiğinizi gösterir. Bunun nedeni kabaca insanlar uyandıklarında vücutlarındaki su azaldığından tartıda kilo vermiş olduklarını görmeleri olsa da daha detaylı inceleyelim.

07 Ocak 2021, Perşembe 17:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnsanlar uyandıklarında vücutlarındaki su azaldığından tartıda kilo vermiş olduklarını görürler. Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Sonya Angelone ise bu hafif sıvı kaybının kiloda gözle görülür bir düşüşe neden olabileceğini söylüyor ve “İki bardak su yaklaşık yarım kilo ağırlığında olduğundan, susuz kalma veya idrarını tutma bile gün içinde kilo değişimine neden olur” diyor.

Angelone’a göre, yatmadan önce su içmek sabaha kadar gerçekleşecek sıvı kaybını önleyebilir ve tartıda daha yüksek bir sayı görmenize neden olabilir. Ancak gece tuvalete kalkıp idrarınızı yaptığınızda bu sıvı kaybı yine yaşanır.

Angelone, “Gece uyurken, nefes almak ve vücut ısısı yaratmak gibi temel bedensel fonksiyonları yerine getirmek için yediğiniz yiyeceklerin kalorisini yakarsınız. Bu da kilonuzun sabah daha az çıkmasına neden olur” diyor.

Angelone son olarak, “Sabah sporundan sonra tartılmak spor sırasında aşırı terlediğiniz için olduğunuz kilodan daha hafif gelmenize neden olabilir” diyor ve “Ancak tartıda gördüğünüz bu kilo, vücut yağlarındaki herhangi bir değişimin gerçek yansıması değildir” diye ekliyor.

Angelone, akşam yemeğinden sonra tartılmanın doğru olmadığını, çünkü genellikle günün en büyük yemeği olduğunu belirtiyor. “Bu kilo, sadece tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin ağırlığını içerecektir” diye belirtiyor.

Peki ne zaman tartılmalı?

Peki ne zaman tartılmalı?

Uzmanlar, tartılmak için mükemmel bir zaman olmadığını, ancak sürekli olarak günün aynı saatinde tartılmanın en doğru karşılaştırmayı sağlayacağını belirtiyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yürüyerek kilo vermek için 10 basit ipucu